Haberler

Google Stadia App Store Engelini Aştı

Google Stadia, Apple’ın uyguladığı market politikaları sebebiyle App Store’dan kaldırılmıştı. Şirket sonunda bu engeli aşmayı başardı.

Yakın zamanda Geforce Now Safari üzerinden Apple cihazlarına hizmet vermeye başladıktan sonra Stadia’da aynı yolu izleyerek bulut tabanlı oyun akış hizmeti olan Stadia’yı iOS tabanlı cihazlarda Safari üzerinden kullanıma sundu.

Google Stadia Kontrolcüsü
Stadia Kontrolcüsü

Stadia oyuncuları, yayın hizmetiyle uyumlu olduğu sürece kontrolcüleri de kullanabilecek. iOS 14.3 sürümüne sahip olan tüm Apple cihazları Safari üzerinden Google Stadia’ya erişebileceği ifade ediliyor.

Öte yandan bulut tabanlı oyun hizmetleriyle arası bozuk olan Apple, market politikalarında herhangi bir esnemeye gitmiyor. Ancak web üzerinden hizmet sunmaya devam eden Google, Nvidia gibi servis sağlayıcıları sayesinde ilerleyen zamanlarda market politikalarını gevşetebilir.

Daha önce birçok kez tartışma konusu olan market politikalarına alternatif çözümler üreten şirketler, Apple’ın elini zayıflatıyor. Fakat, şirket Safari üzerinden de oynamaya engel getirecek bir yazılım hamlesi yapabilir.

Son olarak, Stadia büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde sekiz Avrupa ülkesine daha hizmetini açan servis, ülkelere veri merkezlerini kurarak pürüzsüz bir bulut oyun hizmeti vermeyi vadediyor. Hizmetin iOS tarafında da kullanılmaya başlamasıyla birlikte neredeyse tüm cihazlarda oynanılabilir hale geldi.

Kaynak: twitter

Son Haberler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.