Haberler

Google Görseller Arama Sonuçlarında Lisans Bilgisi İçerecek

Google Görseller sonuçlarında artık lisans bilgisi görülecek.

Google Görseller İçerik Yöneticisi Francois Spies, bugünkü blog yazısında Google Görseller sonuçlarında artık lisans bilgileri içerecek.

Hepimizin fazlasıyla kullandığı Google üzerinden görsel arama hizmeti, harika fikirler vermemizde, harika işler çıkarmamızda yardımcı olan ana kaynaklardan diyebiliriz. Özellikle mobil kullanıcılarının neredeyse temel sonuçlar kadar görsel sonuçlar da kullanıldığını biliyoruz. Ancak dijital içerikleri kullanırken nasıl lisanslanacağına ilişkin yönergeleri takip etmek bu sonsuz dünyada hiçte kolay değil.

Google, yayınladığı bu güncelleme bildirimi ile bizlere lisanslanabilir görsel bulmayı kolaylaştırdığını aktarıyor. Google, yazısında öncelikle tasarımcının veya yayıncının lisanslanabilir görseli için üzerinde “lisanslanabilir” rozeti göstereceklerini paylaşıyor. Bu rozet sayesinde, görselin lisans ayrıntıları ve yayıncı tarafından sağlanmışsa, nereden satın alabileceği veya lisanslanabileceği bilgisine erişim sağlayacak. Özetle Google, tasarımcı ve yayıncılar için içeriklerinin pazarlanması konusunda olumlu destek sağlamış oluyor diyebiliriz.

Ayrıca paylaşılan bildiride, görsel sonuçları yalnızca lisans bilgilerini içeren görüntüleri döndürecek şekilde filtrelenebilecek. Google Görseller’deki Kullanım Hakları açılır menüsünde Creative Commons lisanslarına sahip görseller ve ticari ve diğer lisanslara sahip görseller filtrelenebilecek.

google görseller içerikler lisanslı arama
Arama yaparken Google Görseller’de filtreleme

Görsel tasarımcılar ve yayıncılar, Google Web Yöneticisi yazılarında uygulama adımları ve katılımcı yayıncılardan bu özellikler hakkında daha fazla bilgi edinebilir. Google web yöneticisi üzerinden edinilen bilgiler doğrultusunda görsel tasarımcılar ve yayıncılar, dijital içerikleri için Google sonuçlarını pazarlama aracı olarak kullanabilecekler.

Kaynak

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi seven. Sistem uzmanı, mali müşavir, bütçe ve raporlama uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.