Forum

Linksys RV042 Load ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Linksys RV042 Load Balance (2 ADSL Hattını Birleştirme)

14 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,644 Görüntüleme
(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Paylaşım Güzel. Teşekkürler.

Gönderildi : 09/02/2012 16:39

(@OzgurHavuz)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Merhaba,

Bu hat birleştirme işini ben de yapmak istiyorum ama aklıma takılan bazı şeyler var. Şimdi adet 2 sabit IP'li hattımızı biri ADSL 8 Mbit diğeri Türksat Kablo 15 Mbit olmak üzere bu cihazda birleştirdik ve toplamda 23 Mbit bağlantı elde ettik.

Buna göre istek yaptığım IP adresi hangisi oluyor?

Banka vb. oturum açtığımız sitelerde IP adresi bir anda değişiyor mu, yoksa bunlardan farklı olarak bambaşka bir IP adresimiz mi oluyor?

Whatimyip.com adresine girdiğinizde kullandığınız hatlardan birinin mi adresini gösteriyor yoksa farklı bir adres mi?

MultiWan routerların tamamı hat hızını birleştirebiliyor mu? Başka bir cihaz tercih edebilir miyim? Draytek, Peplink vs.

Kusura bakmayın biraz uzun oldu ama sizin de bu aşamaları araştırdığınızı düşünerek yazdım.

Yanıtlar için şimiden teşekkür ederim.

Saygılar

Gönderildi : 28/02/2012 20:10

(@BahaddinAKDAS)
Gönderiler: 157
Estimable Member

Emeğinize sağlık hocam bir sorum olacaktı. Modemleri birdge moda aldıktan sonra linksysı veya modemleri kapatıp açmak gerekiyor mu ?

Gönderildi : 29/02/2012 12:45

(@BerkerYILMAZ)
Gönderiler: 53
Trusted Member
Konu başlatıcı

Buna göre istek yaptığım IP adresi hangisi oluyor? : Cihaz resgele 2 ip den birini kullanıcıya veriyor.

Banka vb. oturum açtığımız sitelerde IP adresi bir anda değişiyor mu:evt cihaz üzerinden gerekli ayarlamaları yapmazsanız 2 ip arasında anlık değişmeler olduğu için bankaların internet şubelerinde ciddi sıkıntılar yaşarsınız

Whatimyip.com adresine girdiğinizde kullandığınız hatlardan birinin mi adresini gösteriyor yoksa farklı bir adres mi?: o anda 2 ip den hangisini aldıysanız onu görürsünüz ama anlık değişebiliyor ip ler.

MultiWan routerların tamamı hat hızını birleştirebiliyor mu? alacağınız cihaza göre değişir,evt bu işlemi yapabilen başka cihazlarda var elbet juniper gibi firewall cihazlarının bazı modellerinde de bu işi yapabiliyorsunuz. ama bu cihazı tavsiye ederim,performance oldukça tatminkar.

Gönderildi : 29/02/2012 16:29

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Emeğinize sağlık hocam bir sorum olacaktı. Modemleri birdge moda aldıktan sonra linksysı veya modemleri kapatıp açmak gerekiyor mu ?

Aslında gerekmiyor ama istersen modemleri bir kere yeniden başlatabilirsin.

Gönderildi : 29/02/2012 16:30

(@OzgurHavuz)
Eminent Member

Cevaplar için teşekkürler. Yalnız aklıma takılan bir soru daha var. Madem IP adreslerinden herhangi birini seçiyor peki hız testi yaptığınızda nasıl 2 hattın toplam hızını alıyor bunu anlayamadım. Yani bir yerden dosya çekerken de aynı sonucu alabiliyor musunuz?

Gönderildi : 02/03/2012 15:00

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

2 hattın toplam hızını almasının mantığı,2 hatta aynı anda istek gönderilmesi ve aynı anda cvp alınması,Evt dosya çekerken de aynı sonucu alabiliyorsun,hız testi yaparken sizin orada gördüğünüz tek ip sizi yanıltmasın esasında 2 ip de eşzamanlı kullanılıyor. Bunu cihaz üzerinde hiç bir ayarlama yapmadan bir bankanın internet şubesine girmeye çalışarak 2 ip yide aslında eşzamanlı olarak kullandığını anlayabilirsin.

Gönderildi : 05/03/2012 15:52

(@OzgurHavuz)
Eminent Member

Çok teşekkür ederin, son derece aydınlatıcı oldu.

Gönderildi : 07/03/2012 12:22

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rica ederim.İyi çalışmalar

Gönderildi : 08/03/2012 17:23

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Bahsi geçen hız değerlerinin doğru olmasının malesef imkanı yok. Download kısmında bu hızı elde etseniz de upload hızında yapamazsınız bu hem mantıksal hem de network mimarisi olarak imkiansız. Lütfen testlerinizi daha stabil adreslerde tekrarlayıp modeminizin gerçekten bu değerlere çıktıp çıkmadığını kontrol ediniz.

Yanlış bilgilendirme var gibi..

Gönderildi : 29/03/2012 00:40

(@BerkerYILMAZ)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Peki cihazın hızını daha stabil test edebileceğim bildiğiniz bir yöntem varmı elinizde ?

ayrıca yanlış bilgilendirme demeniz biraz ayıp oldu sanki bende sizin gibi bu meslek içerisindeyim ve bildiğim ve kullandığım yöntemleri burada paylaşmaktayım test etmediğim veya kullanmadığım hiç bir yöntemi buraya paylaşmam yani varsayımlarla hareket eden biri değilim burda insanlara yanlış bilgi vermek gibi bir niyetim yok burdaki anlatımımda çıkan sonuçları paylaştım sadece ve bu cihazı kullanmadan önce çok ciddi sıkıntılarımız vardı sayfalar açılmak bilmiyordu ama bu cihazı kullanmaya başladıktan sonra çok ciddi bir iyileşme gördük ve internet sorunumuz ortadan kalktı. Sizin bildiğiniz bir yöntem varsa daha sağlıklı bir test yapabilirim.

Dosya indirme hızı aşağıda görüldüğü gibi saniyede 1.2 mb,upload hızını tam anlamıyla test edemedim malum sunucular şuanda aktif çalışmakta

Gönderildi : 30/03/2012 13:17

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Yanlış bilgilendirmeyi kötü niyetli olarak söylemedim. Lakin cihaz Load Balance cihazıdır bounding cihazı değildir. Durum bu olunca basit bir network kuralı devreye girecektir. Bağlantı hangi hattan başladı ise o hattan devam eder, aksi durumlarda oluşan hareketlerde bu bir Ip Spoof saldırısıdır. Durum bu olunca ilk ack paketi nereden gitti ack+data oradan dönecektir, bu durumda çıkan sonuçların doğru olmasının malesef imkanı kalmıyor. Olayın özünde cihazın yapıp yapmaması değil network mimarisinde bu tür bir olayın imkansız olması vardır.

Ayrıca bir yere upload etmek oraya data göndermek demektir, datayı gönderdiğiniz yer sizin ikinci bir hattınız yada IP adresiniz olduğunu nereden biliyor ki ikinci IP den istekde bulunsun.

Gönderildi : 31/03/2012 04:00

(@MelihMERCAN)
Gönderiler: 59
Trusted Member

Hocam anladığım kadarıyla modemlere bağlanan TTNet DSL hatları yine modemlerin WAN portundan çıkıp Linksys RV042 wan1 ve wan2 portuna giriyor. Elimde Sonicwall TZ 210 wireless-N modeli var rv042 nin LAN portundan mı çıkış alacağım ve sonicwall ın lan portuna mı gireceğim. Yani Firewall ile nasıl eşleştireceğim.

Gönderildi : 01/03/2013 17:38

(@Anonim)
Gönderiler: 0

4 WAN + 1 3G

Berkey Yılmaz Arkadaşım bir örnek ben yazmak istiyorum

aşşağıdaki linkte 4 wan dan bahsediyor. ve kendim bizzat bu yerdekini denemek icin

bir mikrotik alıp denedim ve sonuç veriyor.

hatta usb portuna da 1 3g modem bağladım tüm adsl hatları gidince otomatik devreye giriyor.

Gereksiz oldu ama 3g yedekli bir sistemim oldu 

http://mikrotikservers.blogspot.com/2012/06/mikrotik-4-wan-load-balancing-using-pcc.html

Gönderildi : 19/03/2013 10:55

Paylaş: