Haberler

Google Search ve Maps’te Orman Yangını Bilgileri Gösterilecek

Henüz COVID-19 salgını hız kesmeden devam ederken, ABD’nin batı yakasında özellikle Kaliforniya’da birçok eyalet orman yangınları ile uğraşıyor. Bu felaketle başa çıkmak en az virüs kadar zor görünüyor ve insanlar doğru zamanda doğru bilgiyi almak istiyorlar. İnternette mevcut bütün bilgilere sahip olan Google, hem Google Maps’i hem de Google Search’ü, kullanıcıları yangınlara karşı uyaracak ve acil durum bilgileriyle donatacak seviyeye gelmek için harekete geçti.

Orman yangınları, göz açıp kapayıncaya dek ortaya çıkabiliyor ve insanlara tepki vermek için yeterince zaman bırakmadan hızla büyüyebiliyor. Kaliforniya’dan Colorado’ya, insanlar binlerce dönümlük arazileri büyük yangınlardan kurtarmaya çalışıyorlar. Ayrıca, hem etkilenen bölgelerdeki hem de çevredeki insanlar tehlikeye ne kadar yaklaştıklarını çok geç anlayabilirler. Şimdi ise; telefonlarından Google kullanarak gerekli bilgileri alabilecekler.

“Kaliforniya’da orman yangını” gibi anahtar kelimelerle arama yapmak, hatta belirli yerleri tıklamak artık kullanıcılara acil durum numaraları, yangının yaklaşık sınırları, önemli haberler vb. gibi bilgileri verecek. Sınır bilgileri, Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi(NOAA) uydularından ve Google’ın Earth Engine’ı ile oluşan kombinasyondan alınıyor.

Google Maps’te de aynı bilgileri gösterilecek. Kullanıcılar, bir yangına yaklaşırken ya da orman yangının yakınında bir alandaysa telefonlarına uyarı alacaklar.  Basit gibi gözüken bu özellikler aslında bir kaos ortamında, doğru zamanda doğru bilgiye erişmeyle fayda sağlayacaktır. Ayrıca sadece yangınlardan doğrudan etkilenenler için değil, hayat kurtarmak için mücadele edenlere de yararı olacak gibi görünüyor.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu