Haberler

GoArt, ABD’den Rüzgar Gibi Geçti

Dünyadaki en önemli inovasyon odaklı etkinliklerden CES Fuarı’nda Türkiye’den katılan GoArt büyük ilgi gördü. Yalnızca alanında öncü şirketlerin özel davetle yer aldığı fuarda, GoArt tamamı Türk teknolojisi projesiyle turizm sektörünün en önemli geliştiricisi olarak yerini aldı.

Türkiye’nin öncü bilişim şirketlerinden Roof Stacks’ın Türk mühendislerince geliştirilen artırılmış gerçeklik ile sanal rehberlik hizmeti sunan uygulaması GoArt, dünyanın en prestijli teknoloji etkinliği olan Consumer Electronics Show (CES) Fuarı’nda Türkiye’yi temsil etti.

ABD’nin Las Vegas kentinde düzenlenen CES Fuarı’nda tüketici ve son kullanıcıya yönelik teknolojilerin en önemli paydaşları bir araya geldi. 160 ülkeden teknoloji geliştirme, donanım ve içerik alanlarında faaliyet gösteren 4.400 kuruluş yer aldı. Toplamda 170 bin katılımcıyla gerçekleşen CES Fuarı, dünyadaki en önemli inovasyon odaklı etkinliklerden biri olarak dikkat çekiyor.

Evliya Çelebi ile tarihin kapıları aralanıyor

7-10 Ocak tarihleri arasında düzenlenen CES Fuarı’nda geniş bir kitleye tanıtılan GoArt uygulaması, seyahat severler için geliştirildi. Kullanıcılarının bulunduğu lokasyonu algılayarak artırılmış gerçeklik ile Evliya Çelebi’nin anlatımıyla rehberlik hizmeti sunuyor.

GoArt projesi ilk olarak Elazığ’dan başladı. Binlerce yıllık tarihe sahip Harput’taki eserler GoArt uygulamasıyla animasyon halinde geçmişte oldukları biçimle tablet veya akıllı telefona yansıtılıyor. Uygulama bu yıl içinde Trabzon Sümela Manastırı ve Şanlıurfa Göbeklitepe gibi turistik tarihi mekanları da sanal rehberlik hizmetleri arasına ekleyecek. GoArt beş yıl içinde tüm Türkiye’yi uygulama kapsamına almayı hedefliyor.

“Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağladı”

Fuar süresince GoArt projesi’nin büyük ilgi gördüğünü ifade eden Roof Stacks CEO’su Burak Soylu, artırılmış tarihsel gerçeklik projesi olan GoArt’ın turizm sektöründe büyük bir yenilik getireceğini söyledi. Türkiye’nin tamamında tarihi ve turistik mekanları, karma gerçeklik teknoloji altyapısı kullanarak, tarihte yolculuk yaptırma fikriyle yola çıktıklarını belirten Soylu, şöyle aktardı: “Kullanıcılar bölgenin tarihinde yaşanan olaylara yeniden tanıklık edecekler. Uygulama iOS ve Android platformlarında yayınlanacak. Uygulamaya yapay zekâ teknolojileri kullanılarak sanal rehberlik hizmetine akıllı algoritmalar eklenecek. Bu sayede sanal rehber, kullanıcıya bilgi aktarırken yönlendirmeleri yapacak. CES kapsamında uluslararası yatırımcılarla da buluşan GoArt, Türkiye’yi ve milli uygulamasını dünyanın önde gelen teknoloji fikir liderleriyle tanıştırdı. Ülkemizin tanıtımına yaptığımız katkıdan çok memnunuz. Standımızı gören tüm ziyaretçilerin olumlu tepkilerini aldık. GoArt’ın, Türkiye’nin teknolojideki yerini de ileriye taşıyacaktır.”

Roof Stacks Hakkında:

Roof Stacks; yerli sermayeli bir bilgi teknolojileri yazılım şirketidir. Har Group çatısı altında faaliyet gösteren Roof Stacks, kurulduğu günden bu yana sektördeki başarısını sürdürerek, yeni teknolojileri ile pazarın gerekliliklerine göre kendini yeniledi. Turizm ve savunma sistemleri yazılımı konusunda uzmanlaşan Roof Stacks; gelişen teknoloji ve hızla büyüyen pazarda yerini sağlamlaştırmak için Gebze Teknoparkta 400 m² alana sahip yerleşkesinde Türkiye’nin dönüşümüne imza atacak sistemler geliştiriyor. Roof Stacks; bu doğrultuda yeni teknolojilerin yerli yazılım altyapısıyla gelişmesini sağlamak için her geçen gün kendini geliştirmeye ve yenilemeye devam ediyor.

GoArt Hakkında:

Yazılım sektöründe başarılı çalışmalara imza atan Roof Stacks, tarih, turizm ve teknolojiyi bir araya getiren önemli bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Türkiye’de ilk kez uygulanacak proje sayesinde, yerli ve yabancı turistler mobil cihazlarına yükleyecekleri program ile tarihi ve turistik yerleri dijital ortamda modellenen yöresel kıyafetlere sahip 3 boyutlu karakter ile tanıma imkânına kavuşacak. Tarihte yaşanan ilginç ve önemli olayları anlatacak olan sanal rehber ile birlikte özel olarak modellenen animasyonlar ve savaş sahnelerini yeniden yaşamış olacaklar. Ayrıca sadece yaşamakla kalmayıp, tarihi adını yazdırmış savaş kahramanları ile fotoğraf çekme şansları da olacak. Uygulama içerisinde buna benzer çeşitli sürprizler kullanıcıların ilgi odağı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.