Forum

Domain Controller d...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domain Controller da Tüm Ağ gözükmüyor

21 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
1,519 Görüntüleme
(@MehmetHayriCuneydi)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba.Çalıştığım şirketin DC inde Ağ Bağlantılarına sağ klik özellikler,Ağ Bağlantılarım,Tüm Ağ,Microsoft Windows Ağı sırası ile diyorum.Karşıma şirketin domainin ismi çıkıyor.Onu da tıklıyorum fakat açılan sayfa bomboş.Hiçbir bilgisayar gözükmüyor ağa bağlanmış.Halbuki domain ortamda 180 adet PC var ve sorunsuz çalışıyorlar.Her türlü GPO dan da etkileniyorlar.Eventviewera baktım.Netlogon uyarısı veriyor.'Bir ya da daha fazla DNS kaydının dinamik kaydı ve kaydının silinmesi aşağıdaki hata nedeniyle yapılamadı:Yerel sistem için yapılandırılmış DNS sunucusu yok.' uyarısı veriyor.DNS e girdiğimde bir problem olmadığını görüyorum.Zaten DNS sorun olsa dc ye yeni PC ekleyemem diye düşünüyorum.Bu hatayı yani tüm ağı nasıl görebilirim?Yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

M.Hayri Cüneydi.

Gönderildi : 01/12/2008 11:49

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Bu işlemi yaptığınız PC ile Domaindeki PC lerin IP yapılandırması arasında fark var mı?

Gönderildi : 01/12/2008 14:45

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Bu sorun ne zamandır var? Kurulumdan bu yana mı yoksa daha sonradan mı ortaya çıktı?

Ortamınız hakkında biraz daha bilgi verir misiniz?

Gönderildi : 01/12/2008 14:50

(@MehmetHayriCuneydi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

DC yi ben kurmadığım için başlangıçtan itibaren var mı tam net bilemiyorum ama son 2-3 aydır Netlogon uyarısı alıyorum.Ağ bağlantılarını da yeni fark ettim.Ayrıca bu PC dediğiniz DC nin kendisi Server 2003 kurulu.

Gönderildi : 01/12/2008 14:55

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Tüm Ağ içine girdiğinizde "Microsoft Windows Network" içinde harhangi bir Domain yada WorkGroup adı görünmü yor mu? Ayrıca sadece DC üzerinde mi görünmüyor yoksa Network üzerindeki hiç bir Pc ve Server üzerinde mi göremiyorsunuz?

Gönderildi : 01/12/2008 15:47

(@MehmetHayriCuneydi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hastane isimli domain görünüyor fakat onu tıkladığımızda açılan sayfa boş.Diğer clientların hepsinde tüm ağ görüntülenebiliyor.

Gönderildi : 01/12/2008 15:53

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Dc'nin ağ bağlantılarındaki dns ve wins ayarlarını kontrol ettiniz mi?

Güvenlik duvarınız açıksa kapatıp dener misiniz?

Gönderildi : 01/12/2008 16:06

(@MehmetHayriCuneydi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ağ bağlantılarından TCP/IP yi açıp gelişmişe girdim oradan WINS seçeneğini tıkladım.LMHOSTS aramasını etkinleştir seçeneği işaretliydi.Ayrıca onun altındaki 'DHCP sunucundaki NETBIOS ayarını kullanın.Statik ip adresi kullanılıyor ya da DHCP sunucusu NETBIOS ayarı sağlamıyorsa,NETBIOS'u TCP/IP üzerinden etkinleştiri' tıkladım.Şimdi baktığımda boş olan o sayfada 4-5 bilgisayar görülüyor.Ama WORKGROUP,İDARE vb. gruplar halen yok.

Gönderildi : 01/12/2008 17:04

(@MehmetHayriCuneydi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tamam sorun ortadan kalktı.İlgilenen tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.Yalnız şimdi olay görüntüleyicisini açtım.Orada DNS sunucusu kısmında 'DNS sunucusu "NAT" hizmetine sinyal veremedi.Hata 1168.DNS hizmeti ve bu hizmet arasında birlikte çalışabilirlik sorunları olabilir' diye bir mesaj okudum.Sorun var mıdır varsa ne yapmam lazım?

Gönderildi : 01/12/2008 17:14

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Bilgilendirme için Teşekkürler.

Gönderildi : 01/12/2008 19:34

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Tamam sorun ortadan kalktı.İlgilenen tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim.Yalnız şimdi olay görüntüleyicisini açtım.Orada DNS sunucusu kısmında 'DNS sunucusu "NAT" hizmetine sinyal veremedi.Hata 1168.DNS hizmeti ve bu hizmet arasında birlikte çalışabilirlik sorunları olabilir' diye bir mesaj okudum.Sorun var mıdır varsa ne yapmam lazım?

Merhaba

1168 ID'si Directory Service ile alakalı.Event Viewerda DNS ile alakalı gördüğünüz Errorların ID'sini belirtebilirmisiniz?Bu arada DNS yüklü olan makinadan Netlogon servisini restart edermisiniz.

Gönderildi : 01/12/2008 20:53

(@MehmetHayriCuneydi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Dns ile bilgi mesajları ver,hata mesajı genelde ağda bir problem çıktığında domaine ulaşamadığımızda çıkıyor.Hata mesajlarından birisinin olay kimliği : 6702.Net Logon servisini resart ettiğimde uyarı mesajı veriyor.Mesaj şu:

'Bir ya da daha fazla DNS kaydının dinamik kaydı ve kaydının silinmesi aşağıdaki hata nedeniyle yapılamadı: Yerel sistem için yapılandırılmış DNS sunucusu yok.'

Fakat ortamda (bence) düzgün çalışan bir DNS sunucusu var.Domainden bilgisayarları çıkarıp katabiliyorum.İlginiz için teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/12/2008 21:51

(@Anonim)

Her ne kadar 2 post önce problem halloldu desende bence DNS'de var bir sıkıntı.DNS makinasında Netlogon servisini restart edermisin?Ayrıca ortamda başka secondary dns var mı?Kullandığın bu dns AD integrated olarak mı çalışıyor?

Gönderildi : 03/12/2008 23:29

(@MehmetHayriCuneydi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Netlogonu restart ettim gene aynı uyarıyı veri.Ortamda başka secondary dns yok.Kullandığım bu dns in AD ile integrated olarak çalışıp çalışmadığını nereden görebiliriz yardımcı olursanız sevinirim çünkü bu işte çok yeniyim.Teşekkür ederim.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/12/2008 23:55

(@Anonim)

Tipi DNS serverın özelliklerinde yazar.Server'ı restart ettin mi?Ve AD tarafında herhangi bir problem ile karşılaştın mı?

Gönderildi : 04/12/2008 01:06

(@MehmetHayriCuneydi)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet DC ye reset attım ama bir problem gözükmüyor.

Gönderildi : 04/12/2008 15:29

(@metinselcuk)
Gönderiler: 341
Reputable Member

Bilgisayarları görememe problemi benimde başıma geldi ve 3 gündür sorunun kaynağına ulaşamadım. Siz nasıl giderdiniz sıkıntıyı?

Gönderildi : 04/03/2010 17:18

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

TCP/IP / Gelişmiş /WINS / Tcp /IP üzerinde netbios u  etkinleştiri işaretleyin.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 20/05/2010 21:26

(@sonerkir)
Gönderiler: 13
Active Member

Ağ bağlantılarından TCP/IP yi açıp gelişmişe girdim oradan WINS seçeneğini tıkladım.LMHOSTS aramasını etkinleştir seçeneği işaretliydi.Ayrıca onun altındaki 'DHCP sunucundaki NETBIOS ayarını kullanın.Statik ip adresi kullanılıyor ya da DHCP sunucusu NETBIOS ayarı sağlamıyorsa,NETBIOS'u TCP/IP üzerinden etkinleştiri' tıkladım.Şimdi baktığımda boş olan o sayfada 4-5 bilgisayar görülüyor.Ama WORKGROUP,İDARE vb. gruplar halen yok.

Çok tşkler.1 kaç gündür cebelleşiyordum.Allah razı olsun.sagolun

Gönderildi : 31/03/2011 17:22

Sayfa 1 / 2
Paylaş: