Forum

Case sensitive logi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Case sensitive login names

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
749 Görüntüleme
(@savasdemirci-2)
Gönderiler: 117
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Windows sunuclarda kullanıcı adlarını küçük büyük harfe duyarlı hale getirebiliyormuyuz?

Gönderildi : 17/06/2020 10:44

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

Kullanıcı adları aslında sadece görsel değerler olup süreç SID değerleri üzerinden yönetilir. Neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsunuz ? serkan ve Serkan şeklinde kullanıcıları ayırdığınızda bunu nasıl yöneteceksiniz ?

Gönderildi : 17/06/2020 16:33

(@savasdemirci-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes Merhaba, güvenlik açısından düşünmüştüm, hacker ların isim denemelerini zorlaştırmak için.

Gönderildi : 18/06/2020 12:20

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

Merhaba,

Öncelikle sisteminizde kullanıcı adı parola denemelerine başlanmış ise öncesinde ciddi problemleriniz var demektir. Sisteminizi sorunuzda belirttiğiniz gibi case sensitive yapmanız size sadece birkaç milisaniye kazandıracaktır çünkü bu saldırılar yazılım aracılığı ile yapılmaktadır. Konu ile ilgili olarak aşağıdaki makalelerimizi inceleyebilirsiniz. Ancak belirli sayıda hatalı deneme yapıldığında kullanıcı hesabınızı pasife çekebilirsiniz. Anahtar kelimeleriniz Account Lockout Policy.

İyi çalışmalar.

https://sozluk.cozumpark.com/Brute-Force-Attack

https://www.cozumpark.com/community/security-4/17053/

Gönderildi : 18/06/2020 14:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu bir koruma sağlamaz, bunu yerine sicil numarası kullanın en etkili yöntem budur.

Yani hakan.uzuner yerine işe girdiğinde mutlaka bir özlük numarası olur 0036 örnek bunu logon name yaparsanız temel bir koruma sağlanır. Zor mu? Emin olun değil sonuçta insanlar sicillerini bilir, bilmese bile en fazla 1 günde öğrenir 🙂

Sicil olmadı mı başka bir şey deneyebilirsiniz. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/06/2020 18:59

(@savasdemirci-2)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, yardımcı olan herkese teşekkür ederim, şu an için herhangi bir saldırı yok geleceğe yönelik bir plan olarak düşünmüştüm sizde bana ışık tuttunuz. Teşekkürler.

Gönderildi : 19/06/2020 10:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Rica ederiz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/06/2020 12:26

Paylaş: