Forum

IIS Kendiliğinden D...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IIS Kendiliğinden Duruyor

23 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
6,131 Görüntüleme
(@OmerFarukKAYA)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,
Windows Server 2003 üzerinde web siteleri çalışıyor. Ancak son 3 gündür IIS sorunu yaşıyorum. Ne oluyorsa IIS kendini durduruyor, diğer servislerde bir sorun yok.

2 defa yaşadım bu sorunu. Birini 17.50 sıralarında. Diğerini de başka gün 00.32  sıralarında.

Sorunu bir türlü tespit edemedim. Görev Yöneticisinde hiçbir w3wp.exe işlemi de görünmüyor, normalde 4-5 tane vardı. iisreset yapmayı denedim. Başarıyla Durduruldu/Yeniden Başlatıldı diyor ama Görev Yöneticisinde yine w3wp.exe görünmüyor. Sunucuyu yeniden başlatınca da düzeliyor.

Olay Görüntüleyicisini kontrol ettiğimde bi gariplik göremedim. Site logları dışında IIS işlemleri ayrıca başka yerde log tutuluyor mu?

Sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

Sistem: Windows Server 2003 EnterPrise Editon SP2 / IIS 6. Ayrıca Plesk 8.2 Kurulu.

Gönderildi : 23/08/2011 16:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Öncelikle sistem loglarına bakmanız yeterli olacaktır, burada gerekli açıklama normalde olur.

IIS servisi içerisindeki application pool için verdiğiniz kaynakları sınırlamayı denermisiniz, yani kullandığı CPU ve ram miktarı gibi.

Ayrıca servis için sorun olması halinde alınacak aksiyon yani recovery seçeneğinde ne bulunuyor ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/08/2011 22:15

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sorun yeniden oluştu. IIS çalışmadı. Görev yöneticisinde w3wp.exe'ler göründüğü halde web sayfaları açılmıyordu. IISRESET yapınca da w3wp.exe'ler gelmedi tekrar.

Sistem loglarına baktım, ancak o saatte IIS ile ilgili bir hata görünmüyor.

Uygulama havuzları için %25 işlemci sınırı vardı. İşlemci sınıra ulaştığında yapılacak eylem: Eylem yok olarak seçili.

Bellek kısıtlaması yoktu, son sorundan sonra Bellek 192, Sanal Bellek 500 MB limit yaptım.

W3SVC servisi için birinci hata, ikinci hata ve sonraki hatalarda Hizmeti Yeniden Başlat seçili. Hata Sayısı sıfırla: 1 gün sonra. Hizmeti 0 dk sonra yeniden başlat.

Bir diğer gariplik, sorun ilk meydana geldikten sonra  yaklaşık 26 saat,
ikinci sorundan sonra da 28 saat sonra tekrarladı. Uygulama Havuzları
için Çalışan İşlemleri Geri Kazan: 1740 dk (29 saat) seçili. Bununla bir alakası olabilir mi acaba.

Gönderildi : 24/08/2011 08:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ömer bey loglarda Service Control Manager kaynaklı birşeyler yok mu ? Eğer yok ise bu log olmadan servisin durması pek normal bir durum değil, bu durumda metabase bozulmuş olabilir ki bunu yeniden oluşturmanız gerekebilir ancak bu çok riskli bir eylemdir, sorun bu olmayabilir, ben hala sizin göremediğiniz ancak çözümü bize ulaştıracak logların olduğuna inanıyorum.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/08/2011 14:20

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba

Loglara sadece hatalı kırmızı uyarı şekilnde bakmayın.Information ile ilgili loglarda da gerekli açıklamalar olabilir..

Gönderildi : 24/08/2011 14:34

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Malesef IIS'in durması anından (site loglarındaki gelen isteklerin kesilme anından hareket ediyorum) önce 25 dk boyunca (IIS'i yeniden başlatana kadar) Sistem loglarında hiçbir kayıt yok. Güvenlikte de yaklaşık 25 dk boyunca hiçbir hareket yok.

IIS'i yeniden başlatınca;
Service Control Manager: World Wide Web Publishing Service hizmeti Çalışıyor durumuna girdi.
IISCLTS: IIS başlat komutu <COMPUTER>\<USER> kullanıcısından alındı. Günlüğe yazılan veri durum kodudur.

diye log oluşmasına rağmen, yine de istekleri kabul etmiyordu IIS.  Sonlanan w3wp.exe'ler bir daha gelmedi.

Ancak sunucuyu yeniden başlatınca herşey yoluna giriyor.

@Mustafa Gokcelik, Information, Warning logları da dahil bunlara.

Gönderildi : 24/08/2011 17:31

(@Anonim)

İlgili web site üzerindeki properties den web site tabında en aşağıda logging vardır.O aktif ise system32 nin altına loglar atılır.Oradan hata tespiti yapılabilir.

Gönderildi : 24/08/2011 18:09

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tüm IIS ile ilgili olduğundan web sitesiyle alakalı log oluşmuyor.

Ancak C:\Windows\System32\LogFiles\HTTPERR klasöründe

2011-08-21 14:57:30 - - - - - - - - - 7_Connections_Refused -
2011-08-21 14:57:35 - - - - - - - - - 5_Connections_Refused -
2011-08-21 14:57:50 - - - - - - - - - 8_Connections_Refused -
2011-08-21 14:57:55 - - - - - - - - - 9_Connections_Refused -
2011-08-21 14:58:00 - - - - - - - - - 3_Connections_Refused -
2011-08-21 14:58:10 - - - - - - - - - 2_Connections_Refused -
.
.
.
şeklinde kesinti boyunca oluşan log oluşmuş. Diğer kesinti tarihlerini de kontrol ettim, bu hata oluşuyor. Bunun dışında görebildiğim bir şey yok.

Gönderildi : 24/08/2011 18:43

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorunum tam olarak:
http://blogs.msdn.com/b/david.wang/archive/2005/09/21/howto-diagnose-iis6-failing-to-accept-connections-due-to-connections-refused.aspx
adresindeki gibi.

Makaleyi okudum ancak çözümü anlayamadım. Sunucu aktif olarak kullanıldığı için de bellek üzerinde işlem yapmaktan çekiniyorum. Makalenin tam olarak ne önerdiği hakkında yardımcı olabilir misiniz.

Gönderildi : 24/08/2011 19:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ömer bey aradığımız şey buydu aslında, sanırım sizin sorunununz yetersiz sistem kaynağınız var, bence Application pool üzerinde bir sınırlama tanımlamayın ve RAM miktarınızı arttırın bütün sorun bundan kaynaklı gibi.

Windows sistemlerinde pek çok farklı tip memory yani bellek vardır, bunlardan biride Non Paged Pool NPP dir. Bu bellek özellikle x86 sistemler için çok önemlidir çünkü maksimum 128mb olabilmektedir. HTTP.sys gelen her bağlantı için bu ram mikatını kontrol eder ve eğer yoğun bir sunucu veya sürekli olarak saldırı alan veya kötü istek olarak isimlendirilen istekler sonucu bilgisayar mavi ekrana dönebilir.

yani sizin sorunda bu gibi duruyor.

Ancak sorun bu mu bunu kontrol etmen içi POOLMON.exe yi kullanman gerekli

http://support.microsoft.com/?id=177415

http://support.microsoft.com/?id=298102

ama benim önerim sen sisteme biraz RAM tak buna uygun page file ayarla ve application pool üzerindeki sınırları kaldır.

Gönderildi : 24/08/2011 19:45

(@Anonim)

Evet Ram ile ilgili bir sorun var.Kalan ram miktarı 20 mb ın altına düştüğü zaman bütün gelen istekler düşürülüyor.Muhtemelen sistemindeki bir driver fazla RAM yiyor.Bunu bulabilmek için poolmon.exe önerilmiş.Nasıl kullanıldıgını öğrenip oradan monitör edebilirsin.Tabi kesin çözüm RAM takviyesi..

Gönderildi : 24/08/2011 20:11

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

RAM Takviyesini hemen yapamayacağım için, Sql Server gibi bazı servisleri başka bir sunucuya taşıdım. Page File başlangıç seviyesini biraz artırdım. IIS üzerindeki limitler devam ediyor. Limitleri değiştirerek test etmeye devam edeceğim. Sonuçları da buradan paylaşacağım.

Cevaplar için çok teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim

Gönderildi : 25/08/2011 02:12

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

geri dönüşlerinizi bekliyoruz.

Gönderildi : 25/08/2011 15:10

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhabalar,
Son mesajdan sonra 10 gün geçti. Malesef henüz tam olarak gerçek sorunu tespitini yapamadım. IIS'in durup durmayacağını beklemek ve Logları incelemek yaklaşık 1,5 gün aldığından geç oldu geri dönüş yapmak.

IIS aynı şekilde 25-28 saat arası bir sürede duruyor. Bu vakit bazen gece 4'e denk geliyor, bazen de gün için de 13:30 gibi zamanlarda.

Öncelikli olarak, Uygulama Havuzlarına Bellek ve  Sanal Bellek limitleri verdim. Ancak değişen bir şey olmadı. Ayrıca limitler dolduğunda Uygulama Havuzu iş parçacıkları kendini yeniden başlattığından, gün içerisinde "Görünüm durumu MAC doğrulaması başarısız oldu" hatası almaya başladık. Bu yüzden limitleri kaldırdım.

Limitleri kaldırmama rağmen sorun yine aynı şekilde devam etti. Bu sorunu yaşayan bazı yerler birden fazla IP adresi tanımlanmasından bahsetmiş. IP adreslerini kaldırdım, sonuç değişmedi.

Acaba saldırımı var diyorum, ancak durma zamanının hep 25-28 saat arasına denk gelmesi bu ihtimali düşürüyor.
Ya da bir site çok fazla mı istek alıyor diyorum, gece 1de, 4de durması bu ihtimali de düşürüyor.

Ayrıca sorunun RAM'den kaynaklandığı konusunda da şüpheliyim. Üstteki linkte sorunun bellek yetersizliğinden kaynaklandığından bahsetse de, RAM konusunda gerekli tedbirleri almama rağmen sorun tekrarladı. Sql Server, Mail Server ve bazı siteleri başka sunuculara taşıdım. 3 GB RAM'li sunucunun RAM kullanımı 1,55 - 1.90 GB arasında değişiyor. Daha önceleri 2.30 - 2.50 GB civarındaydı ve sorun oluşturmuyordu.

Sunucu aktif kullanıldığı için aklıma gelen işlemleri sadece gece deneyebiliyorum. Şu anda gün içinde sorun yaşamamak için kısa vadeli bir çözüm olarak 24 saatte bir sunucuyu yeniden başlatıyorum. Çözüm konusunda denediklerimi tekrar buradan paylaşacağım. İnş. en kısa sürede çözülür.

Herkese iyi çalışmalar

Gönderildi : 05/09/2011 00:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sistemi bir hafta PAL ile izlermisiniz ?

https://youtu.be/kf88NH2c-KE?si=Xuo65d6nz2KHb2aZ

Bu ileti 4 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

Gönderildi : 05/09/2011 01:12

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Kurmaya çalıştım fakat malesef 0xC0000005: Access violation.hatası veriyor. Önceki sürümleri de denedim, sonuç değişmedi.

Gönderildi : 05/09/2011 01:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu hatanın pek çok nedeni olabilir ancak ilk olarak bölgesel seçenekleri USA yapmayı deneyin. Ayrıca bu da hali hazırda sistemin çok sağlıklı olmadığını gösterir çünkü PAL' ı şu ana kadar kurarken hiç hata görmemiştim.

Gönderildi : 05/09/2011 03:06

(@orhanakdogan)
Gönderiler: 311
Reputable Member

Tüm IIS ile ilgili olduğundan web sitesiyle alakalı log oluşmuyor.

Ancak C:\Windows\System32\LogFiles\HTTPERR klasöründe

2011-08-21 14:57:30 - - - - - - - - - 7_Connections_Refused -
2011-08-21 14:57:35 - - - - - - - - - 5_Connections_Refused -
2011-08-21 14:57:50 - - - - - - - - - 8_Connections_Refused -
2011-08-21 14:57:55 - - - - - - - - - 9_Connections_Refused -
2011-08-21 14:58:00 - - - - - - - - - 3_Connections_Refused -
2011-08-21 14:58:10 - - - - - - - - - 2_Connections_Refused -
.
.
.
şeklinde kesinti boyunca oluşan log oluşmuş. Diğer kesinti tarihlerini de kontrol ettim, bu hata oluşuyor. Bunun dışında görebildiğim bir şey yok.

Merhaba,

Sistemde, boot.ini dosyasında, ram için yapılmış ek bir konfigurasyon bulunuyor mu?

Yukarıdaki logda tarih ile hata arasındaki Tire lerin yerinde ilgili site ve sayfa adresi yazıyor olmalı(yazmıyor ise son eklenen siteler için denenebilir), bu site ile aynı Application Pool'u kullanan farklı bir site var ise yeni bir app pool a alarak ayırmayı deneyebiliriz.

veya

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\HTTP\Parameters
anahtarında
EnableAggressiveMemoryUsage ismiyle yeni DWORD değeri oluşturup
değerini 1 olarak set edip IIS i restart etmeniz sorunu kesin olarak çözüyor.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/09/2011 12:20

(@OmerFarukKAYA)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Boot.ini:

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Windows Server 2003, Enterprise" /fastdetect /NoExecute=OptOut

Siteler çalışırken tireler arasında IP:Port yazıyor.

Kayıt Defterindeki değişikliği yapıp HTTP ve IIS'i yeniden başlattım, sonucu bekliyorum 🙂

Teşekkürler, iyi çalışmalar

Gönderildi : 05/09/2011 14:11

Sayfa 1 / 2
Paylaş: