Haberler

Facebook, Türk Yazılımcıya Dava Açtı

Facebook, 20’den fazla Instagram klonundan oluşan bir ağ oluşturup yönettiği iddiasıyla Türk bir yazılımcıya dava açtı. Facebook’un iddialarına göre İstanbul’da yaşayan Ensar Şahintürk, geliştirdiği 20’den fazla Instagram klonu site ile kullanıcı bilgilerini topladı.

Instagram ve Facebook ile giriş yaparak üye olduğumuz, kullandığımız uygulama ve hizmetlerin kim ya da kimler tarafından geliştirildiğini iyi araştırmak durumundayız. Facebook’un iddialarına göre İstanbul’da yaşayan Ensar Şahintürk, geliştirdiği 20’den fazla Instagram klonu site ile kullanıcı bilgilerini topladı. 

ZDNet tarafından aktarılan bilgilere göre, mahkeme belgelerinde söz konusu kişinin, İstanbul’da yaşayan bir yazılım geliştiricisi olan Ersan Şahintürk olduğu bilgisi yer aldı. Yazılımcıyı defalarca uyardığını açıklayan Facebook, sonuç alamayınca Şahintürk’ü ABD’de mahkemeye verdi. Şahintürk, açılan davanın sonucunda bu işten elde ettiği gelirleri Facebook’a geri ödemek zorunda kalabilir.

Mahkeme dosyalarına göre, Türk yazılımcı Ersan Şahintürk, 20’den fazla Instagram klon sitesi oluşturdu. Bu siteler arasında jolygram.com, imggram.com, imggram.net, finalgram.com, pikdo.net ve ingram.ws adresi siteler yer alıyor. Bunlardan eskisinin Ağustos 2017 tarihinde oluşturulduğu ve sitelerin büyük çoğunluğunun bugün hala aktif durumda olduğu belirtiliyor. Siteler aracılığı ile verileri toplanan Instagram hesabı sayısı ise 100.000’i buluyor.

Facebook’un iddialarına göre Şahintürk, bu siteler aracılığı ile hesaplardan topladığı profil bilgilerini Instagram dışı adreslerde yayınlıyor. Bu sitelerde kendi reklamlarını gösteriyor.

Facebook, Türk geliştiricinin faaliyetlerini takip etmek için kullandığı kaynakların 25.000 doları aştığını ifade etti. Sosyal medya devi, bu ücretin klon web siteleri açarak Instagram ve kullanıcılarını mağdur eden davalı tarafından karşılanmasını istiyor.

Kaynak

Cengiz YILMAZ

Bilişim sektörüne 2015 yılında Turizm sektörü ile başladım. Çalıştığım şirketlerde alt yapı kurulumu, yönetimi ve bakım işleri yürütmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.