Haberler

Google Banka Hesabı Hizmetini Daha Başlamadan Bitirdi

Google’ın ürünlerini öldürmek konusunda bir namı var ve bu sefer de firma daha yüzeye bile çıkarmadığı bir servisini kapattı. Wall Street Journal’ın haberine göre Google Play üzerinden bir banka hesabı açabilmenizi sağlayacak bir uygulama iptal edildi.

Arama motoru devi bu özelliği iki yıl önce duyurmuştu. Duyuru Apple’ın kredi kartını çıkarması ve Facebook’un kriptopara vagonuna atlaması dönemine karşılık geliyor.

Servis öncelikle Cache olarak adlandırılmış daha sonra ismi Plex’e çevrilmişti. Programın Google Pay ödeme sistemi ile senkronize çalışması ve paranızı nerede harcadığınızı gösteren bir dijital tabela ile gelmesi planlanıyordu. Ayrıca biriktirme hedefleriyle kenara para koymanıza da yardımcı olacaktı. Çalışanlarının bir çoğunun kullanması sebebiyle Citigroup ve Stanford Federal Kredi Sendikası ile ortaklaşa çalışılıyordu. Google henüz yapılan işlemlerden kesinti alıp almayacağına karar bile vermemişti.

Plex’in 2020’de çıkması planlanıyordu ama pandemi süreci çıkışını geciktirmişti. Bir takım tutturalamayan çıkış tarihlerinden ve proje başına getirilen Google çalışanının ayrılmasından sonraysa Google projeyi tamamen terketme kararı aldı. Habere göre 400 bin kişi Plex hesabı için Citigroup’un bekleme listesindeydi.

Bir Google sözcüsünün Wall Street Journal’a yaptığı açıklamaya göre “ Firma bundan sonra bankalar ve öteki finansal atılımlar için dijital imkanlar sunmaya odaklanacak.”

Bu iptalin Google’un kişisel finans atılımlarının sonu olduğunu düşünmek ise yersiz. Zira analistler finans teknolojisi endüstrisinin önümüzdeki yıllarda da büyümeye devam edeceğini öngörüyorlar. Google şu an Google Pay gibi büyük bir platforma sahip. Google Pay Android akıllı telefonlarda ana temassız ödeme uygulaması ve aynı zamanda destekleyen mağazalarda online alışveriş için de kullanılabiliyor.

Kaynak: gizmodo.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu