Forum

You have been logge...

Bildirimler
Hepsini Temizle

You have been logged into a temporary profile Windows 7

42 Yazılar
9 Üyeler
0 Reactions
1,574 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Son zamanlarda Windows 7'ın popüler ve ciddi bir problemi var. Ortada hiç bir görünür sebep yokken birden profilinizi haliyle desktop ve my documents altındaki verilerinizi kaybediyorsunuz. Bu oldukça ciddi bir problem ama MS'den hala ses seda yok veya çözüldüde biz bilmiyoruz. Şimdilik aşağıdaki geçici registry müdahalesi ile login olabiliyorsunuz ama giden bilgiler geri gelmiyor tabiiki. Users altında da user profili görünmüyor. Ben bu problem ile hem domain ortamında hemde ev ortamında karşılaştım. Tamamen farklı bilgisayarlar ve yeni. İnternete bakınca zaten binlerce kişi aynı sorunu yaşıyor.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

Bu problemin sebepleri ve kesin çözümü hakkında bilgisi olan varmı?

Gönderildi : 11/07/2010 04:30

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Bu sorun tam olarak nasıl bir yapıda ve ne tür bir profil kullanımında meydana geliyor? Olay görüntüleyicisine ne düşüyor?

Gönderildi : 11/07/2010 04:33

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu sorun tam olarak nasıl bir yapıda ve ne tür bir profil kullanımında meydana geliyor? Olay görüntüleyicisine ne düşüyor?

Hocam sorumdada belirttiğim gibi ortam hem domain hemde evde oluyor tabiiki bu tamamen rastgele.  Ve yine belirttiğim gibi herhangi bir hata logu falanda yok. Event Viewer size hiç bir şey sunmayacak bu hata durumunda. Konu başlığını google yapıştırırsanız başınıza gelmesi çok olası bu problemi biraz daha yakından tanımış olursunuz. Ben sırf bu problem yüzünden esas deploy işini askıya aldım.

Gönderildi : 11/07/2010 06:10

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Merhaba

Evet, ben sorduktan sonra mesajınızı yeniden düzenlemişsiniz..

Cihaza takılı herhangi bir usb stick ya da external hd var ise takılıyen sistemi açmamanız ve ayrıca bios dan usb den boot olma özelliğini kaldırmanız önerilen yöntemler arasında yer alıyor. Ayrıca bu sorunun genellikle birden fazla hesaba sahip olan sistemler üzerinde görüldüğüde belirtilen noktalar arasında, umarım yardımcı olur.

Hocam sorumdada belirttiğim gibi ortam hem domain hemde evde oluyor tabiiki bu tamamen rastgele...

Gönderildi : 11/07/2010 13:33

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Galiba aynı ana denk gelmiş zira ben değişiklik yaparken ortada cevap falan yoktu. "genellikle birden fazla hesaba sahip olan sistemler üzerinde
görüldüğüde belirtilen noktalar arasında
" yani Windows 7 tek bir hesapla kullanılmalı. Domaine falan katmayalım:))) Aferin Microsoft, XP'den ilerimi yoksa geriyemi dönüyoruz:))) Bu bayağı ciddi bir sorun. Data kaybı denince orda bir dur çekilmeli. Adamın haftalardır üzerinde çalıştığı belgeleri iz bırakmadan uçuyor. Bu hiçte hafife alınacak gözardı edilecek bir durum değil bence. IT olarak hepimiz data güvenliğinden sorumlu değilmiyiz? Opss datalarınızı sildim ama ben yeniyim bakın daha ışıl ışıl menülerim var:))) Wireless desteğimden haberiniz varmı çok kolay bağlanıyorum ama siz yinede önemli datalarınızı üzerimde saklamayın gidin linux üzerinde saklayın o silmiyor!! :))

Gönderildi : 11/07/2010 23:55

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Tabi haklısınız, yalnız bu sorunun RTM sürümlerinde gözlemlenmediği de bildirimler arasında yer alıyor. RC sürüm mü kullanıyorsunuz siz?

Gönderildi : 11/07/2010 23:59

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hayır hocam okul subcriptionumuz var, zaten production ortamında RC veya full release olmayan hiç bir şey kurmam. Aslında SP1'e kadar bekleyecektim ki öyle görünüyor. Şu an 10 civarı bilgisayara kurdum Windows 7'ı ve bir nevi test ediyorum. Şu sonuca göre esas deploy işini askıya aldım taaki çözüm bulana kadar. Çözüm bulamazsam kurmam olur biter ve kullanıcıların tercihine bırakırım tabii riski belirterek.

Hem zaten bir başka konuda açtığım kullanıcı profilleri sorununun görünüşe göre çözümü olmayışıda ayrı bir sorun. 

Gönderildi : 12/07/2010 00:32

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Bios usb boot özelliği ve usb stick ile ext hd konularını da dikkate aldıktan sonra sorun yeniden gözlemlendi mi peki *

Gönderildi : 12/07/2010 01:40

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Mesut Hocam,

Siz cevap verdiğiniz için konuya sizin adınızı kullandım, bu sorunu bende şu şekilde yaşadım iki windows7 makinada, bir problemden dolayı kullanıcıların profile altındaki datalarını başka bir ortama yedek alarak o kullanıcı adına çılmış profile folder'ını sildim yeniden oluşturusam sorunu çözerim düşüncesi ile. Sonra bu kullanıcı adı ile makinada kalıcı profile folder'ını yeniden oluşturamadım maalesef. Sürekli temp folder oluşturdu, sorunu işletim sistemini yeniden kurmadan çözemedim maalesef her iki makinandada.
Bir kullanıcımda'da Teoman bey'in yaşadığı sorun gibi kullacının desktop, my document dahil tüm datalarını kaybetmek şeklinde yaşamıştık. Kullanıcının yedekleri olduğu için üzerine çok gitmemiştik bu olayın ama galiba böyle bir problem mevcut windows7 üzerinde.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/07/2010 02:57

(@mesutsariyar)
Co-Founder

Merhabalar,

Evet böyle bir sorun olduğu aşikar, çözüm önerileri ise şunlar; işe yararsa geri dönüşler faydalı olur diğer arkadaşlar için.

Cihaza takılı herhangi bir usb stick ya da external hd var ise takılıyen sistemi açmamanız ve ayrıca bios dan usb den boot olma özelliğini kaldırmanız önerilen yöntemler arasında yer alıyor. Ayrıca bu sorunun genellikle birden fazla hesaba sahip olan sistemler üzerinde görüldüğüde belirtilen noktalar arasında, umarım yardımcı olur.

Hocam sorumdada belirttiğim gibi ortam hem domain hemde evde oluyor tabiiki bu tamamen rastgele...

Gönderildi : 12/07/2010 03:25

(@yusufozturk)
Gönderiler: 147
Estimable Member

Makinayı reboot etmeniz ya da logoff olup tekrar giriş yapmanız sorunu çözecektir. Herhangi bir veri kaybı söz konusu değil yani.

Gönderildi : 12/07/2010 04:51

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Yusuf kardeşim yukarıdaki soruyu soran birine log off logon veya restarttan bahsetmek biraz ayıp kaçıyor. Bu konu sandığınızdan daha derin:)))

Gönderildi : 12/07/2010 14:17

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, ben uzun süredir hem domain ortamında hem de evlerde Win7 kullanıyor ve kullandırıyorum. Böyle bir problemle karşılaşmadım. Profil uçması ve data kaybı durumlarının işletim sisteminin zarar görmesi vb durumlar dışında Win7 ' ye özel bir zafiyet olduğunu düşünmüyorum. Hiç bir veri duup dururken uçmaz. Yani bu fiziksel olarak mümkün değil. Bence olağan dışı fark edilemeyen bir durum; örn update vs. şeyler olmalı.

Gönderildi : 12/07/2010 18:44

(@recepyuksel)
Üye

Alper bey,

Bende inanmamıştım kullanıcı data kaybı yaşadığında onun acemiligine vermiştim bir şekilde bozmuştur falan demiştim çok bir data kaybı olmayınca unutup gitmiştim ama Teoman bey konuyu açınca ve internette'de biraz araştırınca bu tip durumları başkalarınında yaşadığını fark ettim. Ben direk hard disk hatasıdır diye düşünmüştüm ama sorun başka galiba... user'ın folder'ı uçuyor ve tekrar aynı user ile logon olduğunuzda temp olarak oluşuyor profile folder'ı ve aynı user ismi ile kalıcı profile folder'ı oluşturamıyorsunuz yeniden kurulum yapmadan. başka bir user adı ile giriş yaptığınızda profile folder'ı sorunsuz oluşturuluyor. sorun bende tam olarak böyle cereyan etmişti.

Gönderildi : 12/07/2010 19:22

(@cozumpark)

Bilemem ki, başıma gelir umarım da çözeriz. Konuyu takip ediyor olacağım.

Gönderildi : 12/07/2010 19:31

(@recepyuksel)
Üye

Alper hocam,
Mmüsait bir zamanınızda en azından şunu deneyip geri dönüş yapabilirseniz bende acayip mutlu olurum. Sorunsuz çalışan windows 2003 bir domaine bağlı bir Windows 7 Pro. N makinayı local admin kullanıcısı ile açıp daha önce sorunsuz çalışan user'ın profile folder'ını silip bilgisayarı restart edip tekrar aynı user ile logon olduğunuzda bu user adına tekrar profle folder'ı kalıcı olarak oluşturacakmı onu bile test etseniz sonucu bizimle paylaşsanız süper olur. Ben böyle bir işlem sonrasında 2 makinada bu profile'ı tekrar kalıcı olarka oluşturma işlemini başaramadım ve yeniden kurulum yapmak zorunda kaldım.

Sagılarımla.

Gönderildi : 12/07/2010 19:55

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Alper hocam,
Mmüsait bir zamanınızda en azından şunu deneyip geri dönüş yapabilirseniz bende acayip mutlu olurum. Sorunsuz çalışan windows 2003 bir domaine bağlı bir Windows 7 Pro. N makinayı local admin kullanıcısı ile açıp daha önce sorunsuz çalışan user'ın profile folder'ını silip bilgisayarı restart edip tekrar aynı user ile logon olduğunuzda bu user adına tekrar profle folder'ı kalıcı olarak oluşturacakmı onu bile test etseniz sonucu bizimle paylaşsanız süper olur. Ben böyle bir işlem sonrasında 2 makinada bu profile'ı tekrar kalıcı olarka oluşturma işlemini başaramadım ve yeniden kurulum yapmak zorunda kaldım.

Sagılarımla.

Recep bey ilk mesajımda sizin problemin çözümünü vermiştim zaten. Registry'ye girip ilgili anahtara gelin ve orda Profiles altında SID'ler göreceksiniz. Sonunda .bak olan SID sorunlu olanlardır bunları silin ve tekrar login olun böylece kalıcı profil yüklenecektir.Ama anlayacağınız üzere bu sinsi problemin daimi çözümünün peşindeyim zira dataların uçmasının hafife alınacak hiç bir yanı yok.

Konuyu google kopyalayınca arama yapınca binlerce örneğini buluyorsunuz. Technetten bazı linkleride aşağıya kopyaladım. Çok sinsi ve ciddi bir sorun. MS sadece bu problemin Vista'da yer aldığını ve sebebin user profilinin kazara silinmesinden kaynakladığını belirtmiş ama profil kendiliğinden niye kazara silinir buna girmemiş.

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/w7itprogeneral/thread/5ec0b949-effa-4e30-ba09-dc948a4c7a8b

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/itprovistadeployment/thread/65537923-1958-4262-9841-cdd6b5c3ba30

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/w7itpronetworking/thread/6098d7f7-9074-4142-9c12-dc09a5185580

Gönderildi : 12/07/2010 22:49

(@recepyuksel)
Üye

Teoman bey,
O dönemde çözüm ararken bu çözümü bulmuştum bende, fakat bu kayıtları silme işleminide başaramamıştım. Bunları silememe'de izin vermemişti sistem. 🙁 uzunca bir süre uğraştıktan sonra yeniden kurulum yoluna geçmiştim çaresiz.

Gönderildi : 13/07/2010 00:12

(@cozumpark)

Recep Bey, deneyip döneceğim.

Gönderildi : 13/07/2010 02:18

Sayfa 1 / 3
Paylaş: