Haberler

Google Adsense İçin Yeni Bir Vergi Yükü Daha

Google Adsense, Amerika’daki kazançlarınız için vergi kesintisi uygulayacak. 31 Mayıs’a kadar vergi bilgileri bildirim formunun girilmesi gerekiyor.

youtube adsense gelir vergisi amerika

Son yılların en gözde mesleği Youtube içerik üreticileri kayda değer gelir kazandıkları biliniyor. Ülkemizde yaklaşık 2 yıldır internet üzerinden kazanılan gelirin beyan edilmesi ve kazancın vergisinin ödemek gerekiyor. Bu kanunla bilinçli yada bilinçsiz gelir sağlayan kullanıcıların ciddi oranda vergi cezaları ile karşı karşıya kaldıklarını gün geçtikçe daha çok görüyoruz. Diğer yandan uygulamanın genişlemesiyle kazanç sağlayanlarında vergi mükkellefiyeti olarak gerekli hükümleri yerine getirmeye çalışıyor. Ülkemize girdi sağlayan bu sistemde vergi yükünden şikayet eden kullanıcılar şimdi de yeni bir vergi kesintisiyle karşı karşıya geliyor.

google adsense gelir vergisi amerika

Geçtiğimiz günlerde Google Adsense, kullanıcılardan vergi bilgilerinin bildirimini istedi. Bu bildirime göre Amerika’da kazandığınız kazançlarınıza %24’e kadar vergi kesintisi (stopaj) uygulanacak. Kısacası Amerika Birleşik Devletleri içerisinde aldığınız tık veya izlettiğiniz içeriklerden Amerika halkıda kazanmış olacak. Formu en geç 31 Mayıs’a kadar talep eden Google Adsense, göndermeyen kullanıcılar için tüm ülkede vergi kesintisi olacağını söylüyor. Google’a gönderilen vergi bilgilendirme formu gelecekte yapılacak olan ödemelerdeki doğru stopaj vergisi oranını belirlemek için kullanılacak.

Kaynak


OKUMAYA DEVAM EDİN

Yaşar YILMAZER

İnterneti, okumayı, üretmeyi, rakamları seven. Sistem uzmanı ve mali müşavir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu