Forum

Domainde Duplicate ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Domainde Duplicate name exists on the network hatası

25 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,069 Görüntüleme
(@CenkBora)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

Geçtiğimiz günlerde backup domain controller 'ın anakartında meydana gelen problem üzerine bir süre anakart temini nedeniyle kapalı kaldı. Bu süre içerisinde sistemim primary domain controller üzerinden çalıştı yanlız şu anda bir problemim bulunuyor clientlarımda Duplicate name exists on the network hatası alıyorum yanlız networkde hiç bir şekilde yanı isimde client yok tek tek kontrol ettim. Backup domain controllerımda anakart değişimi sonrası aktif ettim. Açtıktan sonra manuel elle replikasyonda başlattım bir yandan bunu yapıyor fakat problemim düzelmeyedebilir bu tür bir durumla karşılaşan oldumu acaba, backup domain controllerın devre dışı kalma için belli bir süresimi vardır varsa backup domain controller aktif edildikten sonra neler yapılmalıdır,bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim,

Saygılarımla

Gönderildi : 22/04/2011 14:34

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Selamlar ;

Anlayamadım normalde sisteminiz Additional domain controller  uzerinden mi  çalışmakta backup domain controller ve primary domain controller  kısmında  sanırım bir  kavram   karmaşası mevcut .

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/04/2011 15:33

(@CenkBora)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

Ben makinaları tabir etmek için kullandım bu kavramı, sistemimnde 2 adet DC var bunlardan slave olarak tabi ettiğim additonal dc  de meydana gelen fiziksel problem üzerine bir süre devre dışı kaldı ve bu esnada sistemde duplicate hatası almaya başladım. diğer arızalana DC yi devreye aldım replikasyonu manuel başlattım fakat tabi 24 saat gibi bir süre gerekecek gibi gözküyor ama clientlarda aldığım duplicate hatası devam ediyor. ama Network üzerinde tekrardan belirtiyorum hiç bir şekilde aynı isimde client yok.

Gönderildi : 22/04/2011 15:51

(@CenkBora)
Trusted Member
Konu başlatıcı

dcdiag ile baktığımda şu şekilde bir hata alıyorum, ayrıca arızalı olan DC mi bugün tekrardan aktif ettiğimide belirtmek isterim..

Starting test: FrsEvent
         There are warning or error events within the last 24 hours after the SYSVOL has been shared.  Failing SYSVOL replication problems may cause Group Policy problems.
         ......................... ZGRANDPDC passed test FrsEvent
      Starting test: DFSREvent
         There are warning or error events within the last 24 hours after the SYSVOL has been shared.  Failing SYSVOL replication problems may cause Group Policy problems.

Gönderildi : 22/04/2011 15:59

(@CenkBora)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar tekrardan bu konuda bir çok makale okudum fakat çözüme ulaşamadım böyle bir konuyu tecrübe eden var mıdır acaba yardımcı olabilirseniz çok sevinirm,

Saygılarımla

Gönderildi : 22/04/2011 17:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33006
Illustrious Member Yönetici

Cenk bey merhaba,

Aldığınız hata makine isminin çakışması ile ilgili olduğunu düşünüyorumi kontrol ettim demişsiniz ancak bu sorun tek bir makinede mi var ? Yani istemci makinede mi yoksa sunucu tarafında mı ?

DC ler konusunda ise eğer adc üzerinde ciddi bir rol yok ise dcpromo ile kaldırın ve yeniden adc olarak ekleyin veya tüm logları silin ve event id source bilgilerini arkadaşlar ile paylaşın.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/04/2011 17:48

(@CenkBora)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan bey öncelikle ilginiz ve vaktiniz için teşekkür ederim. Sorun tek bir clientta değil networkde bulunan bütün clientlarda mevcut her client'ı restart ettiğimde açılırken bu hatayı alıyorum. Bu durumda da yine DC kaldırıp terkardan oluşturmamımı önerirsiniz.

Saygılarımla,

Cenk

Gönderildi : 22/04/2011 18:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sanırım öncelikle network aktif cihazlarını resetlemeniz gerekiyor, ardından wins servisi var mı onu kontrol edin veri tabanında sorun olmuş olabilir, yani böyle bir sorun için adım adım ilerlemeniz gerekli.

İlk olarak DHCP ve WINS servislerini kontrol edin , adc işi her an yapabilirsiniz yani bunlar birbirinden bağımsız sorunlar bence, ama tabiki siz DHCP veya WINS' ı adc ye yüklemişseniz veya adc nin ayağa kalkması ile replikasyon sonucu dns veya wins te sorunlar oluşmuş ise bunlar ilişikili sorunlar haline gelir

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/04/2011 18:32

(@Anonim)

Selamlar ;

Client bilgisayarlarının birinin  adı domain  adı  ile  aynı  olabilir mi kontrol edermısınız ornegın domain adı main.local ise clientlardan birtanesinin adı nın main  olmasıda bu  soruna  yol açabilir.

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/04/2011 18:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Selamlar ;

Client bilgisayarlarının birinin  adı domain  adı  ile  aynı  olabilir mi kontrol edermısınız ornegın domain adı main.local ise clientlardan birtanesinin adı nın main  olmasıda bu  soruna  yol açabilir.

Teşekkürler.

Süper yorum!

Gönderildi : 22/04/2011 18:43

(@Anonim)

Selamlar Hocam ;

Başımıza gelmişti bir defa localde admin  yetkisine  sahip bir  kullanıcı bilgisayar adını degiştirip domain adı yapmıştı bütün clientlarda ağda yinelenen ad  hatası vermişti kullanıcıyı tespit ettikten sonra bigüzel pataklayıp adminligini almıştık 🙂

Selamlar ;

Teşekkürler.

Süper yorum!

Gönderildi : 22/04/2011 18:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Forum ortamının güzelliği bu Cumhur, iki elin sesi var olayına girdik seninle 🙂

Gönderildi : 22/04/2011 20:31

(@CenkBora)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Clienttlarda isimde domain adıyla benzer bir isim bulunmuyor, yapıda wins kullanmıyorum, DHCP kullanmıyorum. ADC kaldırdım şimdi yeniden yapılandırıyorum switchlerimide resetledim. sonucu paylaşıyor olacağım, saygılarımla

Gönderildi : 22/04/2011 20:32

(@CenkBora)
Trusted Member
Konu başlatıcı

adc üzerinde dcpromo ile kaldırdım yanlez eklerken join hatası alıyorum ve bu isimin var olduğunu söylüyor ve iyice aklım karıştı şu anda ... 🙁

Gönderildi : 22/04/2011 20:44

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

AD üzerinden eski dc makine hesabını sildiniz mi ?

Gönderildi : 22/04/2011 20:47

(@CenkBora)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ADC kaldırmama rağmen DC üzerinde active directory site and services içerisinde adc halen görüyorum sorun bu olabilir mi ? buradan nasıl delete etmeme izin vermiyor ?

Gönderildi : 22/04/2011 20:53

(@CenkBora)
Trusted Member
Konu başlatıcı

delete edemediğimden sanırım diğer tarafdanda adc ekleyemiyorum , bunu yapabilirsem sonrasında belkide yaşadığım problemler düzelecektir. DC üzerinden ADC yi kaldırmama izin vermediği için nasıl silebilirim ?

Gönderildi : 22/04/2011 21:02

(@CenkBora)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

ADC yi yeniden ekledim ama sorunum halen devam ediyor clientlarda duplicate name hatası alıyorum ? Başka bir öneriniz var mıdır ?

Gönderildi : 22/04/2011 22:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Cenk bey öncelikle sanırım düzgün bir şekilde kaldırmadığınız için dc yi meta data cleanup işlemi yapabilirsiniz.

Bu sorunun ADC den bağımsız olduğunu düşündüğümü söylemiştim, sanırım sizin ortamınız hakkında sizinde bilmediğiniz bir durum var ve paylaşamadığınız için bizde fikir üretemiyoruz

DHCP yok diyorsunuz, WINS yok, makine isimleri ayrı, domain ile aynı olan makine ismi yok.

Peki bir makinenin ağ kablosunu çıkarıp açarken böyle bir hata alıyormusunuz ?

Ayrıca bu sorun tam olarak ne zaman ve ne yaptıktan sonra meydana geldi ?

Gönderildi : 23/04/2011 00:58

Sayfa 1 / 2
Paylaş: