Haberler

Google ve Android Üreticileri Güvenlik Açıkları İçin Gerekli Yamaları Hala Yayınlamadılar

Google Mali GPU kullanan bir takım telefonların bazı güvenlik açıklarını hala yamalamadığı açıklamasını yaptı. Firmanın Project Zero ekibi GPU’ları dizayn eden ARM’a yaz aylarında ulaştıklarını açıkladı. ARM bildirilen sorunları temmuz ve ağustos ayında çözüme ulaştırmış. Akıllı telefon üreticileri Samsung, Xiaomi, Oppo ve Google ise bu açıkarı giderecek yamaları hala yayınlamamış.

Araştırmacılar ARM’ın sorunları gidermesi üzerinden geçen 3 aya rağmen, test sistemlerinin hala bu kusurlara açık olduğunu fark etmişler. Bu haftaya kadar Android üreticilerinden herhangi bir açıklama yapılmış durumda da değildi.

Engadget’a ulaşan bir Google sözcüsü ARM tarafından kendilerine ulaştırılan yamaların Android ve Pixel cihazlar üzerinde test edildiği ve önümüzdeki haftalarda uygulanacağı şeklinde oldu. “Android OEM ortakları, gelecek SPL gerekliliklerini sağlamak içinyamayı uygulamak zorunda kalacaklar.”

Açığa maruz kalan Samsung, Oppo ve Xiaomi markaları arasından, Samsung’un Galaxy S22 serisi cihazları ve firmanın Snapdragon kullanan modelleri söz konusu açıklardan etkilenmemiş durumda.

Kaynak: engadget.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu