Forum

Foresta yeni domain...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Foresta yeni domain ekleme

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
741 Görüntüleme
(@caspy)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar. Varolan foresta yeni bir domain eklemek istiyorum. Fakat DNS ayarlarıyla ilgili sıkıntı yaşıyorum. Ekleyeceğim yeni domainde kurulum için yetkili kullanıcı adı ve şifresi soruyor. ben de root domaine üye adminin kullanıcı adı ve şifresini giriyorum. fakat bu root domainin ismini yeni domain kurduğum servera nasıl çözümlettireceğim? çözümleme yaptıramadığım için haliyle kurulumun bu adımında takılı kaldım.

Gönderildi : 19/04/2009 18:41

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Forest'a domain eklerken ilk olarak yeni child domain controller olacak makinenin dns'ine root dc'nin ip adresini girmelisiniz(root dns'in root dc'in üzerinde olduğu kabul edilmiştir.

Rood dns üzerindede child domain'in dns sunucusu olacak sunucu için delegation vermelisiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/04/2009 19:05

(@caspy)
Active Member
Konu başlatıcı

root dc'nin ip adresi 192.168.10.x .Burada child domain DC'nin DNS kısmına modemin reel ip'sini yazıp daha sonra modemin 53 nolu

portundan root domain DC'ye yönlendirme mi yapmam gerekir? Yoksa root domain DC'nin ip yapılandırmasını reel ip olacak şekilde mi

yapılandırmak gerekir? Öyle olursa güvenlik açısından sıkıntı olmaz mı?

Gönderildi : 19/04/2009 19:27

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Farkı lokasyonlardalarsa siz merkez ile şube arasında nasıl bir bağlantı kullanıyorsunuz? Vpn ile haberleşiyorlar mı?

Yapı hakkında bilgi verirseniz daha iyi olur.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 19/04/2009 19:39

(@caspy)
Active Member
Konu başlatıcı

merkez ile şube arasında herhangi bir bağlantı yok .iki tarafta adsl ile internete çıkıyor. iki taraf arasındaki bağlantıyı vpn kurarak

yapmak istedim fakat vpn ile iki tarafı bağladığımda aynı ip adres bloğuna sahip farklı iki domainin olması sorun teşkil etmez mi?

bu tarz farklı lokasyon kurulumlarında vpn zorunluluk mudur? (aynı forest içinde istanbul.local ve izmir.local kurulumu mesela) bu yüzden vpn

düşüncesinden vazgeçip her iki tarafın modeminin 53 nolu portunu açıp birbirleriyle isim çözümlemesi yapması gerektiği düşüncesine kapıldım.

Gönderildi : 19/04/2009 19:57

Paylaş: