Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Vmware ağ köprüsü

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,999 Görüntüleme
(@volkantipi-2)
Gönderiler: 376
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Mevcut kurulu sunucu da farklı şeyler denemek için network ayarları ile oynamıştım. Değiştirmeden önce resmini çekmiştim. 2 tane ip vardı cihazda. Bir tane köprü diğeri de vmware ayarlarında nat olarak gözüküyor. Köprülemeyi nasıl yapmam lazım? Neden biri köprü diğerini nat olarak bırakılmış?

ag koprulerı
ag koprulerı2
ag koprulerı3
ag koprulerı4

Gönderildi : 03/09/2020 10:51

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Merhaba standart olarak sana VMware Workstation bir kaç network ayarı sunar.

Bridge - Nat - Host Only - Custom buradaki seçenekleri kendi yapına uygun şekilde kullanabilirsin.

Daha fazla detay ve kullanım bilgisi için tavsyiem; şu video' yu izle derim VMware Network Ayarları

Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/09/2020 10:58

(@volkantipi-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @cahityolacan

Merhaba standart olarak sana VMware Workstation bir kaç network ayarı sunar.

Bridge - Nat - Host Only - Custom buradaki seçenekleri kendi yapına uygun şekilde kullanabilirsin.

Daha fazla detay ve kullanım bilgisi için tavsyiem; şu video' yu izle derim VMware Network Ayarları

Kolay gelsin.

Benzer yapıyı denedim ama sanaldaki dışarı, dışardaki içeri ping atamıyor. Yapı şöyle;

172.20 ve 192.0 ile iki tane network var. İzole bir network. Plc switch üzerinden çalışıyor. Şimdi tam olarak ne yapmam lazım?

2 tane fiziksel 2 tane de vmware sanal var.

Benim gördüğüm 1 tanesini sanal ile köprü yapıp. 2. bağlantıyı da köprülediği sanal'ı nat olarak seçmiş. Doğrusu nasıl olmalı?

Server 2016 üzerinde Vm Workstation 15 var. Sanal olarakta server 2003 sistemi var. 

Gönderildi : 03/09/2020 12:58

(@cahityolacan)
Super Admin

@VolkanTipi Merhaba anladığım kadarı ile sizde iki ortam var fiziki ve sanal ve birbirleri ile haberleşecekler.

Routing yapmanız lazım bu Routing işlemini ya fiziksel tarafta yada sanal tarafa yapabilirsiniz. 
Ben sanal Router kurar arada network tanımlamasını yaparak çözerdim. Sanal ve ücretsiz Router olarak Fresco veya Avaya kullanabilirsiniz. 
Freesco için Video burada.

Cahit YOLAÇAN

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/09/2020 13:20

(@volkantipi-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @cahityolacan

@VolkanTipi Merhaba anladığım kadarı ile sizde iki ortam var fiziki ve sanal ve birbirleri ile haberleşecekler.

Routing yapmanız lazım bu Routing işlemini ya fiziksel tarafta yada sanal tarafa yapabilirsiniz. 
Ben sanal Router kurar arada network tanımlamasını yaparak çözerdim. Sanal ve ücretsiz Router olarak Fresco veya Avaya kullanabilirsiniz. 
Freesco için Video burada.

Hocam paylaştığım resimlerdeki ayarlarla çalışıyordu. PLC switch'e henüz takmadım. Adsl modem üzerinden ağa taktım. Server 2016'dan içerideki sanal server 2003'e ping atabiliyor olmam için yapılandırma nasıl olması lazım? 

Gönderildi : 03/09/2020 16:47

(@cahityolacan)
Super Admin

Allahım armut piş ağzıma düş,
Oynadığın ayarlar için standart olarak VMware Workstation içinde Network ayarlarının nasıl (default) resetleneceği konusunda sana ilk yolladığım videoda var o ayarı yaptığın zaman sana 2 network yapar. VMnet1 ve VMnet8 ile birisi senin attığın resimdekiler gibi Nat olarak ama IP ayarlarını yine ilk videodaki gibi IP dağıtma aralığı gateway vb gibi ayarlarını VMnet1 ayarları içinde yapacaksın.

Yine VMnet8 içinde gerekli olan ayaları yapacaksın ve mode olarak bridge yeni Fiziki makinen üzerindeki takılı olan hangi ethernet kartı ise onla köprü yapacaksın. 3. Resimdeki Configure Adapter Bölümüne iyi bak fiziki ethernet uygun veya doğru olan senin yapına göre ne ise onu seç VMware  Workstation Default seçer.

Sonra sanal makine üzerinde de gerekli network ayarlarını doğru şekilde yapmış olman gerekiyor.

(ayrıca ilk videoda Bridge - NAT - Host Only ne demek ve hangi yapılarda kullanılır bu konuda da bilgi var.) 

Oynadığın ayarlar neydi peki onları hatırlıyorsan yaz bakalım. Normalde senin ne yaptığını tam olarak bilmediğim için sana önerilerde bulunuyorum ve yazdıklarından tam olarak anlayama çalışıp yol gösteriyorum. Her çözüm sana uygun mu deneme yaparken kontrol ederek yapman gerekiyor.

Yine çözüm olmaz ise bir danışman firmadan destek almanı öneririm.

Kolay gelsin.

Cahit YOLAÇAN

Gönderildi : 03/09/2020 17:29

(@volkantipi-2)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@cahityolacan VM player da Virtual network editor yok. Başka bir bilgisayara kurup vmnetcfg'yi kopyalayıp attım ama çalıştırmadı. 

Gönderildi : 04/09/2020 09:28

(@cahityolacan)
Super Admin

VMware player konusunda hiç kullanmadığım için bilgiye sahip değilim. Ama bahsettiğin gibi configleri taşıyabilir isen aynı yapıyı ve sanal makileri farklı bir ortamda kurup taşıyıp deneyebilirsin.

Kolay gelsin. 

Cahit YOLAÇAN

Gönderildi : 04/09/2020 10:10

Paylaş: