Haberler

Dünyanın En Büyük Et Tedarik Şirketi Fidye Yazılım Saldırısına Uğradı

Dünyanın en büyük et işleme şirketi, sofistike bir siber saldırının hedefi oldu.

Dünyanın en büyük et işleme şirketi olan JBS’in bilgisayar ağları siber saldırıya uğradı. Saldırı, Avustralya, Kanada ve ABD’deki bazı operasyonların geçici olarak kapanmasına ve binlerce işçinin etkilenmesine neden oldu.

Beyaz Saray, şirketin fidye yazılımı saldırısının muhtemelen Rusya merkezli bir bilgisayar korsanı grubundan kaynaklandığına inandığını söyledi.

Saldırı, et tedarikinde sorunların yaşanmasına ve tüketiciler için fiyatların artmasına sebep olabilir.

Bir fidye yazılımı saldırısında, bilgisayar korsanları bir ağa uzaktan sızarak erişim elde eder ve talep ettikleri fidye ödenmedikçe dosyalara erişimi kesmek veya dosyaları silmekle tehdit eder.

ABD’li yetkililerden söz konusu saldırı ile ilgili yapılan açıklamada FBI’ın saldırıyı araştırdığı söylendi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre Salı günü yaptığı açıklamada, “JBS [Beyaz Saray’a] fidye talebinin muhtemelen Rusya merkezli bir suç örgütünden geldiğini bildirdi.” Dedi.

“Beyaz Saray, bu konuda doğrudan Rus hükümetiyle temasa geçti ve sorumlu devletlerin fidye yazılımı suçlularını barındırmama sorumluluğu bulunduğu mesajını iletti,” diye de ekledi.

JBS: Bölgesel oyuncudan çok uluslu şirkete

  • JBS, 15 ülkede 150’den fazla tesisiyle dünyanın en büyük et tedarikçisidir.
  • 1953 yılında Brezilya’da çiftlik sahibi olan José Batista Sobrinho tarafından bir kesim işletmesi olarak kuruldu.
  • Şirketin şu anda dünya çapında 150.000’den fazla çalışanı var.
  • Müşterileri arasında büyük süpermarket zincileri ve McDonald’s gibi fast food markaları bulunmakta.
  • JBS ABD’de tüketilen sığır etinin yaklaşık dörtte birini ve domuz etinin ise beşte birinin tedariğini sağlamakta.

JBS, siber saldırıyı çözmede “önemli ilerleme” kaydettiğini ve tesislerinin büyük çoğunluğunun Çarşamba günü faaliyete geçmesini umduğunu söyledi.

Şirket Pazartesi günü, saldırı tespit edilir edilmez etkilenen tüm BT sistemlerini askıya aldığını ve saldırıya uğramamış olan yedek sunucularının devreye girdiğini söyledi.

Bilgisayarların faturalama ve nakliye dahil olmak üzere birden fazla aşamada kullanıldığı modern et işleme tesislerinde BT sistemleri çok büyük önem arz ediyor.

Beef Central ticaret grubuna göre, “süpermarketler ve McDonald’s gibi diğer büyük müşteriler, devamlı tedarik ihtiyaçları nedeniyle en hızlı etkilenen müşterilerden bazıları olacak”.

JBS’nin en büyük beş sığır eti fabrikası ABD’de bulunuyor ve Bloomberg’e göre saldırı, buradaki et üretiminin beşte birini durdurdu.

Avustralya ve Kanada’daki tesisler de etkilendi ancak şirketin Güney Amerika operasyonları kesintisiz bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Geçen ay, Colonial Pipeline’ı hedef alan bir fidye yazılımı saldırısından dolayı ABD’nin güney doğusundaki yakıt dağıtımı birkaç gün boyunca sekteye uğramıştı. Araştırmacılar, bu saldırının Rusya ile bağları olan bir grup tarafından gerçekleştirdiğini belirtti.

Colonial Pipeline, saldırıyı gerçekleştiren siber suç çetesine 4,4 milyon dolar fidye ödediğini açıkladı.

ABD hükümeti, suçluların gelecek saldırılar konusunda teşvik olmaması adına, fidye yazılım mağduru olan şirketlere fidye ödememeleri konusunda tavsiyede bulundu.

Kaynak: bbc.com

Diğer Haberler

Ücretsiz Olarak Hizmet Veren Google Fotoğraflar Artık Ücretli!
Fortiweb İçin Güncelleme Vakti
Android Cihazları Hedef Alan Bir Truva Atı Yazılımı ile Banka Bilgileri Çalınıyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.