Haberler

Eski Dostlar Birer Birer Eksiliyor: Microsoft, 28 Yıl Sonra WordPad’i Windows’tan Kaldırıyor

Microsoft, 1995 yılından bu yana Windows işletim sistemlerine otomatik olarak yüklenenmetin düzenleme uygulaması olan WordPad’i gelecekteki bir Windows güncellemesi ile kullanımdan kaldıracağını duyurdu. Ancak şirket, bu değişikliğin kesin zamanlamasını belirtmedi.

WordPad, kullanıcıların biçimlendirilmiş metin içeren belgeler oluşturmalarına ve düzenlemelerine ve resimler ile diğer dosyalara bağlantılar eklemelerine olanak tanıyan temel bir metin düzenleme uygulaması. Bu uygulama, Windows 95 piyasaya sürüldüğünden beri otomatik olarak Windows sistemlerine yüklenmekte ve kullanıcılara işletim sistemi içine entegre edilmiş temel bir kelime işlemci ve belge düzenleyici sunmakta.

Microsoft yaptığı açıklamada “.doc ve .rtf gibi zengin metin belgeleri için Microsoft Word’u ve .txt gibi düz metin belgeleri için Windows Notepad’i öneriyoruz.” dedi.

Microsoft tarafından WordPad’in kullanımdan kaldırılma nedeni henüz açıklanmamış olsada, bu yılın başlarında Qbot zararlısı Windows 10’daki WordPad uygulamasındaki bir DLL zafiyetinden yararlanarak bilgisayarlara bulaştığı tespit edilmişti.

Kaynak: bleepingcomputer.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu