Forum

Rdp uygulamlarında ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Rdp uygulamlarında donma ve takılma sorunu

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,911 Görüntüleme
(@mehmethanifi)
Gönderiler: 457
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Terminal sunucu olarak Windows server 2008r2 kullanıyoruz. Sunucu üzerinde bulunan erp programının exe' sini remote app ile personellerimizin programı kullanmalarını sağlıyoruz. Sunucu üzerinde açılan uygulamada donma, kasma, görüntünün bir kaç sn sonra ekrana gelmesi bizi rahatsız etmeye başladı. Cihaz sanallaştırma üzerine kurulu ve 8 cpu 25 gb ram mevcut. 

tserver

Resimde bir günlük kaynak kullanım miktarları gözükmektedir.

promxosaatilik

Saatlik kaynak kullanım miktarları

Değerli görüşlerinizi rica ederim.

Gönderildi : 30/10/2019 16:24

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Disk performansını da kontrol edin sorunlu bir disk dahi performansın aşırı düşmesine neden olabilir smartdrv durumlarını inceleyin. O görünen ssd ise ayrıca perf. durumunu bench. monitor edin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/10/2019 18:08

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

disk

iki farklı program ile yazma ve okuma hızlarını test ettim hocam. Ekranda görüldüğü gibidir.

Diskler 15 k sas disk.

Gönderildi : 30/10/2019 20:53

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Yük altında yapmadıysanız şayet yazma performansı epey düşük çıkmış iops değeri de düşük. Bu sistemi ayrıntılı bilmeden vm performansıyla ilgili net bilgi vermez tabi. Yük olmaksızın sık bench yapın benzer sonuçlar almalısınız alınmıyorsa array ile ilgili bir şekilde sorun vardır. Sistem de ne gibi değişiklikler olmuş ayıklamaya çalışın. Log var mı bakın. Ne marka ise artık hp ilo vs log'lara bakın birşey var mı. Isıları kontrol edin diğer kaynak kullanımlarınız normal görünüyor gerçi. Kullanıcılarda donma şikayeti olan anlar da görebiliyorsanız disk vs ısılarına bakın yükselen varsa o birimlerin performansları düşer. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Yukarıda ki monitoring'e göre çözüm aralığınız biraz dar ve zor bu tip bir problem sadece sql kaynaklı dahi olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/10/2019 23:06

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Size bir kaç sorum var 

1 - sanal makinayı oluştururken disk tipini ne yaptınız

2 -virto driverlarını tam yüklediniz mi https://pve.proxmox.com/wiki/Windows_VirtIO_Drivers

Gönderildi : 31/10/2019 10:11

(@mehmethanifi)
Prominent Member
Konu başlatıcı

@mehmetsaityilmaz

virtlo

Windows_VirtIO_Drivers sürücülerini yükledim hocam.

Gönderildi : 31/10/2019 11:38

(@mehmetsaityilmaz)
Gönderiler: 1458
Noble Member

Herşey normal gözüküyor , bende aynı sorunu yaşamıştım , proxmox 6 versiona geçtim düzelmişti.

Gönderildi : 31/10/2019 16:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Sorun sanallaştırma katmanı değil de OS ile ilgili olabilir, PAL ile bir rapor alıp sonucu net görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=kf88NH2c-KE

Bu ileti 4 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/10/2019 19:30

Paylaş: