Forum

Sophos ürü...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Sophos ürünleri Satış ve bayi register uyarısı

7 Yazılar
7 Üyeler
0 Reactions
4,036 Görüntüleme
(@ONUR-TORUN)
Gönderiler: 38
Trusted Member
Konu başlatıcı
 

Merhaba

         Sahip olduğum fiziksel güvenlik duvarı artık ihtiyaçlarımı karşılamadığından bir süredir sophos XG ve Cyberoam UTM 9 ürünlerini araştırıyorum.Açıkçası bir çok forum ve sophos'un kendi destek biletlerini okudum.Hala Cyberoam versiyonunun başarısını yakalayamadığı ,yönetim , arayüz ve stabil çalışmaktan  uzak olduğuna dair ifadelerin ağır bastığını gördüm.Bu konuda kesin tecrübe etmiş arkadaşların yorumlarına gerçekten ihtiyacım var.Paylaşırsanız sevinirim.

 

       Ayrıca konuyu asıl açma amacım olan başıma gelen bir olayı paylaşmak istedim.Sophos XG ürünlerinde teklif alma konusunda birkaç saçmalık yaşadım bugün ama nasıl canımı sıktı anlatamam.Çalıştığım firmanın Bilişim giderleri için ayırdığı bütçesi kısıtlı ayrıca sunucu v.s alımlarımda hep bu sene içerisine denk geldiği için daha fazla teklif alıp elimden geldiğince hem  firmamı zorlamadan hemde ihtiyacım olan ürüne sahip olmaya çalışıyorum.Bu yüzden her zaman tek bir nokta ile çalışmam olabildiğince birden çok bayiden tekif alırım.Türkiye'nin bir Sophos platinum partner'ından (isim vermeyeceğim) teklif istedim daha sonra diğer tüm teklif alabileceğim firmalardanda aynı şekilde teklif istedim.Bir kaç firma bana geri dönüş yapıp bir firma sizi register etmiş teklif gönderemeyiz demesiyle şoke oldum.Benim hiçbir firmadan böyle bir talebim olmamıştı ama hangi firmanın böyle bişey yaptığını tahmin ettiğim için aradım.

                Bundan sonrası cidden çok garip mi desem yoksa bazı bayilerin art niyetleri ile müşteriyi sıkıştırma numarasımı desem bilemedim.Çünkü iyi olan bir niyet yok orası kesin.Firmayı aradıktan sonra bana yapılan açıklama "size daha iyi fiyat vermek için böyle yapılmış olabilir."  "Ama sizin onayınız olmadan böyle işlem yapılamaz." Başka bir yetkiliye bağladılar onun yaptığı açıklama daha komik distribütör bizi zorluyor register etmek zorunda bırakıyor onlara böyle şart koşuyorlarmış.

         İyide kardeşim ben sizin distribütörünüzden yada sizin bayinizden almak zorundamıyım ayrıca bana iyi yada fahiş fiyat verip vermediğinizi nereden anlayacağım.Ki öylede oldu diğer firmalardan register edilmeden fiyat teklifleri istedim.Beni register edip diğer firmalardan teklif almamı engelleyen firma yani daha iyi fiyat vermek için bunu yapıyoruz diyen firma enterprise protect lisans verdiği fiyatının % 20 azına daha üst bir lisans olan fullguard teklifini baska firmadan daha ilk teklifde aldım birde revize istesem ne olacaktı merak ediyorum.Burdan uyarıyorum arkadaslar bu hos olmayan bir pazar taktiğidir ve yeni ürün alacak olan arkadaslarımın firmaya özellikle  register işlemi olmadan fiyat teklifi almak istediğinizi belirtin , olmadan yapamayız diyorlarsa tamam iyi günler diyip kapatın.Topladınız mı teklifleri en uygun olanı seçin birde register li fiyat geçsinler.Saygılarımla

 
Gönderildi : 20/02/2018 19:10

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye
 

Merhaba Onur Bey,

Ben ürün için bir şey yazmayacağım çünkü sophos biliyorsunuz Cyberoam satın aldı ve üzerinde revizyonlar yaparak daha kaliteli hale getirmeye çalışıyorlar. Tercihler, kullanımlar ve performans açısından demo talebi ile değerlendirmeyi kendinizin yapması daha akıllıca olacaktır. Sadece bu ürünle de sınırlı kalmayın örneğin Fortigate ürünü de test edin sonra genel kanı ortaya çıkacaktır.

Register olayı Türkiye de ne yazık ki hemen hemen her yapıda var ve çoğu sizinde ifade ettiğiniz gibi rezalet. Peki işleyiş nasıl ben size ondan bahsedeyim.

Bazı dağıtıcılar ürünlerin güncel proje fiyatını verebilmek için firma bilgisi talebinde bulunurlar ki bu müşteriyi kazanım yaparken harcanmış olan emeği diğer bayilerden uzak tutup hak geçmemesini sağlamak için yapar. Buna ister register deyin ister başka birşey.

Normalde firmanızın adı verildiğinde bu projeye ilk çalışan kayıt edildiği için diğer bayilere normal fiyat açılır ki ilk gelen bayi satışı yapsın diye. Tabiki burada bir de sizin istediğiniz bayi ile çalışma şansınız saklı tutulur.

Diyelim ki register edildiniz ve bizden fiyat istiyorsunuz ben size register olduğunuzu iletiyorum bu durumda siz bize de proje fiyatı açılması için dağıtıcıya mail atıyorsunuz bu durumda bize de proje fiyatı açılır herkes kendi kar marjını ortaya koyar siz de buradan hangisini istiyorsanız seçer devam edersiniz.

Yapı bu şekilde ama inanın sektör o kadar kötü ki siz eğer büyük bir firma iseniz o zaman daha proje yokken adınızı register ediyorlar üstelik bunun için müşteriden onay maili bile alma gereksinimi duymuyorlar. Bunlar en basidi.

O yüzden bunlar normal sıkıntı yapmayın sektör böyle inşallah bu vesile ile duyarlarda daha temiz bir sektör olmaya gayret gösterirler.

 
Gönderildi : 20/02/2018 19:39

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1643
Üye
 

Merhaba,

Öncelikle ilk paragraftan başlayalım,

Sophos XG serisi, cyberoam ve SG serilerinden çok daha performanslı ve stabil çalışmaktadır. Olumsuz yapan arkadaşlar kuvvetle muhtemel yanlış / eksik config yapıyor olabiir. Ben size XG serisini gönül rahatlığıyla öneririm. (Dilediğiniz zaman demo yapılabilir. )

 

Lisanslama konusuna gelince , evet register edilir ama sizin onayınızla olmalı,size verilen teklifleri konu hakkında bilir kişi iseniz siz değil iseniz konusunda ve ürün hakkında yetkin birilerinden onay almanızda fayda var.

Bizler Sophos ürünleri konusunda gold partnerız dilerseniz teklif aşamasında ürünler ve gereklilikleri konusunda yardımcı olabiliriz.

Dilerseniz ürünler için teklif ilettirebilirim.

Önemli olan sorunlarınızın çözülmesi ve ürünü olması gibi gerektiği doğru config ile kullanmanız.

Kolay gelsin.

 

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 20/02/2018 19:44

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1641
Noble Member
 

Trend Micro'da karşılaştım böyle birşey ile. Başka firmada register görünüyormuşuz. Peki bunu demo yapan, demo süresince destek veren firmayı korumak için yapıyor olabilirler bunu anlarım.. Ben bildiğim bir ürün için fiyat istedim. Demo felan yapılmadı. Bu durumda neden bir firmadan teklif alabileceğim? Diğer firmalar iyi teklif veremeyecekler.

Çözüm için distributor firmanın ilgilisine "ben bu firma ile çalışmak istiyorum" şeklinde mail atmamız istendi. Bir şekilde konuyu çözümledik. Her neyse İyi Çalışmalar.

 
Gönderildi : 21/02/2018 11:12

(@sercantek)
Gönderiler: 70
Trusted Member
 

Her marka aynımı bilmiyorum. Ama Bayi olarak Sophos XG teklifi almak istediğimizde son kullanıcı bilgisi istiyorlar ve ilk teklif alana Register ediyorlar. Ama Register edilmiş bir iş için fiyat istediğimizde ve register edildiğini öğrendiğimizde müşteriden "İlgili ürün için şu bayiden de fiyat almak istiyoruz" gibi bir mail attırıyoruz. O maile istinaden fiyat açıyorlar.

Bilişim tarafı ne hikmetse hep böyle şeylere sahne oluyor.

Sophos XG için bende iyi duygular besliyorum. 🙂 Doğru kişiler  + Doğru Konfig = Sorunsuz Kullanım.

 
Gönderildi : 22/02/2018 17:38

(@HayatiBEBEK)
Gönderiler: 24
Eminent Member
 

bizde cyberoam cr50ing kullanıyoruz bir yıl kadar oluyor ancak güncellemeleri vs. çok sık vermiyor artık cyberoam kanadı bu yüzden birleştirme yaparak Cyberoam OS işletim sistemini Sophos OS ile birleştirdim, bana daha kullanışlı geldi ve daha sık güncelleme alıyor. Güncellemeden kastım IPS ve Web filter değil işletim sistemi sürümlerini çok daha fazla çıkartıyorlar. Zaten ips av vs. filtre güncellemeleri ortak, o yüzden onda neyse bunda da o. Birleştirme işlemini tamamlamadan önce 30 gün deneyebiliyorsunuz ve eski sistemin olduğu gibi duruyor ayrıca upgrade işlemi yaptığım için aynı ayarlar buna da geçiyor.( 30 gün sonra birleştirme işlemini tamamlarsanız geri dönüşü olmuyor artık cyberoam a dönemiyorsunuz lisansınız sophos oluyor).  Bence güzel yapmışlar, sadece biraz yük bindirdiği oluyor ama o kadarda olur artık. yasaya uygun loglama özelliği zaten oldukça iyi ve düzgün çalışıyor. 

 
Gönderildi : 14/03/2018 18:40

(@Yemlihaipek)
Gönderiler: 1
New Member
 

Merhaba,

Register yazılım sektöründe hemen hemen bir standart halini almıştır. Sıkıntıları olsa da bir çok sorunu çözen bir yöntemdir. 

Şimdi, ürünün liste fiyatı 100 TL olsun, bayi fiyatı 70 olsun. Siz bayiye register olmadan fiyat ver derseniz size 100 TL üzerinde bir fiyat vermek zorunda kalacak. Doğal olarak bu bayi sizi register edip 70 TL fiyatına ürünü satın alabilecek ve size daha iyi bir fiyat sunabilecektir.

Aksi durumda 10 firmadan register yapmadan fiyat istediniz diyelim. Bu 10 firma ürünü 100 TL'ye satın aldığından size mutlaka 100 TL üzeri fiyat verecektir kar edebilmek için. Fakat bu 10 firmadan biri sizi register ettiğinde size verebileceği en yüksek fiyat 100 TL(çünkü liste fiyatı her yerde bulunabilir) olabilir.

Özetle bu register olayı sizin için de iyi bir şeydir.

Bir farklı yöntem de distribütör firmaya mail atıp registerlı indirimli fiyatın başka bayilere de açılmasını istemek olabilir. Bu durumda birden fazla firma bu ürünü 70 TL'ye alacak ve rekabet durumu oluştuğu için minimum düzeyde kar elde edibilecektir. Satın aldığınız ürün için herhangi bir teknik desteğe ihtiyaç duymayacaksanız, satın aldığınız firmanın çok bir emeği olduğunu düşünmüyorsanız bunu yapabilirsiniz. Aksi bir durum varsa bunu yapmayı etik bulmuyorum çünkü bu sektöre ve o markaya zarar veren bir durumdur. Kar ettirmeyen bir ürünü kimse satmak istemez çünkü.

 
Gönderildi : 31/08/2018 20:28

Paylaş: