Haberler

Google, Android 12 ile Uygulamaların Takibinden Çıkmanıza İmkan Sağlayacak

Apple’ın geliştirici konferansı gelmek üzereyken Google da rakibinin ayak izlerini takip ediyor. Google Play Store’dan edinilen uygulamaların takip listesinden çıkma özelliği getiriyor.

Google Destek sayfasının ayrıntılarını açıkladığı üzere kullanıcılar 3. parti yazılımların veri takibini reddedebilecekler. Financial Times’ın haberine göre Google bu yılın ilerleyen zamanlarında kullanıcıların Advertising ID’yi kapatabilmelerine imkan tanıyacak. Advertising ID pazarlamacıların uygulamadan uygulamaya aktivitenizi takip edebilmesini sağlıyor. Kullanıcılar şu an için de reklam takibini kapatabiliyor ya da Advertising ID’yi resetleyip takibi şaşırtmaya çalışabiliyor. Ama bu yeni özellik uygulamalar boyunca aktivite takibini reddedebilmenizi sağlayacak.

Google bu Play Store politika değişikliğini geliştiricilere mail yoluyla bildirdi. Kullanıcıların reddettiği Advertising ID’ye ulaşmaya çalışan geliştiriciler sadece bir “sıfır zinciri”ne rastlayacak.

Geliştiricilerin ve reklam analitik servisi sunucularının, kullanıcıların seçimlerine saygı gösterebilmesine yardımcı olmak için, kullanıcılar seçim reddetme bildirimleri alacak. Ek olarak Adroid 12’yi hedefleyen uygulamalar dosya oluşturumu için Google Play servisi normal izni sunmak zorunda olacak.

iOS’in aksine bu yeni özelliğin bilindik bir unsur mu olacağı yoksa ayarların derinliklerine mi gömüleceği şu an için belirsiz. Muhtemelen bunun haberini Android 12 halka açıldığında alabileceğiz. Android 12’de çalışacak uygulamaların 2021’in sonlarına doğru çıkması bekleniyor.

Bir Android kullanıcısı olmak her zaman seçim yapabilmekle ilgili olmuştu. Apple’ın iOS ile sunduğu güvenlik özelliklerinin sonunda Google tarafından da sunulması güzel bir haber. Bu yeni özellik kesinlikle Android 12’ye yükseltilen kullanıcıların faydalanacağı özelliklerin başında gelmeli.

Kaynak: gizmodo.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.