Forum

gpupdate hatası

Bildirimler
Hepsini Temizle

gpupdate hatası

32 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
2,682 Görüntüleme
(@ozgurdaghanci)
Gönderiler: 262
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar,

gpupdate / force yaptığımda aşağıdaki hatayı almaktayım sorun nedir acaba.

Gönderildi : 13/12/2017 12:33

(@huseyinaltin)
Gönderiler: 169
Estimable Member

Merhaba,

Bilgisayar dc ile haberleşemiyor gibi görünüyor. Problemin tespiti için DNS lere dc nin ip adresini verdikten sonra tekrar deneyebilir misiniz?

İyi günler.

Gönderildi : 13/12/2017 13:25

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Dnslerim hem dc nin hemde adc nin ip adresi şeklinde. 

Gönderildi : 13/12/2017 13:48

(@huseyinaltin)
Estimable Member

Siz el ile verdiniz değil mi? Eğer başarısız olduysanız domainden düşürüp tekrar alın, o pc de farklı bir user ile aynı sorun yaşanıyor mu? Profil kaynaklı bir sorun da olabilir.

Gönderildi : 13/12/2017 14:22

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

evet el ile verildi sanalda pc oluşturup tekardan domaine aldıgım zamanda aynı policyde hata veriyor bütün pclerde yapıyor bunu.

Gönderildi : 13/12/2017 15:59

(@yasinkaraman)
Gönderiler: 178
Estimable Member

Özgür Hocam, 

Serverını yeni kuruyorsan eğer DNS kurarken hatayla karşılaştıysan muhtemelen hatalı kurulum olmuştur. Yolun başındayken Serverına yeniden kurulum yapmanı tavsiye ederim. 

Gönderildi : 13/12/2017 17:34

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam serveri yeni felan kurmuyorum sıkıntı şurda çalışan bir domain yapısında son zamanlarda bu hatayı vermeye başladı policy uyguladıgımda bu hatayı almaktayım.

Gönderildi : 13/12/2017 17:37

(@huseyinaltin)
Estimable Member

Hocam auditleri felan bilemiyoruz ama sanırım dns rebuild yapmanız gerekiyor.

Gönderildi : 14/12/2017 11:39

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

dc üzerinde eventlog tarafına düşen hataları incelediniz mi ?

clientlar sysvol paylaşımına erişim sağlayabiliyor mu ?

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/12/2017 02:41

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar bugun şu dikkatimizi çekti Dc de oluşturdugumuz policylerin ADCde sysvol altında oluşmadıgını gördük sysol paylaşımlarında herhangi bir sıkıntı olmamasına ragmen daha önce veeam yazılımıyla backuptan döndüğümüz için bu sorunla karşılaşmış olabilieceğimiz geldi aklımıza araştırma yapar iken Hakan hocamın forumda bir yazışmasına denk geldim dcdiag işlemini yaptıgımız zaman bizdede ADC açık olduğu zaman aynı hatayı vermekte ve ilgili policy'ye sysvol altında erişememekteydi ve ADC sysvol klasörün altında oluşturdugumuz gpo nun olmadıgını fark ettik ama işin garip tarafı otomatik çoğaltma yaptıgımız zaman iki sunucu saglıklı bir şekilde birbirine cogatlma işlemi gerçekleştiriyordu bizde   ADC kapattık ve tekrardan policy oluşturduk ve gpupdate /force yaptımızda policy nin uygulandıgını görduk bugun ADC kapalı tuyoruz ve bir kaç gün daha deneme yapacagız herhangi bir sıkıntı olup olmadıgından emin olduktan sonra  ADC' yi ortamdan kaldırıp tekrardan ADC kurulumu gerçekleştireceğiz.bu arada Dc ve ADC mizin veeam ile yedeğini elimizde bulundurmaktayız. Konuyla ilgili bir aksiyon aldıgım zaman sizleri bilgilendireceğim kusura bakmayın iş oygunlugundan biraz geç yazmak zorunda kalıyorum çok özür diliyorum. 

http://www.cozumpark.com/forums/thread/518802.aspx

Gönderildi : 15/12/2017 13:52

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Ortamımdan ADC olan makinam kapalı iken metadata clenup ile kadırdım ve tek DC ile devam ediyorum bir kaç gündür herhangi bir sıkıntı yok şuanda ve policylerim saglıklı bir şekilde uygulanıyor. metadata cleanup ile kaldırdıktan sonra DNS de dikkatimi çeken bir olay oldu DNS ile ilgili ayarları kontrol eder iken eski ADC ile ilgili kalıntılara rastlatım bunları sil demem yeterlimi ilgili menülerin altından kaldırılan ADC ile ilgili kalıntıları  resimde görebilirsiniz. 

Bu arada ADC tekrardan kuracağım Server2016 eng verisyonunu kurcağım Daha önceki bilgi işlem uzmanı türkçe kurlum yapmış sunucuları sormak isteğim şu DC şuan Server2012R2 türkçe ben ADc olarak server2016 kurar isem bir sorun yaşarmıyım  server2016 kurmamdaki amaç ise ileride DC ide server2016 ya yükseltmek kurmak.

Gönderildi : 19/12/2017 13:23

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Konuyla ilgili geri dönüşünüzü bekliyorum

Gönderildi : 19/12/2017 20:54

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Temiz bir imaj alın. Silebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/12/2017 21:58

(@turancoskun)
Üye

merhaba

adc demotion sürecini referans adrese göre gerçekleştirebilirsiniz.

http://tv.cozumpark.com/video/67/Active-Directory-Domain-Controller-Kaldirma-Surecleri-ADC-Kaldirma

dil noktasında ingilizce kullanmanızı öneririm.

bu noktada 2016 adc olarak yapılandırıp, devamında rollerini üzerine taşıyarak dc'ye çevirin.

son adımda yapıya 2016 adc ekleyerek sürece devam edebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/12/2017 02:30

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar 

ben orda ingilizce olarak kurar isem sorun yaşarmıyım demek istemişim ama türkçe olmuş:) ADC  mi server 2016 olarak kullanırken dikkat etmek gereken bir kısım varmı çünkü şuan fsmo rollerini şuan  taşımak istemiyorum daha sonra taşıyacağım birde ortamdan kaldırdığım Eski ADC min ip adresini tekrardan kullanmamda sıkın olmaz diye düşünüyorum bu konudaki fikriniz nedir cilent tarafında eski ADC mi 2. DNS olarak yazdım  bu şekilde devam etmek istiyorum.

Gönderildi : 20/12/2017 16:09

(@turancoskun)
Üye

üstte paylaştığım referans adrese göre hareket ettiğiniz takdirde, sorun yaşama ihtimaliniz düşük.

dil konusunda ingilizce kullanmanız sorun olmayacaktır, ancak adc 2016 olduğunda rolleri planlayarak taşımanızı öneririm.

eski adc'ye ait tüm kayıtlar temizlendikten sonra, ip adresini yeni adc tarafında kullanabilirsiniz.

Gönderildi : 21/12/2017 03:38

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhabalar,

ADC kurulumumu yaptım ve DNS kayıtlarını temizledikten sonra ADC makinamı domain ortamıma sorunsuz bir  aldım yalnız yaptıgım kontroller sonucu sysvol ve net logon klasörerinin ADC makinamda paylaşımda olmadığını fark ettim  ve ADC makinemdeki SYSVOL klasörü içerisine girdiğimde Dc deki policylerin doğal olarak gelmediğini görüdüm ve policy replikasyon işlemi gerçekleştirdim ve aşağıdaki hatayı aldım işin garip tarafı DC makinemde sysvol ve ve Netlogon paylaşımda gerekli izinler verilmiş durumda ADC me replika işlemini tamamlaya bilmem için nasıl bir yol çizmeliyim.

Replikasyon hatası

Sysvol Paylaşım

Sysvol yetki 

ADC den kendi paylaşımını ve DC paylaşımını kontrol ettiğimde kendi sysvol ve net logon klasörleri gelmiyor paylaşım boş gözüküyor ama DC ismini yazıp paylaşıma baktığım zaman sysvol ve netlogon klasörü içerisine girip gerekli kontrolleri yapabiliyorum birde ADC de dikkatimi çeken bir olay daha sysvol klasörü yetkisiz gelmiş ve paylaşımda değil netlogonla birlikte bu durumda nasıl bir yol çizmeliyim.

ADC paylaşımı boş gelmesi

ADC den Dc deki sysvol ve netlogona erişim 

Gönderildi : 21/12/2017 13:25

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Konuyla ilgili geri dönüşünüzü bekliyorum.

Gönderildi : 21/12/2017 17:15

(@ozgurdaghanci)
Reputable Member
Konu başlatıcı

GÜnaydınlar Konuyla ilgili geri dönüşünüzü bekliyorum

Gönderildi : 22/12/2017 10:37

Sayfa 1 / 2
Paylaş: