Haberler

26 Milyon LiveJournal Hesabı Sızdırıldı

Düz metin şifreleri de dahil olmak üzere 26 milyondan fazla benzersiz LiveJournal kullanıcı hesabı içeren bir veritabanı, birden fazla hacker forumunda ücretsiz olarak paylaşıldı. 2014 yılında LiveJournal buna benzer bir veri ihlali yaşamıştı.

Veritabanı örneği

8 Mayıs 2020’den bu yana yaklaşık 33.717.787 farklı hesap bilgilerini içeren bir veri dökümanı çeşitli hacker forumlarında dolaşmakta olup bağlantıları paylaşan yayınlara göre, veritabanı dökümanı e-posta adreslerini, kullanıcı adlarını, profil URL’lerini ve parolaları içermekte. Başlangıçta MD5 olarak saklandıktan sonra parolalar düz metin haline getirildi.

Bugün, birçok kişi iddia edilen LiveJournal veritabanını veri ihlali bildirim hizmetlerine ekleyen Troy I Hunt of Been Pwned ile paylaştı. Bununla birlikte, veri ihlalini 2014’ten itibaren sınıflandırmak yerine, 2017’nin veri dökümünün ‘LiveJournal_com_2017_33.7M.txt’ dosya adına göre olduğunu belirtiyor.

LiveJournal kullanıcıları e-posta adreslerinin Pwned I have veritabanının bir parçası olup olmadığını onaylamak için belirtilen adresten sorgulayabilirler.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu