Haberler

CVE-2017-11882 Güvenlik Açığı için Yeni Saldırı Tespiti

Microsoft Security Intelligence tarafından Avrupa dillerinde e-postaları kullanan aktif bir kötü amaçlı yazılım kampanyası tespit edilmiş. Saldırganların kullanıcı etkileşimi gerektirmeden otomatik olarak kötü amaçlı kod çalıştırmasına izin veren CVE-2017-11882 istismarını taşıyan RTF dosyaları dağıttıkları tespit edilmiş. Malum Office 365 başta olmak üzere Windows 10 Defender dahil milyarlarca sensor sahibi olan Microsoft bu tür atakları çok hızlı bir şekilde tespit edebiliyor.

CVE-2017-11882 güvenlik açığı aslında 2017 yılında düzeltildi, ancak malum pek çok insan ne yazık ki yamalar konusunda hala aksiyon almamış durumda. Aslında bir nevi kendini unutturmuş olan bu açık ve bu açık için çıkan yamaları yüklemeyen kullanıcıları avlamak istiyorlar.

Yeni kampanyada küçük bir kaç değişiklikte yok değil. RTF dosyası farklı türde (VBScript, PowerShell, PHP, Diğerleri) birden fazla komut dosyasını indirir ve çalıştırır. Arka kapı daha sonra komuta merkezine bağlanmaya çalışır.

Office 365 ATP, bu kampanyada kullanılan e-postaları ve ekleri algılar. Windows Defender ATP, belgeleri istismar olarak algılar, Exploit:O97M/CVE-2017-11882.AD ve Trojan:MSIL/Cretasker. Saldırı yüzey azaltma kuralları gibi diğer azaltıcı etkenler de istismarı engeller.

Özetle eğer bu yamaları yüklememiş ve mail tarafında veya AV tarafında güncel bir anti virüs çözümünüz yok ise bu yeni ataklardan etkilenebilirsiniz.

Kaynak

@MsftSecIntel

Hakan Uzuner

2002 yılından beri aktif olarak bilişim sektöründe çalışmaktayım. Bu süreç içerisinde özellikle profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalıştım. Profesyonel kariyerim içerisinde eğitmenlik, danışmanlık ve yöneticilik yaptım. Özellikle danışmanlık ve eğitmenlik tecrübelerimden kaynaklı pek çok farklı firmanın alt yapısının kurulum, yönetimi ve bakımında bulundum. Aynı zamanda ÇözümPark Bilişim Portalı nın Kurucusu olarak portal üzerinde aktif olarak rol almaktayım. Profesyonel kariyerime ITSTACK Bilgi Sistemlerinde Profesyonel Hizmetler Direktörü olarak devam etmekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu