Haberler

Google’dan Yeni Yapay Zeka Destekli Arama Deneyimi!

Dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olan Google, bugün yeni bir özellik ile gündeme geldi. Şirket, arama motorunun üretken yapay zeka tarafından desteklenen bir özellik tarafından yönetileceğini tanıttı. Artık kullanıcılar daha spesifik araştırmalar yapabilecekler!

Yapay zeka teknolojileri son zamanlarda kullanıcıların ve şirketlerin büyük ilgi odağı olmuş durumda. İş kapasitesini büyük oranda azaltan bu hizmetler, farklı alanlarda kullanılarak zamandan tasarruf sağlayabiliyor. Bugün Google tarafından gelen yeni bir haberde ise arama motorlarının yapay zeka desteğine geçeceği yönünde oldu. Artık uzun süreler boyunca sayfalarda gezinmek zorunda kalmayacaksınız.

İlginizi Çekebilir: Google 2024’ten İtibaren Üçüncü Taraf Çerezleri Kullanımdan Kaldıracak

Google, Chrome tabanlı olarak web sitelerini ve sayfaları özetleyen bir yapay zeka aracı oluşturdu. 2023’ün başlarında Search Generative Experience (Arama Üretken Deneyim) olarak tanıtılan özellik, ChatGPT’nin sevilen kullanışlarını direkt olarak arama motorunda kullanmamızı sağlayacak. Bu sayede uzun süreler boyunca web sitelerini gezmeye ve araştırma yapmamıza da gerek kalmayacak.

Google’dan Yapay Zeka İçin Yeni Hamle!

Google, arama sorguları üzerinde kullanıcılarına farklı özellikler sunmaya devam ediyor. Yeni özelliğini SGE kısaltmasıyla getiren şirket, genel bir arama sorgusu girerken veya bir soru sorarken, SGE’nin bir resim, kod satırları, bir tarif veya diğer bazı öneriler gibi diğer açıklayıcı öğelerle birlikte sonuçlar sayfasının en üstüne bir özet eklemesini sağlayacak. Bu sonuçla hem zamandan tasarruf edecek hem de istediğiniz aramaları direkt olarak karşınıza çıkarabileceksiniz.

Mobil tarafına da entegre edileceğini dile getiren şirket, şu anda özelliği SGE programına dahil olan kullanıcılarına açacak. Web tarafına da birkaç gün içerisinde yayınlanması planlanıyor.  

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu