Haberler

Google Ofislerini Temmuz Ayında Açmaya Başlayacak

COVID-19 salgını boyunca ofis faaliyetlerini durdurup uzaktan çalışma kararı alan irili ufaklı birçok firma var. Çeşitli video konferans uygulamaları, ekran paylaşımı ve anlık mesajlaşma programları üzerinden çalışan şirketler, yavaş yavaş ofis yaşantısına geri dönmeye hazırlanıyor.

İnternet devi Google’ın CEO’su Sundar Pichai’nin yaptığı son açıklamaya göre, 6 Temmuz tarihinden itibaren ofisler tekrar açılacak. Bu süre zarfında Google ofislerinde sınırlı sayıda çalışan bulunacak. Yılın geri kalanı için ofise gelme zorunluluğu olmasa da önemli kişiler git gel yapabilecekler. Bunun için vardiyalı bir sistem uygulanacak ve 2-3 haftada 1 gün ofise gelinebilecek. Şirket aynı zamanda evden çalışan kişilerin verimini arttırmak ve ekipman almalarını sağlamak için 1000 dolarlık bir ödeme de yapacak.

Bunlara ek olarak Eylül ayında daha fazla kişi iş yerine çağrılacak ve %30 kapasiteye ulaşılacak. Gelmesi gereken çalışanlara 10 Haziran tarihinde haber verilecek.

“Çalışma şeklimizi daha esnek hale getirmek için düzenlemeler yapmak istiyoruz. Kampüslerimiz iş birliği ve toplum yaşantısını mümkün kılacak şekilde tasarlandı. Aynı zamanda dünyanın dört bir yanında ofislerimiz bulunduğu için de iş dağılımı konusunda tecrübeliyiz. Bu dönemde alacağımız derslere karşı açık fikirliyiz” diyor CEO Sundar Pichai.

Bildiğiniz gibi Google’ın açıklamasından 1 hafta önce Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’ten de bu konuda bir haber gelmişti. Zuckerberg, salgın sonrasında bile evden çalışma fikrine olumlu baktığını söylemiş, bu konuda sektördeki en ileri görüşlü firma olduklarını belirtmişti.

Twitter ve Square gibi isimlerin de benzer çalışma politikalarını takip ettiğinin haberini almıştık. Bu tarz büyük şirketlerin artık kalıcı olarak evden çalışmaya izin vermesi pek çok beyaz yakalıyı memnun etmiş gibi. Ulaşım için trafikte kaybedilen zaman, para, uyku üzerine yorgunluk ve stres öğelerini de eklersek çok mantıklı bir karar olduğunu söyleyebiliriz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu