Forum

Lotus Notes 6 da ba...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lotus Notes 6 da bazı maillerim gitmiyor

22 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,526 Görüntüleme
(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

notes domino sunucusuna bağlanarak mı mail gönderiyor pop mu? outlook nasıl gönderiyor?

Gönderildi : 17/02/2009 12:03

(@kaanumut)
Gönderiler: 123
Estimable Member
Konu başlatıcı

hosting hizmeti borusandan alınıyor, local de bir server mevcut bunun üzeinde dediğiniz gibi domino sunucusu mevcut sanırım, yani en azından server kapatılırsa hiç bi şekilde lotus notes mail gönderim alımları duruyor.  outlook ta ise direk borusan üzerinden gönderim yapıyor

Gönderildi : 17/02/2009 13:49

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Delivery failure reportun altında ki detaylarıda yazabilir misin

Gönderildi : 17/02/2009 15:28

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Delivery Failure Report

Your document:
deneme maili
was not delivered to:
[email protected]
because:
Error transferring to http://cluster8.eu.messagelabs.com /" href="http://cluster8.eu.messagelabs.com/" target="_blank">cluster8.eu.messagelabs.COM; SMTP Protocol Returned a Permanent Error 553 http://www.mail-abuse.com/enduserinfo.htm l" href="http://www.mail-abuse.com/enduserinfo.html" target="_blank"> http://www.mail-abuse.com/enduserinfo.html

What should you do?

• You can resend the undeliverable document to the recipients listed above by choosing the Resend button or the Resend command on the Actions menu.  
  • Once you have resent the document you may delete this Delivery Failure Report.
  • If resending the document is not successful you will receive a new failure report.
  • Unless you receive other Delivery Failure Reports, the document was successfully delivered to all other recipients.

Bu şekilde Bugra bey,,

Gönderildi : 18/02/2009 00:57

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

IP Spam listesinde o yüzden bu domaine mail gönderemiyorsunuz.

bat.com domaini, spam önlemek için DNSBL yada RBL olarak abuse.net veritabanını kullanıyor. Sizin IP abuse.net veritabanında block listte olduğu için, abuse.net i RBL olarak kullanan domainlere mail atamıyorsunuz haliyle.

Buradan abuse.net ile iletişime geçip listelerinden çıkarılmanızı talep edebilirsiniz. Ben 1 -2 haftalık yazışmanın ardından çıkmıştım buradan bir zamanlar.

mail adresi: [email protected]

http://spam.abuse.net/misc/contact.shtml

Gönderildi : 18/02/2009 02:58

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Bugra Bey

Mail hizmetini borusandan alıyoruz, bat.com'a browser veya outlook üzerinden mail atabiliyorum. Maillerim sadece lotus notes üzerinden gönderdiğim zaman ulaşmıyor ve Delivery Failure Report  hatası vererek bana geri dönüyor. Yani benim kullandıgım ip adresim abuse.net in block listesinde olsa outlook veya browserdan da mail gönderemem gerekmezmi.

Tşk

Gönderildi : 19/02/2009 01:47

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

abuse.net e girip ip nizi lookup yaptırın burda ki problem bu şekilde gözüküyor.

outlook da gönderememesi lazım

outlook borusan a pop ile mi bağlanıyor?

Gönderildi : 19/02/2009 14:39

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bugra bey sayenizde sanırım bazı adreslere lotus notes 6 üzerinden mail gönderememe problemimi buldum,

Anladıgım kadarı ile Lotus notes den yolladıgımız mailleri localdeki server üzerinde direk bizim ip miz ile gönderim yapılıyor, ip mizi http://www.mxtoolbox.com/blacklists.aspx   de check ettiğim zaman UCEPROTECTL2 ve UCEPROTECTL3 de black listesinde görünüyor sanırım sorunumda bu listede olmamdan kaynaklanıyor (şayet lotus hizmet aldıgım borusan telekoma direk baglanmadan direk benim modemim üzerinden gönderim yapıyor ise) 

Bu kara listeden cıkmam için ne yapmam gerek, veya şirket ip mizi degiştirsem bu sorun çözülürmü.?

Tşk

Gönderildi : 25/02/2009 17:00

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Bu link size yol gösterecektir. http://www.cozumpark.com/forums/post/700.aspx  

Ancak verdiğiniz listedeki level 2 ve level 3 tamamen TTnet bloklarının bloklanmasından kaynaklı. Yani yapmış olsanız da olmasanızda direk blok liste giriyorsunuz çünkü aralık TTnet'in.

Şirket ipinizi değiştirmeniz ilk etapda sorunu çözecektir ama ilerleyen günlerde yine aynı sorunla yüzleşeceksiniz.

Gönderildi : 25/02/2009 18:11

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Bugra bey sayenizde sanırım bazı adreslere lotus notes 6 üzerinden mail gönderememe problemimi buldum,

Anladıgım kadarı ile Lotus notes den yolladıgımız mailleri localdeki server üzerinde direk bizim ip miz ile gönderim yapılıyor, ip mizi http://www.mxtoolbox.com/blacklists.aspx   de check ettiğim zaman UCEPROTECTL2 ve UCEPROTECTL3 de black listesinde görünüyor sanırım sorunumda bu listede olmamdan kaynaklanıyor (şayet lotus hizmet aldıgım borusan telekoma direk baglanmadan direk benim modemim üzerinden gönderim yapıyor ise) 

Bu kara listeden cıkmam için ne yapmam gerek, veya şirket ip mizi degiştirsem bu sorun çözülürmü.?

Tşk

Görüştüğümüz gibi ok, ek çözüm olarak IP değişebilir ama pek sağlıklı ve uzun vadede olmaz.

replikasyon sorununuzu da buraya açabilirsiniz. bu post altında devam edelim.

Gönderildi : 26/02/2009 03:02

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu durumda hp.com ile bat.com  lotus notes üzerinden mail gönderemeyecekmiyim.?

http://www.cozumpark.com/forums/post/700.aspx  bu linkteki yazıyı uygulasamda herhangi bir sonuç elde edemezmiyim.?

Veya lotus notes üzerinden  gönderdiğimiz mailler mail hosting hizmeti aldıgımız borusan telekom üzerinden gidicegi yere ulaşmasını saglamak gibi bir ayar yapamazmıyım.?

Tşk

Gönderildi : 26/02/2009 20:10

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

İlgili linkte ki açıklamalar uceprotect için geçerli değil malesef diğer spam listlere girereseniz nasıl çıkacağınızı anlatıyor

lotus notes üzerinden giden mailler zaten borusan ı kullanmıyor mu?

Gönderildi : 26/02/2009 20:15

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Lotus notes hakkında bilgim olmadıgı için kesin bir şey söylüyemiyorum ama sanırım lotus üzerinden gönderim yaparken borusanı kullanmıyor direk localdeki modem üzerinden gönderim yapıyor..

Borusan üzerinden mail gönderirken kullandıgım ip adresim 213.194.65.x  şeklinde ve bu ip şu anda sadece LASHBACK in black listesinde görünüyor ve onada yeni girdi, borusan ile görüştüm 2 güne kadar black listeden cıkacaklarını söykedi,

Şirketimizde kullandıgımız statik ip miz ise 88.247.129.XX şeklinde ve UCEPROTECTL2  ile UCEPROTECTL3 ün black listesinde görünüyor,

Bu sonuclar baktıgım zaman tahmin ediyorumki lotusdan giden mailler borusanı kullanmıyor..

Tşk

Gönderildi : 27/02/2009 02:48

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

ATRN veya ETRN hizmetlerinde özellikle ISP Hizmeti aldığınız firmaya belirtmez iseniz mail gönderiminizi kendi default SMTP üzerinden yapıyorsunuzdur. Ben de bu şekilde kullanmaktayım. Bunun doğruluğunu borusan telekom'u arayarak netleştirebilirsiniz yani mail gönderim hizmeti alıp almadığınızı size söyleyeceklerdir. Eğer bu hizmeti almadıysanız ve bu şekilde sorunlar yaşıyorsanız bu hizmeti alarak gönderimlerinizi borusan telekom üzerinden yaparak spam listelere girme olasılığınızı düşürürsünüz.

Gönderildi : 27/02/2009 03:27

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Evet lotus kullanıcılarına ISP Hizmeti aldıgım firma üzerinden mail göndermelerini saglayabilrsem spam listelerine düşme olasılıgım düşücek, ama ATRN ve ETRN hizmeti zaten alıyoruz,, Yukarıdada belirtigim gibi lotus notes den gönderim yapılamayan mail adresleri için gecici cözüm olarak kullanıcının lotus üzerindeki mail hesabını outlook ta da yapılandırdım ve lotus üzerinden gönderim yaparken spama düşüp maillerini ulaştıramadıkları alıcılara outlook üzerinden gönderim yapıyorlar,

Mailleri borusan üzerinden gönderim yapılması için lotus domino serverda giden maileri adsl modemin üzerinde direk alıcıya degilde, ISP Hizmeti aldıgım yere gönder şeklinde bir ayarlama yapmam gerekiyor. Lotus Notes 6 üzerinde bu ayarlamayı hangi menü altından nasıl yapabilirim.,(?)

Tşk

Gönderildi : 01/03/2009 03:08

(@rafets-ayata)
Üye

Öncelikle bu isteğinizi Borusan Telekom ile görüşüp yapılandırma ayarlarını isteyin Borusan Telekom bu yapılandırma ayarlarını size verecektir. Bunlar yardımı ile Domino üzerinde gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Gönderildi : 01/03/2009 05:28

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öncelikle bu isteğinizi Borusan Telekom ile görüşüp yapılandırma ayarlarını isteyin Borusan Telekom bu yapılandırma ayarlarını size verecektir. Bunlar yardımı ile Domino üzerinde gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz.

Yapılandırma ayarları derken tam olarak neyi kastettiginizi anlamadım, yukarıdada belirtigim gibi bu lotus üzerindeki aynı mail hesaplarını outlook üzerinde kullanıyorum, Borusan ı aradım outlook için bildigim yapılandırma ayarlarından artı degişik herhangi bir şey söylemediler, ama domino server ile herhangi bir bilgi sahibi olmadıklarınıda söylediler.

mail.xxx.com.tr
mail sunucusu ip adresi
SMTP için kimlik dogrulaması gerekiyor.

Domino server üzerinde yapacagım ayarlama için bu bilgiler dışında herhangi bir bilgiye ihtiyacım varmı. Yoksa donino server üzerinde hangi menü altından bir ayarlama yapacagım.

Tşk

Gönderildi : 02/03/2009 15:51

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba Kaan Bey,

Yapılandırmadan kastım ATRN veya ETRN hizmeti aldığınızda size Borusan Telekom üzerinde bir havuz verilir. Mailleriniz bu havuz üzerinde toplanır ve size verilen xatrn.exe ile bir bat dosyası kullanarak maillerinizi Domino içerisine default smtp üzerinden içeri alırsınız. Fakat gönderim için siz mail atmak istediğiniz direk Domino üzerinden default SMTP üzerinden kendi sunucunuzdan dışarı mail atarsınız. Bu durumdan Outlook veya Lotus Clientler üzerinden yapacağınız tüm gönderimler aslında kendi sunucunuz üzerindeki default SMTP üzerinden gönderilmektedir.

Siz maillerinizi Borusan Telekom üzerinden gönderebilmek için ayrıca bir hizmet almanız gerekmektedir. Bu hizmet ile birlikte bir smarthost tanımlaması oluşturarak gönderimlerinizi Borusan Telekom üzerinden yapabilirsiniz. Aynı işlemi Domino üzerinde de yapabilirsiniz ancak elimde kurulu domino yok tam olarak size yolu söyleyemiyorum ancak configürasyon menüsünde yer alan sunucularda bu ayarları yapabilirsiniz.

Örnek olması amaçlı ben hizmetimi Doruknet üzerinden alıyorum ve Exchange üzerindeki genel ayarları aşağıdaki gibidir :

Gerekli SmartHost konfigrasyon için ;

Start > Programs > Microsoft Exchange > System Manager

Servers > Sunucu Adı > SMTP > Default SMTP Virtual Server Sağ Tuş Özellikler > Delivery > Advanced > Smart Host

bölümüne adslmail.doruk.net.tr yazmalısınız.
Kullanıcı adı ve şifresi Outband security > Basic authentications

Gönderildi : 03/03/2009 03:15

(@kaanumut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Rafet Bey ilginiz için tşk ederim, konuyu anladım, benim tek cözümüm SmartHost dediğiniz gibi, yalnız borusan telekom SmartHost destegi vermiyormuş, bu sorunun çözümününü sorun yaşayan firma ISP hizmeti aldıgı yeri degiştirmeye karar verdiğinde tekrar ele alacagım, aklımda bu hizmeti veren bir kaç firma var şu anda sizinde önerilerinizi bilmek isterim paylaşırsanız sevinirim

Lotus notes hakkında türkçe kaynak manesef bulamıyorum, Türkçe bilgiye ulaşabilecegim bir kaynak varsa önerirseniz sevinirim veya ingilizce video tarzında dersler;

Tşk

Gönderildi : 05/03/2009 03:16

Sayfa 1 / 2
Paylaş: