Haberler

Google’dan Zoom’a Ağır Darbe

Dünyayı sarsan Pandemi ile uzaktan çalışma, hemen hemen tüm alanlarda tüm sektörlerde kullanılır hale geldi. Uzaktan konferans veya eğitim sistemlerini gündemi gelmesi ile Zoom adeta dünyada fırtına gibi esmeye her geçen gün kullanıcı sayısını arttırma başladı ve sonunda tabiri caiz ise fenomen hale geldi.

Google’ın aldığı yeni bir karar belki de dengeleri değiştirebilir. Google konferans uygulamasını yeniden adlandırarak Google Meet adıyla ücretsiz olarak kullanıma açıyor.

Sistem, Google hesabı ile kullanılabilecek ve 100 katılımcıya kadar hizmet verecek. Eylül sonuna kadar ücretsiz olması planlanan Google Meet dengeleri değiştirebilir mi görecek ancak rekabeti ateşleyeceği belli.

Zoom’un bu büyük başarısı Microsoft ve Google cephelerinde ciddi bir hareketlenmeye yol açmışa benziyor.

Google cephesinden duruma bakacak olursak peşin olarak şunu söyleyelim Google Hangouts kendi yolunda devam edecek ve şimdilik Google Meet’e dahil olmayacak.

Google şu anda hali hazırda 1,5 milyar kullanıcı hesabına sahip ve bunun yanında çokça konuşulan güvenlik meselesi de var. Güvenlik tarafında ise kullanılan hesaplar üzerinden kullanıcıların sisteme giriş yapmasını planlayan Google böylece mevcutta kullanılan güvenlik doğrulama sistemleri ile Zoom’un bu alanda önüne geçmeyi planlıyor.

Diğer yanda oturuma davet edilmemiş kullanıcıların bekleme odasına alınması, kullanıcıların kameralarının aynı anda ekranda gösterilmesi gelecek özeliklerden bazıları.

Önümüzdeki günler bu rekabetin ne getireceğini gösterecek ancak Zoom’un elde ettiği büyük başarı daha adından çokça söz ettirecek gibi duruyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.