Haberler

Flutter Uygulamaları Ubuntu Desktop’a Geliyor

Flutter, Google tarafından geliştirilen ve Android, IOS ve hatta MacOS platformlarına responsive uygulama geliştirilmesine imkan tanıyan cross platform bir uygulama geliştirme framework’ü olarak biliniyor. Sayısız uygulamada kullanılan framework’ün, Linux’ta masaüstü uygulama geliştirmede kullanılması için Google ve Ubuntu işbirliğine gidiyor.

Google, konuya yer verdiği bir blog yazısında Ubuntu’nun yayıncısı Canonical’in ciddi bir yatırım yaparak en iyi Flutter deneyimini en önemli Linux dağıtımına getirmek için Canonical ve Google geliştiricilerinin bir araya geleceğini duyurdu.

Ubuntu Linux dışında Canonical ayrıca farklı Linux dağıtımlarına ait geliştirilen uygulamaların dağıtımı için kullanılan Snap Store uygulama marketinin sahibi ve geliştiricisi durumunda. Snap Store uygulama dağıtımı için yine Canonical’in geliştirdiği Snap package format isimli paket yöneticisini kullanıyor. Flutter uygulamalarının dağıtımı için de Snap paket yapısı desteği de öncelikli olarak sağlanacak.

Google ve Canonical ayrıca Flutter uygulamaları için görünümdeki mobil uygulama havasının tamamen kaldırılarak uygulamanın kullanıcılara tam bir masaüstü uygulaması deneyimi sunması için çalışacak.

Flutter’ın masaüstü uygulama geliştirilmesinde kullanımının artması ile beraber önceliği olarak Linux ve MacOS platformları alırken Windows’a uyumluluk ile ilgili olarak biraz daha beklemek gerekecek.

Konuyla ilgili yazılan bir medium yazısında detaylı olarak Flutter’da geliştirilen masaüstü uygulama örneklerine yer verildi.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.