Forum

Active Directory'de...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active Directory'den Profil Senkronizasyonu Kurulumunda Sıkıntı Yaşıyorum

26 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,122 Görüntüleme
(@celil.mayaoglu)
Gönderiler: 38
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sharepoint başlığı altındaki konuları araştırdıktan sonra benim sorunuma rastlayamadığım için konu açmak durumunda kaldım işlerim aksadığından iyice. 1 haftadır uğraşmakta olduğum profil senkronizasyonuyla ilgili araştırma yapıyorum. Birkaç sayfada 30 gün denemelik 3. parti ücretli uygulamaların da olduğunu gördüm ama sonra dün microsoftun sayfasındaki videoyu izledikten sonra buna gerek olmadığını fark ettim.

Yukarıdaki video tam istediğim gibi firmamızın yönetimindeki Internal IT tarafından firmaya her yeni istihdam edilen kişilerin bilgileri bir kere girildikten sonra bulunduğum IT Management departmanının yönetmekte olduğu Sharepoint de bu kişileri senkronize olarak çekebilmesini istiyoruz. Firmamız 90 küsür kişi ve gitgide artıyor (maşallah), tabi her seferinde ayrıca kişilerin bilgilerini girmek istemiyorduk. Şu an kısmi çözüm olarak elle eklemeye devam ediyorum takılıp kalmak yerine.

Video çok güzel çözümü bulmuş harika her şey ama adımlarla ilerlerken hata kodu almaksızın aşağıdaki gibi mesaj çıkıyor karşıma sürekli.

Beklenmeyen bir hata oluştu.

Microsoft SharePoint Foundation ile ilgili sorunları giderin.

Bağıntı Kimliği: a85d81b7-1f05-4467-b4db-4a749c62cce6

Tarih ve Saat: 10.02.2012 09:53:41 

Bu hatayı http://sharepointinadresi:portnumarası şeklinde (yönetim konsolundan) eriştiğimde "Yönetim Merkezi"ne giriyorum;
"Hizmet Uygulamalarını Yönet" diye giriş yapıyorum. Video'da tıklanan yer UPSA1 diye gösteriyor, bendeki Türkçe Sharepoint olduğu için "Kullanıcı Profili Hizmet Uygulaması" kısmına tıkladığımda bu paragrafın yukarısında koyduğum beklenmeyen hatayı görüyorum sürekli.

sharepoint'in kurulu olduğun windows2008'dek services.msc  diyerek giriş yaptığımda videoda belirtildiği gibi "user profile service" açık ve başlatılmış, fakat "user profile syncronization service" diye bir hizmet yok.

Bu arada şunu da belirteyim; şirkete hizmet vermekte olan sharepoint'teki çalışmalarımı yapmadan önce denemelerimi önce oracle virtualbox'a kurduğum adını testpoint dediğim sanal pclerde yapıyorum. Hatta bu yukarıdaki anlattığım kısım da sanal makinemdeki testpoint'te karşılaştığım hata.

Şirket makinesinde de şöyle bir durum var,  "Yönetim Merkezi"ne giriyorum; "Hizmet Uygulamalarını Yönet" diye giriş yapıyorum. Burada da UPSA1 diye bahsettiği "Kullanıcı Profil Hizmet Uygulaması" yok, onu benim oluşturmam gerek ama açıkçası temkinliyim. Oluşturma esnasında Havuz oluşturma veya var olan havuzlar içerisinde seçim yapma konusunda tecrübesizim şu an. Birileri yardımcı olabilirse sevinirim. Aşağıdaki gibi menü çıkıyor, var olan havuzlardan birini kullanmamda ne gibi sakınca olabilir mesela? Ya da ille de baştan bir havuz oluşturup isim vermeli miyim?

Mevcut SQL Server'a yeni veritabanları ekleniyor ayrıca, onların da yedeklemesi WSS_Content veritabanının yedeklenmesi durumunda kurtarılabilir mi? Onu da bilmiyorum şu an ama öncelikle sanal testpointte bu sorunu aşıp kademeli olarak şirket makinesinde sorunsuzca UPSA1'i oluşturup rayına oturtmak istiyorum. Çok fazla uzun oldu, gözlerinizi fazlasıyla yorduğum için kusura bakmayın ama yardımcı olursanız sevinirim.

Teşekkür ederim şimdiden...

Ad:

Uygulama Havuzu

Bu Hizmet Uygulaması için kullanılacak Uygulama Havuzunu seçin. Bu, hizmet tarafından kullanılacak hesap ve kimlik bilgilerini tanımlar. 

Varolan bir uygulama havuzunu seçebilir veya yenisini oluşturabilirsiniz.

SecurityTokenServiceApplicationPool  SharePoint Web Services System 
Uygulama havuzu adı
Bu uygulama havuzu için güvenlik hesabı seçin
  Ağ Hizmeti 
  PROLINK\sharefarmer 
Yeni yönetilen hesap kaydettir

Gizle/Göster  Profil Veritabanı:

Bu veritabanı kullanıcı ve kuruluş profil verilerini depolamak için kullanılacak. Çoğu durum için varsayılan veritabanı sunucusunun ve veritabanı adının kullanılması önerilir.

Özellikle Windows kimlik doğrulamasının kullanılmasını öneririz. SQL kimlik doğrulaması kullanmak istiyorsanız, veritabanına bağlanmak için kullanılacak kimlik bilgilerini belirtin. 

Veritabanı Sunucusu
Veritabanı Adı
Veritabanı kimlik doğrulaması
Hesap
Parola

Yük Devretme Sunucusu

Bir veritabanını, SQL Server veritabanı yansıtmasıyla birlikte kullanılacak belirli bir yük devretme sunucusuyla ilişkilendirmeyi seçebilirsiniz.
Yük Devretme Veritabanı Sunucusu

Gizle/Göster  Eşitleme Veritabanı:

Bu veritabanı, profil verilerini Active Directory gibi dış kaynaklardan eşitlemek amacıyla yapılandırma ve sağlama verilerini depolamak için kullanılacak. Çoğu durum için varsayılan veritabanı sunucusunun ve veritabanı adının kullanılması önerilir.

Özellikle Windows kimlik doğrulamasının kullanılmasını öneririz. SQL kimlik doğrulaması kullanmak istiyorsanız, veritabanına bağlanmak için kullanılacak kimlik bilgilerini belirtin. 

Veritabanı Sunucusu
Veritabanı Adı
Hesap
Parola

Yük Devretme Sunucusu

Bir veritabanını, SQL Server veritabanı yansıtmasıyla birlikte kullanılacak belirli bir yük devretme sunucusuyla ilişkilendirmeyi seçebilirsiniz.

Gizle/Göster  Sosyal İçerik Etiketleme Veritabanı:

Bu veritabanı, kullanıcılar tarafından oluşturulan sosyal içerik etiketlerini ve notları depolamak için kullanılacak. Çoğu durum için varsayılan veritabanı sunucusunun ve veritabanı adının kullanılması önerilir.

Veritabanı Sunucusu
Veritabanı Adı
Hesap
Parola

Yük Devretme Sunucusu

Profil Eşitleme Örneği

Bu grupta, Profil Eşitleme işlemini çalıştırmak istediğiniz makineyi seçin. 

SPOINT 

Sitem Ana Bilgisayarı URL'si

Sitem Ana Bilgisayarı'nı sağlamak istediğiniz site koleksiyonunun URL'sini girin. Bunun için yeni bir site koleksiyonu oluşturmakisteyebilirsiniz. Lütfen belirttiğiniz Site Koleksiyonu'nun geçerli bir site şablonu olmadığından veya Sitem Ana Bilgisayarı sitesi şablonunu kullandığından emin olun.

Örnek: http://<Sitem ana bilgisayarı adı>, http://sunucuadı/<Sitem Ana Bilgisayarı Adı> vb. 

Sitem Yönetilen Yolu

Tüm kişisel sitelerinizin altında oluşturulmasını istediğiniz yönetilen yolu girin. Bu yönetilen yol, Sitem Ana Bilgisayarı ile aynı Web uygulamasında Sitelerim URL'sini oluşturmak için kullanılır.

Örnek: http://<Sitem Ana Bilgisayarı Web Uygulama Yolu>/<Sitem Yönetilen Yolu>/<Site Adlandırma Biçimi> kullanıcının kişisel sitesinin URL'si olacaktır. 

Site Adlandırma Biçimi

Yeni kişisel siteleri adlandırırken kullanılacak biçimi seçin. 

Gönderildi : 10/02/2012 13:14

(@serkankonak)
Gönderiler: 1339
Noble Member

Merhabalar,

Central admin de system settings başlığı altında manage services on server altında yer alır user profile sync. service. Burada stop durumda ise start etmeniz gerekir. İlk startınızdan sonra bir süre bekleyin 5 dakika geçtiğinde starting durumunda bekliyorsa hala, IIS reset ile IIS resetleyin, 5 dakika da beklediğiniz de düzelecektir. Started durumuna gelecektir.

Hatayı da hangi adımda aldığınızı anlamalıyız. User profile services biraz zorluk çıkarır ilk yapılandırmada. Ama endişe etmeyin 🙂 . Hangi adımda kaldığınızı mutlaka belirtin. 

Sharepointi web application' ınınızdaki verileri kurtarmak ve oradan app. dönmek için, wss_content db yedeği almanız aksatmamanız gereken bir backup işlemidir.

Gönderildi : 10/02/2012 13:48

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Central admin de system settings başlığı altında manage services on server altında yer alır user profile sync. service. Burada stop durumda ise start etmeniz gerekir. İlk startınızdan sonra bir süre bekleyin 5 dakika geçtiğinde starting durumunda bekliyorsa hala, IIS reset ile IIS resetleyin, 5 dakika da beklediğiniz de düzelecektir. Started durumuna gelecektir.

Hatayı da hangi adımda aldığınızı anlamalıyız. User profile services biraz zorluk çıkarır ilk yapılandırmada. Ama endişe etmeyin 🙂 . Hangi adımda kaldığınızı mutlaka belirtin. 

Sharepointi web application' ınınızdaki verileri kurtarmak ve oradan app. dönmek için, wss_content db yedeği almanız aksatmamanız gereken bir backup işlemidir.

Kullanıcı Profili Eşitleme Hizmeti Başlatıldı Durdur
Kullanıcı Profili Hizmeti Başlatıldı Durdur

Bu oldu, evet bu cevabını okur okumaz heyecan sardı birden beni açıkçası beklemiyordum bu seri cevabı 🙂

Ama malesef gene takıldık bu engele,

Hata

Beklenmeyen bir hata oluştu.

Bağıntı Kimliği: 5bccc2ad-b8b3-49d4-8c33-4e8c81f74aa4

Tarih ve Saat: 10.02.2012 11:12:24

User Profile Sync Service'i silip baştan tekrar kurmak durumunda kalmıştım da hocam, oradan kuşkuluyum.

Pool mu seçeyim yoksa Pool oluşturmaya mı çalışsam? Orayla mı alakalı ondan da emin değilim gerçi. 

Gönderildi : 10/02/2012 14:14

(@serkankonak)
Noble Member

Yine silin tekrar oluşturun user profile' ı . Pool oluşturun(farklı isimde). Bu işlemlerden korkmayın henüz bir user profile' nız yok o yüzden riskiniz de buna göre yok 🙂 Oluşturduktan sonra yine bu hatayı alırsanız. Product Wizard' ı bir kere çalıştırın sonucu paylaşın.

Gönderildi : 10/02/2012 14:25

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam zar zor da olsa Başlatıldığını gördüm nihayet ama gene aynı hataya takılıp kaldım burada.

Product Wizard derken çevirisini yaptığımda Ürün Sihirbazı'na rastlayamadım, "Yapılandırma Sihirbazı" diye bir şey var, o da yeni sayfa yaratıyor.

Hangi kısımda dediğiniz wizard? 

Gönderildi : 10/02/2012 14:59

(@serkankonak)
Noble Member

Bu sharepoint' in kurulu olduğu sunucu da yer alır. sunucuda start all programs dan sharepoint 2010 Products Configuration Wizard olarak geçer onu çalıştırın.

Ancak çalıştırınca size sorular soracaktır default olan ayarlarına ellemeyin ileri diyerek devam edin bir yerde popup pencerede  evet hayır soracaktır. Ona da EVET diyerek ilerleyin. Burada ki default seçeneklere kesinlikle ellemeyin.

Gönderildi : 10/02/2012 15:04

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam tesadüfen dün bu dediğinizi yaptım. Hata almadan sorunsuzca tamamlanmıştı.

Bir kez daha yapıyorum şimdi, birazdan paylaşacağım.

Gönderildi : 10/02/2012 16:14

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sonuç başarılı diyor. 

Gönderildi : 10/02/2012 16:24

(@serkankonak)
Noble Member

user profile a bakın değişiklik var mı hala hata var ise bir kere daha kaldırıp deneyin.2 dil seçeneği var ise ingilizce de oluşturduysanız tr de oluşturun tr de oluşturduysanız eng de oluşturun.

Gönderildi : 10/02/2012 16:43

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bende 3 hesap var, adından da anlaşılabileceği gibi shareadmin, sharesql ve sharefarmer olarak oluşturmuştum.

Poollarla ilgili kısımlarda yukarıdaki loglarda da dikkat ederseniz sharefarmer ismi çıkıyor hep, misal testpoint'i shareadmin ile yönetiyorum şu an. Bununla da ilişkisi vardır belki. Onunla da bi deneyeyim diyorum. 

Gönderildi : 10/02/2012 17:07

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bende 3 hesap var, adından da anlaşılabileceği gibi shareadmin, sharesql ve sharefarmer olarak oluşturmuştum.

Poollarla ilgili kısımlarda yukarıdaki loglarda da dikkat ederseniz sharefarmer ismi çıkıyor hep, misal testpoint'i shareadmin ile yönetiyorum şu an. Bununla da ilişkisi vardır belki. Onunla da bi deneyeyim diyorum. 

farm hesabıyla da olmamla ilgisi yok galiba gene aynı hata, neden olabilir o da belirsiz, kodu olsa üzerinden giderim de bir şey kaçıyor olabilir dikkatten

Gönderildi : 10/02/2012 17:35

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

iki dil seçeneğine rastlayamadım bu arada hocam, Türkçe kurulu şu an sadece.

umarım yanlış anlamadım dediğinizi 

Gönderildi : 10/02/2012 17:37

(@serkankonak)
Noble Member

Dil seçeneği yoksa zaten tektir. Hesaplara gelince hangisinin özellikle db üzerinde ki yetkisini bilmiyorum db üzerindeki yetkilerini kontrol edin. Db yi mi tam oluşturamıyor onu görebilmiş oluruz.

Gönderildi : 11/02/2012 04:15

(@serkankonak)
Noble Member

Eğer service pack 1 li Sharepoint ise kullandığınız sürüm, Şu iki hotfixi kurup yükleyin.

Sorun çözülüyor...

http://support.microsoft.com/kb/2596508

http://support.microsoft.com/kb/2596505   1 gb bu. Şaşırmayın uygulama kadar hotfix 🙂

Gönderildi : 11/02/2012 21:44

(@UgurKara)
Gönderiler: 39
Trusted Member

Merhaba,

Sorun çözüldü mü? Ben de test ortamında bu hatayı almıştım fakat sorunu giderdim nasıl yaptığıma bakıyorum. Sorun çözülmedi ise yardımcı olmaya çalışayım.

Gönderildi : 13/02/2012 16:08

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Çok özür diliyorum, Serkan Bey'în cevaboını okumadan direk hızlıca cevap verdiğim için, o güncelleştirmeleri sanal makinemde de, productionda da yükleyeceğim, yükledikten sonra paylaşacağım hemen sizinle. Çok teşekkür ederim şimdiden.

Gönderildi : 14/02/2012 16:54

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Unable to process Create message

Bağıntı Kimliği: 8fd342bd-fd1b-4820-8f8a-48b12ce7862c

Tarih ve Saat: 16.02.2012 10:41:08

Eşitleme bağlantılarını yapılandır kısmında bilgileri girdiğimde bu sefer yukarıdaki hatayı alıyorum. Populate Containers' butonuna bastığımda end users grubunu bulamıyorum ama onun yerine sharepoint users olarak oluşturduğum grubu seçiyorum ve ok dedikten sonra 1dk bekletiyor ve bu hatayı almaktayım malesef.. 

Gönderildi : 16/02/2012 13:45

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Unable to process Create message

Bağıntı Kimliği: 8fd342bd-fd1b-4820-8f8a-48b12ce7862c

Tarih ve Saat: 16.02.2012 10:41:08

Eşitleme bağlantılarını yapılandır kısmında bilgileri girdiğimde bu sefer yukarıdaki hatayı alıyorum. Populate Containers' butonuna bastığımda end users grubunu bulamıyorum ama onun yerine sharepoint users olarak oluşturduğum grubu seçiyorum ve ok dedikten sonra 1dk bekletiyor ve bu hatayı almaktayım malesef.. 

Sanırım çözücem şimdi, hata sebebini araştırdım, tekrar denedikten sonra burayla paylaşacağım. 

Gönderildi : 16/02/2012 14:25

(@celil.mayaoglu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

http://danmyhre.wordpress.com/2011/02/12/error-unable-to-process-create-message/

"Bu sayfadaki sebep çözüm ilişkisine göre davrandım, connection name kısmını uygun kurala göre belirttim gene işe yaramadı"

diyecekken düzeldi, şimdi kalan yerden devam ediyorum kaldığım yerden. Ne kadar teşekkür etsem azdır gerçekten, bu seviyeye getirmek bile gözümde bitirmişim kadar mutlu etti beni. 

Gönderildi : 16/02/2012 14:32

Sayfa 1 / 2
Paylaş: