Network

Fortigate Watchguard IP-SEC VPN Kurulumu

Fortigate ve Watchguard arasında IP_SEC VPN kurulumundan bahsedeceğim. Genellikle iki farklı marka Firewall arasında bağlantı kurmak zahmetli ve uğraştırıcı bir işlemdir. Bu nedenle başıma gelmiş olan bu bağlantı ürünü size anlatmak istedim. Yapımızda Datacenter ve Merkez adlı iki lokasyon bulunmaktadır. Merkez Lokasyonumuzda Fortigate 100D V4 MR3 Patch 14 bulunmaktadır. Datacenter Tarafında ise Watchguard XTM 515 Versiyon 11.9.5 bulunmaktadır. Basit bir şekilde açıklamak gerekirse;

clip_image002

 

Yukardaki şemada gördüğünüz gibi Wan bacakları arasında 192.168.1.0/24 İç Ip bloğu ile 192.168.0.0/24 bloğunu haberleştireceğim. Sözü fazla uzatmadan konuya geçmek istiyorum. İlk olarak Watchguard tarafını anlatacağım.

 

WATCHGUARD

clip_image004

 

Bu kısımda ilk olarak Phase 1 ayarlarımızı yapılandırmak için Branch Office Gateway kısmını açıyoruz.

clip_image006

Bu bölümde “ADD” butonunu tıklayarak devam ediyoruz.

clip_image008

Bu bölümümüzde aradaki bağlantı şifresini yazmamız gerekmektedir. Bu şifreyi kayıt edelim. Fortigate tarafında da lazım olacak. Şifremizi yazdıktan sonra “Add” diyerek devam ediyoruz.

clip_image010

Bu bölümde ise Watchguard WAN IP ve Fortigate WAN IP bloklarını yazıyoruz. “External Interface” bölümüne ise hangi WAN bacağından çıkacağımızı belirtmemiz gerekiyor. Ayarlarımızı girdikten sonra “OK” diyerek devam ediyoruz.

clip_image012

Görmüş olduğunuz gibi “Gateway Endpoints” kısmına ayarlarımız gelmiştir. Diğer ayarları yapılandırmak için “Phase 1 Setting” bölümünü açıyoruz.

clip_image014

Burada tüm ayarları yukarıda görmüş olduğunuz şekilde düzenledikten sonra Şifreleme türünü ayarlamak için “Add” diyerek devam ediyoruz.

clip_image016

Bu bölümde ayarlarımızı yukarıdaki şekilde yapmamız gerekmektedir. Bu şekilde ayarlarımızı tamamladıktan sonra artık Phase 2 tarafına geçebiliriz.

clip_image018

“Branch Office Tunnels” bölümünü açtıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi ekran gelmektedir.

clip_image020

Bu kısımda “Add” diyerek devam ediyoruz.

clip_image022

Yukarıda bulunan ayarlar kısman İsim belirledikten sonra “Gateway” bölümünde hangi WAN ı kullanacaksak onu seçiyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken ise Alt kısımda bulunan bölümdür. Bu bölümün karşısına tik koyarsanız otomatik olarak sizin adınıza Policy’leri kendisi oluşturacaktır. Gerekli ayarları yapılandırdıktan sonra “Add” diyerek devam ediyoruz.

clip_image024

Burada iki cihaz arasındaki Local Network bilgilerini girmemiz gerekiyor. Local kısımda yazan Watchguard cihazımızın Local bacağıdır. Remote yazan kısımda ise Fortigate Local bacağının IP adresini yazıp “OK” diyerek devam ediyoruz.

clip_image026

Gördüğünüz gibi ayalar bu ekrana düştü. Daha sonrasında ise “Phase 2” ayalarımızı yapmamız gerekmektedir.

clip_image028

Phase 2 bölümünü açtıktan sonra yukarıdaki şekilde ayarları yapılandırdıktan sonra “Add” diyerek devam ediyoruz.

clip_image030

Bu bölümde ise “Authentication ve Encryption ayarlarını yapılandırmamız gerekmektedir. Bu bölümlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Zira Fortigate tarafında da bu ayarlara ihtiyacımız olacaktır. Gerekli ayarları yapılandırdıktan sonra “OK” diyerek işlemlerimizi tamamlıyoruz.

clip_image032

Tüm ayarları yapılandırdıktan sonra Policy kısmını açtığınız karşınızda yukarıdaki gibi bir Policy yazıldığını göreceksiniz.

Watchguard tarafındaki ayarlarımızı tamamladık. Şimdi Fortigate tarafındaki ayarları yapılandıracağız.

 

FORTİGATE

Fortigate tarafında ise işlemler biraz daha kolay gözükmektedir. İlk olarak  “VPN” böülünü açıyoruz.

clip_image034

 

Bu bölümde “Create Phase “ seçiyoruz.

clip_image036

Karışımıza gelen ekranda ise “Phase 1” ayalarını yapılandıracağız. Yukarıdaki ayarları olduğu gibi girmemiz gerekmektedir. Ayarları girdikten sonra “OK” diyerek çıkıyoruz.

clip_image038

Phase 2 tanımlamamız için “Crate Phase 2” seçeneğini seçiyoruz.

clip_image040

Phase 2 kayıtlarıda bu şekilde olması gerekmektedir. Burada dikkat etmemiz gereken kısım ise DH gruptur. Watchguard üzerinde DH 2 olarak seçmiştik. Burada ise DH 5 olarak seçmemiz gerekmektedir.

clip_image042

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Kural oluşturmamız gerekmektedir. Bunu için ilk olarak “Adress” eklememiz gerekmektedir. İlk olarak Fortigate Local bacağı için oluşturuyorum. Yukarıda görüldüğü gibi kayıtları giriyorum.

clip_image044

Bu kısımda ise “Datacenter” ismi ile Watchguard Local Bacağının bilgilerini yazıyoruz.

clip_image046 

 

Son olarak oluşturduğumuz bağlantının veri alışverişi için kural oluşturmamız gerekmektedir. Yukarıda olduğu gibi bir Policy oluşturuyoruz. İşlemleri tamamladığımıza göre artık test işlemlerini yapabiliriz.

clip_image048

Yukarıda görüldüğü gibi IP-SEC VPN çalışır durumdadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.