Forum

Fiber Metronet için...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Fiber Metronet için Yönetilebilir Switch Konfigürasyonu nasıl yaparım?

18 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
5,394 Görüntüleme
(@serdardogan)
Gönderiler: 11
Active Member
Konu başlatıcı

okulumuzda 2 adet 24lü normal switch ve wireless dağıtıcılar var.

fiber altyapısı metro ile geldi ve tp link jet stream 8 port gigabit yönetilebilir switch aldık.

fakat telekomdan verilen bilgileri nasıl gireceğimi çözemedim.

consol ile hyper terminal ile bağlanıp yapıyorum fakat takılı kalıyorum

telekomdan verilen ip adresi subnet dns ler var onları hangi aşamada gireceğim bilmyiorum

bana yardımcı olur musunuz?

saygılarımla beni bu dertten kurtarırsanız çok memnun olurum.

switch arayüzüne 192.168.0.1 ile giriyorum fakat hangi menüden ne yapacağımı bilmiyorum

Bu konu 9 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 28/10/2016 22:26

(@yilmazbarcin)
Gönderiler: 315
Illustrious Member

Merhaba,

telekom kendi fiber'ini sonlandırmak için switch kurdu mu ? kurdu ise TT kendi tarafını tanımlayarak sizin kullanabileceğiniz ip bloğunu size default gateway bilgisi ile vermiş olması gerekiyor. Sizde bu bilgileri bir firewall üzerinde wan interface olarak sonlandırarak devrenizi aktif edebilirsiniz.

eğer TT size hiç switch kurmayıp metro ethernet'i fiber kabloda bıraktı ise size vlan bilgisi vermesi gerekiyor. buna göre kendi yönetilebilir switch'ine bir sfp modül ile fc portunu o vlan a member etmeniz ve verilen port config'i ( ip/subnet/routing ) yapmanız gerekiyor. sonrasında yine firewall üzerinde devrye alabilirsiniz.

kolay gelsin.

yB

Gönderildi : 29/10/2016 20:41

(@serdardogan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

telekom kendi fiber'ini sonlandırmak için switch kurdu mu ? kurdu ise TT kendi tarafını tanımlayarak sizin kullanabileceğiniz ip bloğunu size default gateway bilgisi ile vermiş olması gerekiyor. Sizde bu bilgileri bir firewall üzerinde wan interface olarak sonlandırarak devrenizi aktif edebilirsiniz.

eğer TT size hiç switch kurmayıp metro ethernet'i fiber kabloda bıraktı ise size vlan bilgisi vermesi gerekiyor. buna göre kendi yönetilebilir switch'ine bir sfp modül ile fc portunu o vlan a member etmeniz ve verilen port config'i ( ip/subnet/routing ) yapmanız gerekiyor. sonrasında yine firewall üzerinde devrye alabilirsiniz.

kolay gelsin.

yB

var hocam bize TT switch kurdu ip adresi alt ağ maskesi default gateway vs verdi.biz bitane yönetilebilir switch aldık. TP Link 8 portlu jetstream konsoldan hyper terminaldende web arayüzündende yapamadım ne yapmam gerek nereye ne yazıcam vlan 108 oluşturuyorum ama ip yi ağ geçicidini vs nerden vericem nasıl yapıcam bilmiyorum

Gönderildi : 30/10/2016 05:13

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

öncelikle hattın aktif/pasif durumu için, size verilen port'a bir host bağlayıp, ip/subnet/gw/dns bilgilerini girip public çıkışınız var mı kontrol edin ?

sorun yok ise,en basit hali ile router desteği olan modem üzerinde yapılandırabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/10/2016 14:08

(@sercantek)
Gönderiler: 70
Trusted Member

Merhaba,

Eğer hattınız çalışır halde ise araya bir router konumlandırmanız gerkemektedir. Daha önce Modem ile metro fiber sonlandırdığımda çalışmamıştı. L3 bir switch varsa onun üzerinde gerekli route ayarları yapılırsa kullanabilirsiniz. Ama benim tavsiyem basit bir router alıp kullanmanız. Ben genelde mikrotik ürünlerinlerini kullanıyorum.

Metro ethernet dedikleri sizin için bir vlan oluşturulması ve ip/subnet/gateway bilgilerin size verilmesidir. Sizin kullanabilmeniz için Router ihtiyacınız vardır. Bu Router L3 switch veya Firewall yada UTM olabilir. 

Gönderildi : 31/10/2016 01:49

(@serdardogan)
Active Member
Konu başlatıcı

bizde l2 yönetilebilir bir switch var bu ürün :  http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-39_TL-SG3210.html

fakat yapamadım

Gönderildi : 31/10/2016 02:55

(@serdardogan)
Active Member
Konu başlatıcı

hat aktif hocam bi türlü yapılandıramadım 

bizde l2 yönetilebilir bir switch var bu ürün :  http://www.tp-link.com/en/products/details/cat-39_TL-SG3210.html

fakat yapamadım

Gönderildi : 31/10/2016 02:57

(@ZaferSEN)
Gönderiler: 213
Estimable Member

Servis sağlayıcıdan aldığınız fiberi lokal network üzerinden kullanmak için araya layer 3 çalışan bir cihaz koymaniz lazım

Genel de araya firewall konur.

Siz firewall kullanmayacaksanız o zaman araya routerler koymaniz gerekiyor.

Fiber için size ip adresinizi ve Gateway adresinizi vermişlerdir bunu kendi Switchleri cihazınıza değil routerler cihazınıza girmeniz lazım.

Gönderildi : 31/10/2016 05:23

(@gokhanbiyikoglu)
Gönderiler: 31
Eminent Member

Araya mutlaka bir router yada firewall koymanız gerekmektedir. 

Gönderildi : 31/10/2016 10:55

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

fiber altyapısı metro ile geldi ve tp link jet stream 8 port gigabit yönetilebilir switch aldık.

telekomdan verilen ip adresi subnet dns ler var onları hangi aşamada gireceğim bilmyiorum

https://www.cozumpark.com/photos/teknik/picture18626.aspx

burda hocam anlatmış ama sizdende rica ediyorum.

switch arayüzüne 192.168.0.1 ile giriyorum fakat hangi menüden ne yapacağımı bilmiyorum

Hocamtelekomdan verilen bilgileri buraya bir yazabilirmisiniz ?

Gönderildi : 31/10/2016 11:47

(@serdardogan)
Active Member
Konu başlatıcı

https://www.cozumpark.com/photos/teknik/picture18626.aspx

burda hocam anlatmış ama sizdende rica ediyorum.

Hocamtelekomdan verilen bilgileri buraya bir yazabilirmisiniz ?

IP Adresi

195.175.104.xxx

Alt Ağ Maskesi

255.255.255.252

Varsayılan Ağ Geçidi

195.175.104.xxx

VLAN

108

Hız

10 Mbps

DNS1

195.175.39.39

DNS2

195.175.39.40

TT SW

Var

Gönderildi : 31/10/2016 11:49

(@ertanerbek)
Famed Member

Kullandığınız switchin layer3 desteği bulunmuyor, switch le devam edecekseniz ki bu verilen IP blokuna göre arka kısımda NAT yapacak bir cihaza ihtiyacınız var. yapılması gereken,

1. Switchi SFP ile ISP den gelen Fiber linke bağlayın
  2. Fiber portu VLAN 108 dahil edin ve port ayarını Trunk haline getirin ( trunk işlemi switch markasına göre farklı isim taşıyabilir üreticiden destek alın )
  3. Lokala hizmet verecek olan portu vlan 108 dahil edin ve Access olarak ayarlayın. ( Access işleminin adı üreticiye göre değişebilir üreticiden destek alın. )
  4. Access portu olarak ayarladığınız porta bir router bağlayn ve ISP tarafından size verilmil olan 195.** blokundaki IP ayarlarına göre ayar yapınve local ağınızı NAT layın.

Yada DrayTek 3900 gibi bir router alın switch+router kullanacağınıza direk ona takıp devam edin.

Gönderildi : 31/10/2016 11:55

(@serdardogan)
Active Member
Konu başlatıcı

Kullandığınız switchin layer3 desteği bulunmuyor, switch le devam edecekseniz ki bu verilen IP blokuna göre arka kısımda NAT yapacak bir cihaza ihtiyacınız var. yapılması gereken,

1. Switchi SFP ile ISP den gelen Fiber linke bağlayın
  2. Fiber portu VLAN 108 dahil edin ve port ayarını Trunk haline getirin ( trunk işlemi switch markasına göre farklı isim taşıyabilir üreticiden destek alın )
  3. Lokala hizmet verecek olan portu vlan 108 dahil edin ve Access olarak ayarlayın. ( Access işleminin adı üreticiye göre değişebilir üreticiden destek alın. )
  4. Access portu olarak ayarladığınız porta bir router bağlayn ve ISP tarafından size verilmil olan 195.** blokundaki IP ayarlarına göre ayar yapınve local ağınızı NAT layın.

Yada DrayTek 3900 gibi bir router alın switch+router kullanacağınıza direk ona takıp devam edin.

Değerli hocam bu güzel vaktinizi ayırdığınız için öncelikle teşekkür ederim.

SFP Türk Telekomun kendi koyduğu switche bağlı hocam ve kendi getirdikleri bi switch var ordanda 1 tane port açık oda 1.ci port ben 1.ci porttan ethernet kablosu ile çıktı alıp 2.ci switch e takıp işlem yapmam gerek.

2- vlan 108 oluşturup 1.ci porttan çıkan TT den etherneti kendi switchimin 1.ci portuna takıyorum ve aktif ediyorum.

trunk yapıyoruz

3- Lokale hizmet verecek olan portlar 2.ci ve 3.cü portlar olucak yani A ve B binasından gelen ana dağıtım kablolarını takacağım portlar.

4- elimde bir adet tp link router var onu yapılandıracağım.

soru  : peki, a ve b bloklarındna gelen kabloları routera bağlamam gerek değil mi ordan çıkış olucak.

sonuçta TT nin switchinden çıkan 1.ci porttan bir kablo çıktı > tp link jet stream 8 port yönetilebilir l2 switch girdi 1.ci portuna ve bu port vlan 108 trunk modda. > bizim switchden bir kablo da routera girdi router nat yapılanması oldu ve routerdan a ve b bloklarının ethernetleri girdi ve dağıtılmış oldu sonuç olarak budur?

Gönderildi : 31/10/2016 12:20

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhaba,

ISP switchinden aldığınız kabloyu başka bir switche takmanıza gerek yok, ISP arayıp size verilen portun Access olarak ( tagsız ) verilmesi rica edin. Bunu hemen yaparlar diye tahmin ediyorum. Burada çıkan portu direk olarak router cihazınıza takın A ve B blokları aynı IP blokunda olacaksa evet router cihazının LAN portlarına takın ve NAT layın ISP tarafından verilen IP adreslernide bu roter cihazının WAN portuna gireceksiniz.

Gönderildi : 31/10/2016 12:27

(@serdardogan)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

ISP switchinden aldığınız kabloyu başka bir switche takmanıza gerek yok, ISP arayıp size verilen portun Access olarak ( tagsız ) verilmesi rica edin. Bunu hemen yaparlar diye tahmin ediyorum. Burada çıkan portu direk olarak router cihazınıza takın A ve B blokları aynı IP blokunda olacaksa evet router cihazının LAN portlarına takın ve NAT layın ISP tarafından verilen IP adreslernide bu roter cihazının WAN portuna gireceksiniz.

O zaman aldığımız l2 yönetilebilir switch e gerek yo khocam TT nin switchinden 1.ci porttan ethernet kablosundan çıkış yapıp routera router ı da natlayıp dağıtalım diyeceğim ama vlan 108 olayı olmaz. Şimdi baştan alalım ISP den gelen 1.ci portdan çıkış aldım ethernet ile, l2 yönetilebilir switch taktım

yönetilebilir l2 switch vlan 108 açtım ve dediklerini yaptım

o switchden tekrar çıkış aldım ve router bağladım. 

router natladım ve a ve b bloklarındaki etherneti routera taktım.

ve binaya interneti dağıttım 

doğrumudur üstadım?

Gönderildi : 31/10/2016 12:38

(@serdardogan)
Active Member
Konu başlatıcı

Tamamdır tüm yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Sağolun.

Sorun çözülmüştür bi önceki mesajımdaki söylediğim gibi yaptım sorun yaşamadık.

Gönderildi : 31/10/2016 14:17

(@gokhantatar)
Gönderiler: 193
Estimable Member

Selamlar,

TTnet 'den aldığınız , bilgileri switch üzerinde tanımlarken diikat etmeniz gereken husus.

tüm bilgileri switch üzerinde gireceksiniz ve TTNet'in size verdiği IP adresine switch üzerinde default route yazacaksınız. Eğer tek bir lokasyonunuz var e onu internete çıkartmak istiyorsanız.

Birden fazla yönettiğiniz lokasyon var ise işin senaryo kısmı değişir.

Aldığınız Switch'in Komut satırını yönetmeyi biliyormusunuz ? Eğer biliyorsanız, sizin yukarıda paylaştığınız makalede zaten birebir sizin uygulamanız gerek adımlar açıklanmış çok rahat ilerleyebilirsiniz.

Eğer ki bilmiyorsanız ? Sizin yapınız içerisindeki detayları bi topoloji çizerek IP alt yapısı /VLAN vs. detaylarını çizip lokal networkünüzü açıklarsanız, yönlendirebilirim.

Gönderildi : 31/10/2016 16:40

(@ertanerbek)
Famed Member

Tamamdır tüm yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Sağolun.

Sorun çözülmüştür bi önceki mesajımdaki söylediğim gibi yaptım sorun yaşamadık.

Sorunun düzelmesine sevindim.

Gönderildi : 31/10/2016 20:37

Paylaş: