Forum

Error 5180:Hatasi H...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Error 5180:Hatasi Hakkinda Yardim

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
555 Görüntüleme
(@GokhanKenarci)
Gönderiler: 32
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaslar Selamlar,

Garip bir sorunla karsilastim umarim icinizden bana yardimci olabilecek birileri cikar..

Calistigim firma Sql tabanli bir program kullaniyor database boyutu 3gb civarlarinda,Sql 2000 kullaniliyor

Sık aralıklarla sql'i stoplayip data klasorunu full kopyaliyorum,her gun saat 3'te de sistem otomatik olarak backup aliyor

yani degisik donemlere ait bir cok yedegim var.Server'in gocmesi sonucunda yeni kurulum yapmam gerekti sistemi kurdum

Sql2000'i yukledim fakat database'i attach etmeye calistigimda su hatayi aliyorum

"Error 5180:Could nor open FCB for invalid file ID 9 in database "Evrim_DB".Converting database "Evrim_DB" from version 525 to the

current version 539.

Database "Evrim_DB" running the upgrade step from versiob 525 to version 526. "

Sql 2000'in butun service packleriyle hatta service packsiz denedim.Sql'i baska makinaya kurup denedim yine de ayni hatayi aliyorum

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.. 

Gönderildi : 19/07/2009 18:48

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Merhaba ;

Burada sorunuz için bir cevap var.

http://support.microsoft.com/kb/815183

SQL server versiyonundan emin olmak için bu sorguyu kullanabilirsiniz:

exec  master.dbo.xp_msver

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 20/07/2009 03:38

(@GokhanKenarci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tesekkur ederim ama o makaleyi okumustum maalesef sorunumu cozmedi.

Hala ugrasmaktayim database'nin aslinda uzun zamandir bozuk oldugunu dolayisiyla

aldigim yedeklerin de bozuk oldugunu dusunmeye basladim.

Sql2005'e attach etmeye calistigimda da benzer bir hata aliyorum .

Bir database kurtarma programi calistirdim tablolari ve girilern verileri gordum.

Kurtarmayi uyguladim kayıt ettigim yere binlerce script kayit etti bir de .bat dosyasi

olusturmus sanirim scriptleri database e import etmeye yariyor.umarim oyledir..:)

degilse bu scriptleri database e nasil import edebilecegimi biliyor musunuz?SQL'e pek

hakim degilim..

Gönderildi : 20/07/2009 04:10

(@haticeakgul)
Noble Member

Kullanıgınız programdan adını belirtirseniz bilen arkadaşlar yardımcı olabilir sanırım. Fakat tahminime göre tabloları tek tek kurtarmışsa sizin db yi yeniden oluşturmanız index ler oluşturmanız çok zor ancak db hakkında geniş bilgiye sahip bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ederim. 

Bu arada en yakın eski yedeklerinizden sağlam bir yedek aramanızı da tavsiye ederim yedeğinizin güvenirliğini kontrol etmek açısından  Bu sorguyu kullanabilirsiniz.Dızın ve yedek dosya adınzıı kendinize göre düzenlemeniz gerekmektedir.

RESTORE VERIFYONLY FROM disk='C:\data\nebim.Bak'

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 20/07/2009 18:19

(@GokhanKenarci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar Merhaba,

Oncelikle 5180 hatasini artik almiyorum SQL 7 kurdum ve o sorun cozuldu fakat yenilerine sahibim.

Kullandigim programin adi Evrim bir gumruk musavirligi yazilimi.

En son sistemin cokmesinden bir gun once alinmis backup'i buldum.O'nu restote etmege calistigimda da

Microsoft SQL-DMO (ODBC Sql State:42000)

An internal consistency error occurred.Contact Technical Support for assistance.

Backup or Restote oparation terminating abnormally.

Seklinde hata vermeye basladi.Veriginiz sorguyu bu Backup'a uyguladigim da The backup set is valid.sonucunu aliyorum yani saglam

gozukuyor.

Ayrica bozuk diske tekrar kurtarma uyguladigim asil .mdf ve .ldf dosyalarimi attach ettim bu sekilde 3 bolumden olusan programimda

(ithalat,ihracat,muhasebe) birinde sorunsuz calisabiliyorum diger ikisine girdigim de bazi hatalar aliyorum muhtemelen tablolarda bozukluklar var.

Bozuk SQL datalarini kurtarabilen,onerebileceginiz profesyonel firmalar varsa onlardan da yayarlanabilirim.

Tesekkurler.

Gönderildi : 23/07/2009 23:38

(@haticeakgul)
Noble Member

Merhaba Tanıdığım herhangi bir firma yok fakat piyasada bu işleri yapan çok kişi ve kuruluş var.

Fakat bahsettiğin tek bir db de olan sorusa öncelikle DB nin hatasını tespit edebilirsiniz.

Yapmanız gerekenler.

database i tek kullanıcı hale getirir...

EXEC sp_dboption 'DB adı', 'single user', 'true'

DBCC çalıştıktan sonra ......
işlem bitince tekrar çok kullanıcı yapar.
EXEC sp_dboption 'database', 'single user', 'false'

DBCC CHECKDB ('DB adı')

Hata lı kayıt sayısı yazıyorsa

DBCC CHECKDB (''DB adı'', REPAIR_REBUILD)

Bu komuta rağmen error kayıtlar varsa Aşagıdakş komut çalıştırılır bu işlem db de kayıt kaybetmenize neden olabilir.

DBCC CHECKDB (''DB adı'', REPAIR_ALLOW_DATA_LOSS)

başarılar dilerim..

Gönderildi : 26/07/2009 21:06

Paylaş: