Haberler

Google, Chrome 48 ve Önceki Sürümlerde Chrome Senkronizasyon Desteğini Kaldırıyor

Google yaptığı açıklamada Chrome 96 stable channel ulaştıktan sonra,Google Chrome 48 ve önceki sürümlerini çalıştıran tüm kullanıcılar için Chrome senkronizasyon özelliği desteğini sonlandıracağını açıkladı.

hrome senkronizasyonu etkinleştirildiğinde kullanıcıların yer işaretlerini, şifrelerini, geçmişini, açık sekmelerini, ayarlarını, tercihlerini ve bazı durumlarda Google Pay ödeme bilgilerini saklıyor. Google, “Chrome senkronizasyonu artık Chrome 48 ve önceki sürümlerini desteklenmiyor. Chrome senkronizasyonunu kullanmaya devam etmek istiyorsanız Chrome’un daha yeni bir sürümüne geçmeniz gerekiyor” dedi.

Kendi güvenlikleri için yükseltmek zorundalar!

Chrome senkronizasyonunu kullanmaya devam etmek isteyenler, Chrome’u açıp pencerenin sağ üst tarafındaki ‘Diğer’ menüsünü açıp ardından ‘Google Chrome’u Güncelle’yi tıklayarak web tarayıcılarını Chrome 49 veya sonraki bir sürüme güncellemek zorunda kalacaklar. Güncelleme, Chrome’u yeniden başlattıktan sonra uygulanacak.

Şu anda Google Chrome, StatCounter verilerine göre dünya çapındaki masaüstü tarayıcı pazar payının %64,67’sine ve masaüstünde %67,17’sine sahip. Google’ın tarayıcı pazarındaki hakimiyeti göz önüne alındığında, bu, kullanımdan kaldırılmış ve savunmasız Chrome sürümlerini kullandıkları için önemli sayıda müşterinin saldırılara maruz kalması anlamına gelebilir.

3.part Chromium tarayıcıları için Chrome senkronizasyon desteği engellendi

Google, Ocak ayında, yalnızca Chrome’da kullanılmak üzere tasarlanmalarına rağmen bunları entegre ettiklerini keşfettikten sonra özel Google API’lerini (Chrome senkronizasyonu dahil) kullanmalarını engelleyeceğini duyurdu.

Google Chrome Mühendislik Direktörü Jochen Eisinger, “Yakın zamanda yapılan bir denetim sırasında, bazı üçüncü taraf Chromium tabanlı tarayıcıların Chrome senkronizasyonu ve Tıkla ve Ara gibi yalnızca Google’ın kullanımına yönelik Google özelliklerini entegre edebildiğini keşfettik. Bu, kullanıcıların küçük bir bölümünün Google Hesaplarında oturum açabileceği ve yer işaretleri gibi kişisel Chrome senkronizasyon verilerini yalnızca Google Chrome ile değil, aynı zamanda bazı üçüncü taraf Chromium tabanlı tarayıcılarla da depolayabileceği anlamına geliyordu.” dedi.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu