Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vsphere - Fortigate Yeni Vlan

4 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
908 Görüntüleme
(@kuyuduzu)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar, yeni bir vlan oluşturup bazı sanal vmlerimi bu vlan'a taşımak istiyorum. Firewall'ımız fortigate bunun üzerinde yeni vlan oluşturdum. Ancak vsphere üzerinde bu vlanı oluşturamadım. Vsphere konusunda pek bilgili değilim.

Vsphere üzerinden networkslere baktığım zaman daha önce oluşturulmuş vlanları  standart network olarak görebiliyorum. Ama bu menü üzerinde yeni ekle, yeni vlan oluştur gibi bir alan göremedim.

Ayrıca anladığım kadarıyla sanal switch mantığı da var. 

Ben yeni bir network oluşturup bunu switchlere mi tanıtmam gerekiyor? Kısaca mantığını anlatabilirseniz memnun olurum.

Gönderildi : 12/05/2020 09:51

(@kuyuduzu)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar

1. Tayfun Değer hocanın şu makalesinden destek alarak mevcut virtual switchlerden birine yeni bir port grup ekledim.
  2. Yeni bir vm yarattım bu vm'e network adapter olarak az önce yarattığım port grubu seçtim.
  3. Bu vlan'da firewall üzerinde dhcp kapalı olduğu için vm'ime elle ip verdim.

Ama vm'de hala network yok. Vm üzerinden gateway'imi pingleyemiyorum. Fortigate üzerinde oluşturduğum vlan'da ping açık.

Doğru yolu mu izlemişim?

Neyi eksik - hatalı yapmış olabilirim?

Gönderildi : 12/05/2020 10:45

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar  @kuyuduzu ,

Network yapınızı daha  detaylı bildirmelisiniz  ama  kuvvetle  muhtemel  FORTIGATE <---> SWITCH<---> SERVER  şeklinde  yapınız. Şimdi  öncelikle  oluşturdunuz  vlan id ile  aynı   id ye  sahip vlanları  switch üzerinde de  oluşturmalısınız. Sonrasında Switch üzerinden  Fortigate  bağlantısı olan  portta   oluşturdugunuz  vlan ı  tagged  olarak ayarlamalasınız. Sonrasında  ise  Server e  giden  switch portlarını Tagged  olarak  ayarlamasınız.

Switch üzerinde  vlan  konfigurasyonlarını yapmadan  çalıştıramazsınız server direkt  olarak Fortigate portlarına  bağlı değil ise.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 12/05/2020 19:07

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @kuyuduzu

Merhaba arkadaşlar, yeni bir vlan oluşturup bazı sanal vmlerimi bu vlan'a taşımak istiyorum. Firewall'ımız fortigate bunun üzerinde yeni vlan oluşturdum. Ancak vsphere üzerinde bu vlanı oluşturamadım. Vsphere konusunda pek bilgili değilim.

Vsphere üzerinden networkslere baktığım zaman daha önce oluşturulmuş vlanları  standart network olarak görebiliyorum. Ama bu menü üzerinde yeni ekle, yeni vlan oluştur gibi bir alan göremedim.

Ayrıca anladığım kadarıyla sanal switch mantığı da var. 

Ben yeni bir network oluşturup bunu switchlere mi tanıtmam gerekiyor? Kısaca mantığını anlatabilirseniz memnun olurum.

Bu oldukça basit aslında, vSwitch'e giridkten sonra virtual machine portgroup oluşturmanız gerekiyor. vSwitch ayarlarına girdiğinizde Add butonuna basıp virtual machine networking ekleyebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde karşınıza zaten VLAN bölümü gelecektir. Orada VLAN'ınızı tag'leyebilirsiniz.

https://www.tayfundeger.com/objective-4-5-configure-virtual-networking.html

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 12/05/2020 23:21

Paylaş: