Haberler

GitHub Hacklendi Mi? İddiası

GitHub, sürüm kontrol sistemi olarak Git kullanan yazılım geliştirme projeleri için web tabanlı bir depolama servisidir. 4 Haziran 2018’de Microsoft, GitHub’ı 7.5 milyar dolar karşılığında satın alınmıştı.

Microsoft tarafından doğrulanmamış olsa da GubHub depolarının hackelendiği haberleri dolaşmaya başladı. Yaklaşık olarak 500 Gb dan fazla verinin depolardan çalındığı söyleniyor.

Hackerların iddia ettiği ve paylaştıkları dosyaların tarihlerinde olayın 28 Mart 2020’de meydana geldiği görülmekte.

Yapılan açıklama ve yorumlarda sızdıran veriler içerisinde kullanıcı şifre bilgileri olmadığı sadece e-kitaplar, test projeleri, örnek kodlar gibi bilgilerin içerdiği söylense de güvenlik uzmanları çalınan verilerin içerisinde yazılımcılara ait api key olabileceği konusunda uyarılarda bulundular. Diğer yapılan yorumlar saldırının sahte olabileceği yönünde.

Microsoft yaptığı açıklamada konuyu araştırdıklarını açıklarken kullanıcıların için endişelenecek bir durum söz konusu olmadığını söyledi. Önümüzdeki günlerde olayın sahte veya gerçek olduğu daha netleşecek bizde konunun takipçi olacağınız ve sizi konu ile ilgili bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu