Haberler

DJI, Rusya ve Ukrayna’daki Operasyonlarını Durdurdu

Dünyanın en büyük ticari drone üreticisi DJI, Rusya ve Ukrayna’daki tüm ticari faaliyetlerini askıya aldı.

Savaşın başlamasından bu yana Ukrayna, DJI dronlarının Rusya tarafından kullanılmasını durdurmak için adımlar atmaya çalışıyordu.

Çinli firma, kararın herhangi bir ülke lehinde alınmadığını ve insansız hava araçlarının askeri kullanım için olmadığını söyledi.

Ancak Ukrayna UAV Sahipleri Federasyonu başkanı Taras Troiak, alınan bu kararın Rusya ordusunun DJI drone’larını kullanmasını durduracağından şüphe ettiğini söyledi.

Mağazaların drone stoklarının birkaç ay içinde tükenebileceğini, ancak onun görüşüne göre Çin’den Rusya’ya kolayca sokulmaya devam edileceğini söyledi.

İHA’ların Rusya ordusu tarafından kısa menzilli keşif için kullanıldığo söyleniyor. Bay Troiak’ın görüşüne göre bunlar “etrafa bakmak, etrafta düşman bir asker bulmak ve kimsenin size çok yakın olmadığından emin olmak için” kullanılmakta.

“Örneğin bir binayı veya fabrikayı ele geçirmek isterlerse, bölgedeki Ukraynalı askerleri tespit etmek için insansız hava araçlarını kullanabilirler” dedi.

Bay Troiak, DJI’nin çatışmada tarafsız görünmek istediğini anladığını ancak arzın Ukrayna’ya değil Rusya’ya kesilmesi gerektiğini söyledi.

“Çünkü ülkemizi koruyoruz. Ve her türlü sivil araba, sivil cep telefonu ve sivil insansız hava aracı kullanıyoruz. Yani bu insansız hava araçlarını askeri amaçlı kullanmak istediğimizden değil, aslında başka bir insansız hava aracı seçeneğimizin olmamasından kaynaklanıyor.”

DJI, yapmış olduğu açıklamada ürününün askeri kullanımının ilkelerine aykırı olduğunu söyledi.

Önemli bir adım

Dünyanın en büyük ticari drone üreticisi tarafından operasyonların askıya alınması, büyük bir Çinli şirket için alışılmadık bir durum.

Çin, barışçıl bir çözüm çağrısında bulunarak çatışmada tarafsız kalmaya çalışıyor. Ancak Rus işgalini henüz kınamış değil.

Yapılan açıklamada, “DJI, çeşitli yargı alanlarındaki uyumluluk gerekliliklerini dahili olarak yeniden değerlendiriyor. Mevcut incelemeyi beklerken DJI, Rusya ve Ukrayna’daki tüm ticari faaliyetlerini geçici olarak askıya alacak” ifadesi kullanıldı.

Mart ayında Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov, DJI hakkında bir tweet atarak “Rusya’nın ürünleriniz ile Ukraynalıları öldürmesini engelleyin,” dedi.

Tweet’e eklenen açık mektupta Rusya’nın füzeleri hedeflemek için DJI insansız hava araçlarını kullandığı iddia edildi. Bunun üzerine şirket ise ürünlerinin yalnızca sivil kullanım için olduğunu vurgulayan bir yanıt verdi.

Ukrayna talep ederse, ülkede herhangi bir DJI drone’unun (Rus veya Ukraynalı) çalışmasını önlemek için drone’ların nerede çalışabileceğini kısıtlayan bir sistem olan geofencing’i aktif edebileceklerini belirtti.

Ancak sistemin “kusursuz” olmadığı konusunda da uyardı.

Kaynak: Chinese drone firm DJI pauses operations in Russia and Ukraine

Diğer Haberler

QNAP, Kullanıcılarına Kritik Uyarıda Bulundu
Türkiye, NATO Siber Güvenlik Tatbikatı’nda İlk 10 Arasında Oldu!
Providence Equity Partners, Airties’ı Satın Aldı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu