Anasayfa » Exchange Server 2013 Üzerinde Bulunan User Mailboxları Office 365 Exchange Online Üzerine Taşıma

Makaleyi Paylaş

Cloud Computing

Exchange Server 2013 Üzerinde Bulunan User Mailboxları Office 365 Exchange Online Üzerine Taşıma

Merhaba, bu yazımda On Prem Exchange 2013 ile Exchange Online Hybrid işleminin sonrasında, on prem’ de yani internal networkümüz’ de bulunan user’ ları, nasıl Exchange Online (Office 365) üzerine taşıyacağımızı sizler ile paylaşacağım.

Öncelikle, Azure Active Director Sync aracını kullanarak On Prem userlarımızın Office 365 Platformuna sync olmasını sağlamız gerekiyor (makale serimde bahsetmiştim).

On prem yapımda ki userlarım başarılı şekilde sync olmuş.

clip_image002

DirSync aracını kontrol ettiğimizde Sync işlemi Success görünmekte.

Sponsor

clip_image003

Office 365 üzerine Userlarımın görüntüsü

clip_image005

Exchange Online Kısmına baktığımızda Office 365 hesabımın admin user’ ı dışında 2 adet Sync edilerek, move edilmiş userlarımızı görüyoruz.

clip_image007

On Prem çalışan Exchange sunucum üzerinde user mailboxlara bakalım. 2 User Mailbox’ ın MAILBOX TYPE kısmına baktığımızda Office 365 olduğunu görüyoruz.

clip_image008

Yukarıda ki listede bulunan M.Ufuk TATLIDIL ufuk.tatlidil@lab08288.o365ready.com user mailbox’ ını Office 365 Exchage Online üstüne move edelim. Bu işlem için Office 365 Üzerinde Exchange Online kısmına gelip, Migration kısmına geliyoruz ve + butonuna tıklıyoruz.

clip_image010

Bu adımda 2 link çıkıyor karşımıza.

Migrate to Exchange Online : On Prem’ den, Exchange Online (Office 365) kısmına user move edilir.

Migrate From Exchange Online : Exchange Online (Office 365) ‘den On Prem’ e user move edilir.

clip_image012

Biz, Migrate to Exchange Online’ ı seçip, Remote move migration (supported by Exchange Server 2010 and later versions) ile devam edeceğiz.

Diğer kısımları açıklayacak olursak:

·  Cutover Migration

·  Staged Migration

·  Remote Move Migration (Hybrid)

·  IMAP Migration

Cutover Migration:Cutover Migration işlemi ile Exchange Administration Center (EAC) veya Exchange Power Shell kullanılarak mailbox datalarının, tek hamlede Office 365 üzerine Move edilmesi on-premise (internal) yapının devre dışı bırakılması ile anlamına gelmektedir.

Staged Migration:Yalnızca Exchange 2003 ve Exchange 2007 versiyonlarının geçişlerinde kullanılır. Yapınıza için oluşturduğunuz .csv dosyasını Office 365 Admin panelden import ederek geçiş yapabilirsiniz.

Remote Move Migration (Hybrid):Exchange Server 2010 ve Exchange Server 2013 destekler. Hem .csv, hem manuel, hemde hybrid yapıyı destekleyen geçiş yöntemdir. Geçiş esnasında userlar migration esnasında herhangi bir kesinti hissetmezler.

IMAP Migration:Microsoft Exchange Server kullanılmayan sistemler için kullanılır. Office 365 platformuna geçmek isteyen kuruluşlar kullanabilir. Gmail, Yandex vb. bu yöntem ile mailbox’larınızı Office 365’e taşıyabilir.

Yukarıda belirttiğim adımları ilerleyen dönemlerde sizler ile yazdığım makaleler ile paylaşacağım.

Remote move migration (supported by Exchange Server 2010 and later versions) seçtikten sonra, next ile devam ediyoruz.

 

clip_image013

Açılan ekranda + butonu ile Exchange Online Office 365’e move edeceğimiz user’ ı seçiyoruz.

clip_image014

clip_image015

Bir sonra ki ekranda MRS Proxy bilgimizi giriyoruz. Yani On Prem Public name bilgimizi. Ben Hybrid sistemim mail.lab08288.o365ready.com adresine göre yapılandırdım. O yüzden gerekli FQDN bilgisini, MRS Proxy Server kısmına giriyorum ve next ile bir sonra ki adıma geçiyorum.

clip_image016

Migration batch ismimizi, Target delivery domain bilgimizi, Bad ve Large item limitlerimizi belirleyip, diğer kısımları değiştirmeden bir sonra ki adıma geçiyoruz.

clip_image017

Start the batch kısmında önemli bir nokta var. Sarı ile işaretlediğim “Automatically complete the migration batch” kısmını seçersek, Move işlemi bittiğinde migration işlemini otomatik bitirecek. Ancak, “Manual Complete the batch (by clicking the “Complete this migration batch” link on the right pane, after the link becomes active)@NewMigrationBatch_ManuallyComplete” kısmını seçersek, move edecek ama migration işlemini bizim bitirmemizi “Complete this migration batch” linkine tıklamamızı bekleyecek. Şayet bu adımı seçip, move işlemini başlatırsanız ve Complete etmezseniz, 3 gün beklersiniz hatta sorun var diye Hybrid yapısını bile bozabilirsiniz J Bu kısıma dikkat etmenizi öneririm.

clip_image018

Ve NEW butonuna tıklıyoruz.

Sync ve Move işlemi başladı. Bu işlem Mailbox doluluğuna göre zaman alacaktır.

clip_image020

Bu süreçte user Outlook üzerinde kısa kesintiler yaşayabilir. Önerim mesai saatleri sonrası Move işlemi yapmanız yönündedir.

clip_image021

Migration ve move işlemi başarılı bir şekilde tamamlandı.

clip_image023

 

Admin user’ ına move işlemi başarılı bir şekilde bitti diye bilgi mailimiz geldi.

clip_image025

Exchange Online Office 365 kısmına baktığımızda move ettiğimiz user mailbox geldi.

clip_image027

Migration işlemini remove edebiliriz.

clip_image029

On prem Exchange üzerinde ilgili user’ ın MAILBOX TYPE’ na baktığımızda artık Office 365 yazmakta.

clip_image031

Remove işlemi bittikten sonra sync işlemi için beklememiz gerekiyor. Office 365 altında Users kısmına baktığımızda aşağıda ki gibi bir ekran ile karşılaşabilirsiniz.

clip_image033

Office 365 Admin panel altında Active Users kısmından ilgili kullanıcıya lisans atıyoruz.

clip_image035

İlgili bölümler de aktif oldu.

clip_image037

 

Şimdi User’ a Outlook hesabı tanımlayalım. Bakalım On Prem mi yoksa Exchange Online Office 365 bilgileri mi gelecek kontrol edelim.

 

clip_image038

clip_image039

Bütün bağlantıların Office 365 üzerinde olduğunu görüyoruz.

clip_image041

Peki, move öncesi bu kullanıcı https://mail.lab08288.o365ready.com/owa clip_image042adresine bağlanıyordu. Şimdi ne olacak? Kontrol edelim. Owa’ ye bağlanalım.

clip_image044

Username ve Password girdikten sonra bizi Office 365 owa linkine yönlendiriyor.

clip_image045

clip_image047

Başarılı bir şekilde login olduk.

clip_image049

Makalemizin sonuna geldik. Faydalı olması dileğiyle.

Makaleyi Paylaş

Cevap bırakın