Exchange Server

Exchange 2010 SP1 Paylaşılan Mailboxların Outlook 2010 Açılınca Otomatik Eklenmesi

 

Exchange Server 2010 SP1 öncesi versiyonlarda Full Access yetkisi verdiğimiz mailboxları kullanıcının görmesi gerektiğinde “Exchange Account Settings > More Settings” seçtikten sonra “Advanced“sekmesi altında Shared Mailbox hesabını “Open These Additional Mailboxes” içerisinde belirtirdik.

image001

Bu işlem çok fazla shared mailbox kullanılan firmalarda sıkıntı olabiliyordu. Exchange 2010 SP1 ile gelen bu yeni özellik sayesinde bu işlem kolaylaştı.

Exchange Server 2010 SP1 üzerinde yeni veya daha önceden oluşturulmuş bir Shared Mailbox’a Full Permission yetkisi verildiği zaman Outlook 2010, açıldığında kullanıcının Full Permission yetkisi olan mailbox’a erişimi otomatik olarak sağlıyor.

Örnek:

İletisim mailbox’ında Administrator  kullanıcısına Full Permission yetkisi verdim.

image002

image003

Ufuk TATLIDIL kullanıcısı Outlook 2010 açtığında Iletişim Mailbox’ı otomatik olarak geldiğini görüyoruz.

image004

Nasıl Çalışıyor?

Exchange Server 2010 SP1 yapısında Full Access verildiği zaman kullanıcının msExchDelegateListLink değerine Full Access yetkisi olan kullanıcılar ekleniyor. Bu sayede Outlook üzerinde otomatik olarak bu listede bulunan kullanıcılar için mailbox erişilir hale geliyor.

image005

Exchange Server 2010 SP1 upgrade işlemini yapsanız bile bu değer yeni bir değer olduğundan daha önceden paylaşılmış olan ve Full Access yetkisi verilmiş olan mailboxlarınız var ise yetkileri kaldırıp eklemeniz gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.