3. Parti Yazılımlar

DellEMC Avamar Virtual Edition Kurulum

Bu makalemiz de  DellEMC Avamar’ın kurulumundan bahsedeceğim. Avamarın iki çeşit kullanımı mevcuttur. Fiziksel ve Virtual Edition. Fiziksel Avamar iki şekilde oluyor. Single ve Multi Node(RAIN) şeklinde bu konuyu ise başka bir makalemde daha detaylı anlatmaya çalışacağım. Biz bu gün kendi kaynaklarımızı kullanarak Avamar Virtual Edition kurulumunu gerçekleştireceğiz.

Avamar Virtual Edition kullanımı ise Vmware, Hyper-V ve Azure sistemlerinin üzerine kurulumunu gerçekleştirebiliyoruz. Bu makalemiz de vmware üzerine kuracağız, ilerleyen günlerde hyper-v üzerine kurulumunu da anlatmaya çalışacağım, çok fazla değişiklik bulunmamaktadır.

Avamar Virtual Edition maximum 4TB kapasite ile kurulabilmektedir. Tüm kullanılabilir versionlarına ait gereksinim aşağıdaki gibidir.

 

clip_image002

AVE virtual disk için gereklilik;

Avamar kurulumu kendi kaynaklarımızı kullanarak yapacağımızdan, kullandığımız diskler için yüksek performanslı storage üzerinde olması gerekmektedir. Bunun sebebi EMC’nin Avamar için read,write ve seek usage için gerekliliği bulunmaktadır. Hatta bunun için AVE deploy edildikten sonra bir PAT (Performance Assurance Tool) çalıştırarak bu değerler kontrol edilmesi performans için önemlidir.

PAT(benchmark) testi için ve istenilen performans ait değerleri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

https://support.emc.com/docu59593_Avamar-Virtual-Edition-7.2-for-VMware-System-Installation-Guide.pdf?language=en_US

 

clip_image003

 

Virtual disk için best practice ise tüm attach edilen disklerin “Thick Provision Lazy Zeroed” olarak verilmesidir. Avamar Thin provisioning desteklememektedir.

NOT : Bütün bu gereklilik haricinde kurulum ve backup çalışmasında her hangi bir sorun yaşanmaması adına avamar için DNS kaydı oluşturmalısınız, aksi halde kurulum ve backup çalışmalarında sorun yaşanılabilir. Bu makale de DNS kaydı olmayan bir hostname ile kurulum yapacağız ve ne gibi bir sorun olduğu yeri geldiğinde göstereceğim.

Evet tüm gerekliliğimiz hazır ise aşağıdaki linkten Avamar Virtual Edition için gerekli olan ova dosyasını download edebiliriz. Şu anda EMC tarafında target code olarak gözüken version 7.4.1-58 versionudur. Fakat en son versionu 7.5.1’dir.

·   ftp://avamar_ftp:[email protected]/software/av2462322835/AVE-7.4.1.58.ova

·   ftp://avamar_ftp:[email protected]/software/av2462322835/AVE-7.4.1.58.ova.sha256

Download işlemi tamamlandıktan sonra vcenter ‘a login olup, File > Deploy OVF Template ekranından AVE deploy etmeye başlayabiliriz.

Browse tıklayarak, download ettiğimiz ova dosyasını gösteriyoruz.

 

clip_image005

 

OVF Template Details ekranında, kullandığımız ova dosyası için geçerli olan version vs bililerini gösteren bir ekran karşımıza geliyor.

clip_image007

Sözleşmeyi kabul ediyor ve devam ediyoruz.

clip_image009

Name and Location da AVE için vcenter üzerinde görünen ismi ve kurulum için kullanacağımız lokasyonu seçiyoruz.

clip_image011

 

Host / Cluster da kurulum için kullanacağımız cluster ve esxi host’u seçiyoruz.

clip_image013

Storage/LUN seçimini yapıyoruz.

clip_image015

Disk Format da kuruluma başlamadan, yazmış olduğumuz gibi Thin desteği bulunmamaktadır, bu yüzden Thick seçili bir şekilde devam ediyoruz.

clip_image017

Network Mapping de kullanacağımız VM Networkü seçerek devam ediyoruz.

clip_image019

Properties ekranında AVE için vereceğimiz network bilgilerini giriyoruz.

NOT: Bu kısmı doğru girmeye gayret gösterin, yanlış giriş olduğunda eğer kurulum başlamadıysa “yast” kullanımı ile Linux üzerinden gerekli değişikliği yapabilirsiniz. Fakat eğer AVE kurulumu bitti ise “yast” ile yapılan değişiklik kabul olmayacaktır. Bunun için Change Network prosedürü uygulanması gerekmektedir.

clip_image021

Ready to Complete ekranında ise yaptığımız/girdiğimiz bilgileri içeren bir bilgilendirme ekranı gelmektedir. Gözden geçirip yanlışlık/eksiklik var ise geriye gidip düzeltebiliriz. Finish diyerek deploy etme işlemini başlatıyoruz.

NOT: Power on işaretlemiyoruz, çünkü CPU, RAM ve Disk ayarlamasını henüz yapmadık.

 

clip_image023

 

Deploy işlemi sonrasında VM üzerinde sağ click “Edit Settings” tıklayarak. CPU , Memory ve Disk gerekliliğini yerine getiriyoruz. Ben bu makale de AVE 0.5TB kurulumu yapacağım vereceğim özellikler aşağıdaki gibidir. Düzenleme işlemi bittikten sonra “Power on” yapabiliriz.

CPU : 2vCPU

Memory : 6GB

Disk : 3x250GB ( Thick provisioning, mode persistent )

clip_image025

 

Açılması ve kendi dosyalarının kurulumu yaklaşık olarak 2-3 dk sürmektedir, login ekranı gelene kadar bekliyoruz.

clip_image027

 

Login ekranı geldikten sonra https://avamarip:7543/avi şeklinde browser dan installation manager’a giriş yapıyoruz. Eğer ortamınız da FW bulunuyor ve kural yazılması gerekiyor ise aşağıdaki şekilde portlara izin verilmelidir.

Client to Avamar : 443,7583

Username : root

Default password: changeme

clip_image028

Instalation manager başarılı bir giriş yapıldıktan sonra package list de bulunan “ave-config” install diyerek kurulumu başlatıyoruz.

clip_image030

Install dedikten sonra yaklaşık olarak paket extact etmesi 3-5 dk sürebilir. Paket açıldıktan sonra aşağıdaki şekilde bir “Installation Setup” ekranı sizi karşılayacak buradaki tabs ‘ları kendinize göre doldurduktan sonra kurulumu başlatabilirsiniz. Bilgi olması açısından aşağıdaki şekilde ekran görüntülerini sırasıyla ekliyorum.

clip_image032

License upload da eğer geçerli bir lisans dosyanız var ise, kurulumla birlikte lisans girişinizi de yapabilirsiniz. Eğer lisans bulunmuyor test yada daha sonra lisans girişi yapacaksanız burayı boş bırakabilirsiniz.

NOT : Avamar’ın tüm versionları ( Fiziksel, Virtual ) 30 gün free lisans ile gelmektedir ve her hangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

clip_image034

Passwords kısmında ister tüm user’ların şifrelerini farklı isterseniz hepsini aynı şifre ile kullanabilirsiniz, ben bu makale de tüm userlar için aynı şifreyi kullanacağım. Bunun için “Use common password” işaretliyorum.

clip_image036

Customer contact info da müşteri bilgileri giriliyor. Burada ki bilgileri doğru girmeniz ileri de olası bir problemde EMC ile Avamar’ınız connectemc aracılığıyla iletişim kurduğunda buradaki bilgileri baz alarak otomatik service request oluşturmaktadır. Dolayısıyla sizinle iletişim kurulması açısından buradaki bilgileriniz önemlidir.

clip_image038

Server Settings de kuruluma başlamadan önce DNS kayıtları önemli olduğunu söylemiştim, bu makale test ortamı olduğu için ve bende DNS kaydı yapmadığım için aşağıdaki görselden de görebileceğiniz üzere Avamar Server Address kısmında “none” olarak gelmiştir. DNS kaydı yapılmış olsaydı burada avamar server için register edilen hostname görünecektir. Test ortamımız olduğu için ben manuel olarak ilk deploy etme aşamasında yazmış olduğum ip adresi yazarak bu kısmı geçiyorum.

İlave olarak system time zone seçiyorum.

clip_image040

clip_image042

DataDomain Setting de şayet ortamda bir DD var ve kurulumla birlikte eklenmek isteniliyorsa bu bölümden eklenebilir. Bu farklı bir konu olduğu için üzerinde durmuyorum ilerleyen zamanlarda bu konu hakkında da detaylı bir makale yazmayı planlamaktayım.

Tüm sekmelerin girişi yapıldıktan sonra sağ alt köşede yer alan “continue” ile Avamar kurulumunu başlatıyorum.

clip_image044

clip_image046

Kurulum başarıyla bitmiştir.

clip_image048

 

Kurulum işlemi bittikten sonra artık, backup konfigürasyonunuzu yapabilirsiniz. https://avamarip şeklinde browserdar console için gerekli olan Avamar Administrator “İndirmeler/Download” bölümünden işletim sisteminizin tipine göre Console download edebilirsiniz. Ayrıca yapacağınız her ne backup konfigürasyonu bulunuyorsa, yine Avamar web üzerinden Belgeler kısmında bulabilirsiniz.

clip_image050

clip_image052

 

Umarım faydalı olmuştur başka bir makale de görüşmek dileğiyle, hoş çakalın.

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.