Virtualization

ESXi 6.0 Sunucu ESXi 6.5 Versiyonuna Kurulum Medyasız Yükseltme CLI – Online

Merhaba arkdaşalar bu makalemizde sizlere elimizde herhangi bir medya olmadan ESXi 6.0 versiyon işletim sistemi yüklü ESXi host sunucularınızı internet erişebiliyorlar ise komut satırı üzerinde kullanacağımız komutlar ile nasıl ESXi 6.5 versiyonuna yükseltebileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Burada anlatılan işlemi sorunsuz yapabilmemiz için ESXi host sunucularınızın internete sorunsuz erişimi olması gerekiyor.

İşlemlere başlamadan önce Cluster ortamında çalışan ESXi Host sunucularının maintenance moda alınması uygun olacaktır.

Bu çalışmada kullandığımız ESXi host sunucumuzun konsol görüntüsü aşağıdaki gibidir. Bu ekranda da görebileceğiniz gibi sunucumuz üzerinde ESXi 6.0.0 (3620759) versiyonu çalışıyor.

clip_image002

 

ESXi 6.0 Sunucumuzu üzerinde SSH erişimini açalım


Putty ile uzaktan sunucumuza bağlanabilmek için sunucumuza vSphere Client yazılımı ile son kez bağlanalım ve SSH Enable (Start Edelim) Edelim.

Neden son kez bağlanıyoruz? VMware ESXi 6.5 versiyonu yüklü sunucularımıza ve vCenter ürünlerine artık vSphere Client yazılımı ile bağlantıya izin verilmiyor, bir web browser üzerinden sunucularımıza bağlanıp yöneteceğiz artık.

clip_image004

 

SSH Servisi seçili ilekn Options’a basalım.

 

clip_image006

 

Açılan ekranda Start butonu ile servisi çalıştıralım. Startup poliçilerini değiştirmeyelim bu sayede restart edildiğinde ssh yeniden kapalı olacaktır.

 

clip_image007


SSH Servisimiz Running duruma geldi ise Puty programı ile SSH portu üzerinden ESXi sunucumuza bağlanabiliriz.
 

 

clip_image008

 

Putty ile sunucumuza SSH bağlantısı yapalım.

 

clip_image010

 

İnternet üzerinden güncel versiyona ait kurulum dosyalarını indirebilmek için sunucumuzun firewall’una httpClient’a izin veren bir kural ekleyelim.

esxcli network firewall ruleset set -e true -r httpClient

clip_image012

 

VMware Update sitesi üzerindeki upgrade dosyalarını görmek için aşağıdaki komut ile kullanabileceğimiz dosyları listeleyelim.

 

esxcli software sources profile list -d https://hostupdate.vmware.com/software/VUM/PRODUCTION/main/vmw-depot-index.xml | grep -i ESXi-6

 

clip_image014

Yükseltme için kullanabileceğimiz update dosyaları yukarıdaki resimdeki gibi listelenecektir.

Biz yukarıdaki resimde işaretlediğimiz ESXi 6.5 versiyonunu sunucumuza kurmak istediğimiz için bu dosyanın adını kullanarak aşağıdaki komutu yazalım ve download ve yükleme işlemini başlatalım.

esxcli software profile update -p ESXi-6.5.0-20171004001-standard -d https://hostupdate.vmware.com/software/VUM/PRODUCTION/main/vmw-depot-index.xml

 


clip_image016

 

Dosyaların indirilmesi ve yüklenmesi işlemi internet hızınıza göre değişecektir ama en fazla 5 dk içerisinde bitecektir diye düşünüyorum. Yukarıdaki resimdeki gibi yükselme işleminin sorunsuz bittiğine dair bilgilendirme gördüğünüzde yükseltme işlemi sorunsuz tamamlanmış demektir.

 

İşlemlere başlamadan önce İnternet erişimi için açtığımız firewall kuralımızı tekrar kapatalım ve sunucumuzu restart edelim.


esxcli network firewall ruleset set -e false -r httpClient

 

reboot


clip_image018

 

Sunucumuz yeniden açıldığında aşağıdaki resimdeki gibi ESXi 6.5.0 (6765664) versiyonu ile açılmış olduğunu görebilirsiniz.

clip_image020

 

ESXi 6.5 Host sunucularınıza artık vSphere Client ile bağlanamayacaksınız, ESXi host sunucumuza bir web browser üzerinden bağlanabilirsiniz artık.

clip_image022

clip_image024

 

Faydası olması dileklerimle.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu