Forum

Watchguard VDSL Bağ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Watchguard VDSL Bağlantı problemi

selim yesil
(@selimyesil)
Üye

Merhaba

Watchguard üzerinde adslden VDSle geçildi ve modem değişti. Modem üzerinde bridge mode ayarlandı. Watchguard üzerinde internete bağlantığını belirtiyor ama failed hatası veriyor ve kurallardan ineternete çıkmıyor diğer modemlerde sıkıntı yok yardımcı olabilirmisiniz.

Adsız

 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 20/10/2020 11:25

Alper Onarangil
(@alperonarangil)
Üye

Selim Bey Merhaba,

 

Eğer aldığınız IP adresi ve Gateway bilgileri doğru ise, bu durumda fiziksel kurulum başarılı olmuş. 

Failed hatası ile ilgili, aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, Network >> Configuration >> Link Monitor altında bulunan ayarları kontrol edebilirsiniz, sürekli erişebilir bir kaç alternatif ile hattınızın up/down durumunu kontrol ettirebilirsiniz. 

İlk etapta test için erişilemez/offline duruma gelmeyeceğine emin olduğunuz bir ping hedefi seçebilirsiniz. (1.1.1.1 veya 8.8.8.8 gibi)

Not : Çok nadir durumlarda, policy manager üzerinden bu yapılandırmayı yaptığınızda Target kısmında Null görürseniz, ilgili konfigürasyonu Web Arayüz üzerinden yapabilirsiniz bu şekilde sorun olmayacaktır. 

 

image
CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2020 12:04
Hakan Uzuner beğendi

selim yesil
(@selimyesil)
Üye

 

Adsız

@alperonarangil

hocam cevabınız için teşekkürler. Ip adresi ve gateway adresleri doğru şekilde. ektede belirtmiş olduğunuz şekilde 8.8.8.8 e ping ayarlı ama external failed verdiği için internete çıkamıyoruz. Modem ile ilgili bütün ayarlara baktık ama oradanda bir sonuca varamadık. 

Bu ileti 2 sene önce selim yesil tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 20/10/2020 12:53

Alper Onarangil
(@alperonarangil)
Üye

Bu durumda logları bir kontrol edip ona göre daha doğru bir yorum yapılabilir. 

Firebox System Manager üzerinden aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi filtre kısmına interface adınız "INTERNET_ADSL" sol taraftaki log kısmından da Event Log kısmını seçip logları paylaşabilir misiniz? 

Hem networkd hem de link-mon olan loglar bizim için gerekli olan kısımlar. Logları almadan önce, log ekranına sağ tıklayıp Clear Traffic Monitor butonuna basarsanız eski loglar silinecektir ve takip etmesi daha kolay olacaktır. Sonrasında modeminizi kapatıp açıp tekrar log üretmesi için tetiklerseniz muhtemelen sadece ilgili loglar gözükecektir. 

image

Düzeltme : eth4 ve eth2 interfacelerinizdeki GW IP adresi aynı gözüküyor, VDSL hattınızı taktığınız interface üzerinde servis sağlayıcınızdan aldığınız bilgilere göre PPPoE ayarlarınızı yapılandırdınız mı?

image
CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2020 13:21

selim yesil
(@selimyesil)
Üye

Hocam evet gatewayler aynı görünüyor ama aldıkları IP farklı. Statik Ip kullanıyoruz ve doğru IP'leri görüyoruz. Loglarda aşağıdaki gibi sadece link-mon çıkıyor oda pinge cevap alamadığı belirtiyor. 

Adsız1
Adsız3
Adsız2
CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 20/10/2020 13:55

Alper Onarangil
(@alperonarangil)
Üye

Modemi kapatıp açtınız mı? interface up/down durumununda log'a gelmesi gerekli. Ek olarak sol taraftaki kısımdan debug ve sağ taraftaki kısımdan pppd olarak filitreleyerek logları iletebilir misiniz? PPPoE bağlantısını yeniden tetikleyebilmeniz için modemin kapatılıp açılması gerekiyor. 

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2020 14:09

CumhurAltan
(@cumhuraltan)
Üye Forum Yöneticisi

Selamlar @selimyesil ,

Farklı bir cihaz ile  bridge mode'a  aldıgınız  modem  arkasından internet  erişimi  sağlayabiliyormusunuz? Watchguard çok uzmanlığım değil ama username/password veya  benzeri bir  hatadan  dolayı internet  erişimi yapamıyor  olabilirsiniz. Test edebileceğiniz  donanım yok ise windows yüklü  bir  laptop ve  desktop  bilgisayardan da  test  edebilirsiniz. 

W10 işletim  sistemi  için  Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\Ağ ve Paylaşım Merkezi yolunu izleyip  " Yeni bağlantı veya  ağ kurun"  seçeneğini seçin " internete  bağlan"  menusunu  seçip ileriyi  tıklayın  " GENİŞ BANT PPPOE"  seçeneğini  seçin ve  servis  sağlayıcınızın  size  verdiği  kullanıcı  adı şifre  bilgilerini yazarak  bağlan ı  tıklayın. Bridge mode  arkasında  firewall a  public  ip  adresini  atar  gibi  Windows  üzerinde oluşturacağı sanal interface e  public  ip  adresini  atayacak ve  laptop un internete  erişimi sağlanacaktır. Şahsen ben bridge mode modemlerde  bağlantı sağlanamaz ise  ilk olarak  belirttiğim yöntem  ile  laptop umun internete  çıkıp çıkmadığını kontrol  ediyorum.

***************************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
***************************************************************************
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/10/2020 15:23

selim yesil
(@selimyesil)
Üye

Kusura bakmayın geç dönebildim. Modemden kaynaklanıyormuş. Asus dsl-n16 ile deniyorduk. Draytek Vigor 2860 bağladım sorunsuz bağlandı. Yardımlarınız için teşekkürler.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 22/10/2020 13:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler ama Alper demişti modemdendir diye 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 22/10/2020 20:09

Paylaş: