Haberler

Europol ‘Dünyanın En Tehlikeli Hacker Ağı’ Emotet’i Çökertti

Avrupa Birliği Polis Teşkilatının (Europol), ABD ve birçok Avrupa devletinin güvenlik birimleriyle ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonlar sonucunda “Emotet” isimli küresel hacker ağı çökertildi. ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) bağlantılı olarak gerçekleştirdiği operasyonda, ekip üyelerinden Kanada vatandaşı olan 1 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Emotet’ in kontrol sunucularının Kanada da olduğu tespit edilmiştir.

Gözaltına alınan kişinin, ABD’de okul, belediye, hastane gibi kurumların bilgisayar işletim sistemlerini etkisiz hale getirerek belirlediği fidye ödenene kadar kullanıcıların kendi sistemlerine erişimini engellediği kaydedilip bunun yanında  500 bin dolarlık kripto parayı da ele geçirdiği bilgisi paylaşıldı.

Siber Güvenlik şirketi Rendition Infosec’in Başkanı Jake Williams, Emotet’in daha önce bilinen metotlardan farklı çalıştığını ve siber saldırı alanında “oyunun seyrini değiştiren” konumda olduğunu belirtti. Siber Güvenlik şirketi Recorded Future Analisti Allan Liska da “Emotet, dünyadaki en büyük komuta kontrol sunucusu ve kurbanlarına haftada yaklaşık 10 milyon spam e-posta yolluyor.” diye belirtti.

Küresel olarak işleyen ağın ABD’de ve Avrupa’da bankalara yönelik gerçekleştirdiği korsan saldırılarda şu ana kadar mağdurlarını 2,5 milyar dolar zarara uğrattığı tahmin ediliyor. EMOTET gibi gelişmiş botnet’lerin kurbanı olmamak için güncellenmiş siber güvenlik araçlarının (antivirüs ve işletim sistemleri) kullanılması gereklidir.

Kaynak: europol.europa.eu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.