Forum

Login failed for us...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Login failed for user 'sa'. The user is not associated with a trusted SQL Server Connection. (80004005)

11 Yazılar
8 Üyeler
0 Reactions
2,065 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Server 2003 sp2 üzerinde LKS2 için SQL 2005 kurdum. Ama db ye bağlanmak isterken bu hatayı veriyor. (LKS nin KConfig.exe programı aracılığı ile bağlanmay çlışıyorum . Admin kullanıcı adına "sa" yazıp diğer alanları boş brakıyorum)

Login failed for user 'sa'. The user is not associated with a trusted SQL Server Connection. (80004005)

(domain üzerindeyim)

Gönderildi : 27/09/2008 20:13

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

SQL i kurarken SA kullanıcısına şifre verdiniz mi acaba?

Gönderildi : 27/09/2008 20:18

(@Anonim)
Konu başlatıcı

SQL i kurarken SA kullanıcısına şifre verdiniz mi acaba?

Kurulum bilgilerini domaine göre yaptım 

user : administrator

pass : 123

domain : mesmerina.com

ama bu şekilde seçenkleri girsem bile gene aynı hatayı alıyorum 

Gönderildi : 27/09/2008 22:56

(@alikemalturker)
Gönderiler: 1016
Noble Member

domainname\administrator olarak denermisiniz

Kolay gele

Gönderildi : 28/09/2008 20:07

(@Anonim)
Konu başlatıcı

domainname\administrator olarak denermisiniz

Kolay gele

hiç bir şekilde bağlanmıyor. Herhalde SQL2005 domaine kurulumu  ve yarlanması biraz karmaşık

Gönderildi : 30/09/2008 03:15

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

SQL Server Windows Authentication mode olarak yapılandırıldı ise sa ile yani sql user ları ile bağlanamamanız normaldir.

Mixed mode da değil ise mixed mode a alın. ve Restart edin.

Mixed mode: Windows Authentication and SQL Server Authentication

Gönderildi : 30/09/2008 03:24

(@UgurYerli)
Gönderiler: 117
Estimable Member

Sql tarafında makinenin güvenlik duvarı ayarlarını kontrol ettinizmi. bir kapatıp denermisiniz.

Gönderildi : 30/10/2008 19:29

(@BetulSahin)
Gönderiler: 1
New Member

Aynı sorunu bende yaşıyorum şuan.

Daha önce bu hatayla karşılaştığımda, sa ya password verip, properties->security den "sql server and windows autohentication mode" seçip, "faileds login only", dediğimde.Sorun çözülmüştü.

Fakat şimdi buşekilde yaptığımda yine aynı hatayı alıyorum.winform projemde kullanırken?

Fakat normal başlat->sql server ı açıp sa kullanıcısı ve şifresiyle girdiğimde açılıyor, sorun olmuyor.

Acaba connection string demi sorun var ?

connectionString="Data Source=.\SQLEXPRESS;Database=OkulYonetimi;Persist Security Info=True;User ID=sa;Password=123456;Connect Timeout=30;User Instance=False"

Gönderildi : 10/04/2009 23:35

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Merhaba Betül Hanım;

connectionString de sorun olup olmadığını kontrol etmek isterseniz bu dökümden yararlanabilirsiniz. 

Connection String'i Web.Config dosyasinda saklamak:

1. Web.config dosyasini açiyoruz.
2. <connectionStringssekmesini buluyoruz

3. Asagida örnegini verdigim bilgiyi, sizin veri kaynaginiz için gerekli olan parametreleri doldurarak yerlestiriyoruz:

<connectionStrings>

<add name="SQL" connectionString="Data Source=benimServerAdresim;Initial Catalog=benimVeritabaniIsmim; User ID=kullaniciAdim;Password=sifrem;" providerName="System.Data.SqlClient"/>

</connectionStrings>

Yukaridaki örnegi izleyerek, web.config dosyamiza ConnectionString bilgimizi eklemis olduk.

Connection String'e Kod'dan (c#) Erismek

1. Sayfamiza "System.Configuration" isim alaninin ekli oldugundan emin oluyoruz:
using System.Configuration;

2. Kodumuzda Connection String kullanmamizi gerektirecek bir yerde, asagidaki örnege uygun bir sekilde bilgiye erisiyoruz:

SqlConnection conn = new SqlConnection(ConfigurationManager.ConnectionStrings["SQL"].ToString());

//"Configuration.Manager.ConnectionStrings["SQL"]" Web.Config'deki ilgili yere bizi götürecek

Gönderildi : 11/04/2009 04:14

(@inanodabasi)
Gönderiler: 130
Estimable Member

slm.su dizine girip.C:\WINDOWS\system32\drivers\etc klasoru icindeki hosts dosyasini notepad ile acin

192.x.x.x     serverismi

seklinde yazin ve kaydedin.sorun cozulur diyecegim ama siz daha once kullandiginiz veritabanini sql2005 uzerinde tasimissaniz o zaman lgconfig e girip orda "sa" ,"sa eski sifresi","veritabani ismi ","serverismi" bu kisimlari doldurunuz.ve oyle deneyiniz.cunku kconfig ile siz sifirdan bir veritabani ve araclari olusturursunuz.

Gönderildi : 12/04/2009 15:37

(@inanodabasi)
Gönderiler: 130
Estimable Member

ayrica su dikkatimi cektim.siz kconfig kisminda sadece "adminin kullanici kismina "sa" yazip veritabani araclarini olustura bastiginizi geri kalan alani bos biraktiginizi yazmissiniz.orda sunucu adi ve varsa "admin sifre" kismini bos birakmamalisiniz.ayrica eger sifirdan bir veritabani olusturma derdindeyseniz bunu lg config ile de yapabilirsiniz.lg config kismini daha once islem yapmadiysaniz kullanici ismi ve sifresi default olarak "logo" "logo" dur.once sql 2005 ustunde bir veritabani olusturursunuz.sonra bu kisma girerek "sa" "sa sifresi" "sunucu adi" "yeni olusturdugunuz veritabani ismi" yazarak olusturabilirsiniz.ama domain ortaminda oldugunuz icin verdigim dizini local kullanicilarda mutlaka olusturmalisiniz.server uzerindede benzer sekilde yapmalisiniz.yanliz server uzerinde bazen serverin ip si yerine 127.0.0.0 karsiligina serverin ismi yazilarakda olagan disi bir cozum cikabiliyor.domain ortaminda galiba bir isim cozumleme sorununu yazisiyor sql server.kolay gelsin

Gönderildi : 12/04/2009 15:52

Paylaş: