Forum

İKi Esx Makinenin C...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] İKi Esx Makinenin Cluster'i ve P2v ile sadece yedekleme

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
2,003 Görüntüleme
(@seckincizer)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba
Merkezimizde 2 adet Vmware Esx(6.7 versiyon) sunucumuz birbiriyle yedekli ve farklı lokasyonlar da bulunmaktadır.

Bu Vmware sunucularımızın lisansları yok, ücretsiz versiyon kullanıyoruz. Birbiri ile yedekli olması ise şu şekilde sağlanıyor.

Bilgisayarım da Vmware vCenter Converter Standalone (6.2 Versiyon) mevcut.

3'er aylık periyotlarla, Yedek Vmware sunucusundan;

• Kapalı konumdaki Sanallaştırılmış bilgisayarı "Delete From Disk'i " seçerek siliyorum.
  • Vmware vCenter Converter Standalone programı ile "Convert Machine'i " seçiyorum ve Ana Esx Sunucudaki Sanal sunucuyu, yedek Esx  Sunucusuna  Convert edip yedekliyorum.

11 adet sunucumuz var.2-3 gece de bitiriyorum.

Tabiiki de sanallaştırılmış sunucu üzerinde db olanlar ayrı bir yere Cron ile günlük yedekleme yapıyorum. Fakat ; Full yedeklerini alma sebebim ,işletim sistemlerinin göçmesi veya benzer bir durum halinde,  geriye dönüş süresinin çok kısa olması içindir.

İki konuda görüş noktasında yardımınızı rica ediyorum.

1) Sanallaştırma kullananlarınız veya daha önce kullanmış olanlarınız  Esx üzerindeki makineler için yedekleme yaparken benim izlediğim yolu mu izliyor/izledi? Sizler 2 adet Esx sunucunuzun oldugu ortamlarda, Esx üzerindeki sunucuların yedeğini diğer bir Esx sunucuya alırken izlediğiniz yöntemi paylaşma şansınız var mı? Ücretsiz yöntemlerle/programlarla yedekleme yapanlar , hangi yazılım ile  yaptığını paylaşma şansı var mı ?

Komut vb...Komut ile yedekleyenler ,  komut ile yedekleme de incremental alınan backuplar da sorun yaşadıkları oldu mu ? Yoksa kritik sunucuların olduğu Esx sunucuda komut olayı hiç girilmemesimi önerilir ?

Bu konu için efektif yöntemler var mı ?Benim yaptığım yedekleme işlemi tabiri caiz ise hamallık mı 🙁 . Bu konu için, ne olursa olsun  Ücretli  Esx makine Yedekleme Programları mı önerirsiniz?(V-Motion, Veeam Backup&Replication gibi)

2) Bazı Sunucularımızı(Logo, e-imza) sanallaştıramıyoruz. Logo sunucumuz db boyutu ve haliyle disk boyutu 2 TB'nin üstünde. Esx sunucumuzda  maalesef o kadar yer mevcut değil. E-imza sunucumuzda, doktor sayısı kadar Flash Bellek(E-İmza aracı için gerekiyor) takılı. Yine Esx sunucumuzda o kadar Usb Portu mevcut değil.

Bu iki sunucu için, maliyeti U sunuculara göre düşük olduğu için  satın alma aşamasında  onay almada sorun yaşamadığım 8 TB Boyutlu ,16 Portlu bir Desktop makine alıp üzerine Free lisans Esx kurdum. 

Bu iki  sunucuyu bu Desktop Esx Makineye Yedeklemek sizce mantıklı mı? Aslında sormak istediğim ;

"P2V ile sadece ve sadece yedekleme aracı olarak kullanmak "mantıklı mı ?

Siz benim yerimde olsanız ,  iki soru ile ilgili  nasıl hareket ederdiniz ?

Tavsiye, görüşlerinize çok ihtiyacım var.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Gönderildi : 21/03/2021 12:37

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @seckincizer

Merhaba
Merkezimizde 2 adet Vmware Esx(6.7 versiyon) sunucumuz birbiriyle yedekli ve farklı lokasyonlar da bulunmaktadır.

Bu Vmware sunucularımızın lisansları yok, ücretsiz versiyon kullanıyoruz. Birbiri ile yedekli olması ise şu şekilde sağlanıyor.

Bilgisayarım da Vmware vCenter Converter Standalone (6.2 Versiyon) mevcut.

3'er aylık periyotlarla, Yedek Vmware sunucusundan;

• Kapalı konumdaki Sanallaştırılmış bilgisayarı "Delete From Disk'i " seçerek siliyorum.
  • Vmware vCenter Converter Standalone programı ile "Convert Machine'i " seçiyorum ve Ana Vmware Sunucundaki makineyi, yedek Vmware Sunucundaki Makineye Convert edip yedekliyorum.

11 adet sunucumuz var.2-3 gece de bitiriyorum.

Tabiiki de sanallaştırılmış sunucu üzerinde db olanlar ayrı bir yere Cron ile günlük yedekleme yapıyorum. Fakat ; Full yedeklerini alma sebebim ,işletim sistemlerinin göçmesi veya benzer bir durum halinde,  geriye dönüş süresinin çok kısa olması içindir.

İki konuda görüş noktasında yardımınızı rica ediyorum.

1) Sanallaştırma kullananlarınız veya daha önce kullanmış olanlarınız  Esx üzerindeki makineler için yedekleme yaparken benim izlediğim yolu mu izliyor/izledi? Sizler 2 adet Esx sunucunuzun oldugu ortamlarda, Esx üzerindeki sunucuların yedeğini diğer bir Esx sunucuya alırken izlediğiniz yöntemi paylaşma şansınız var mı? Ücretsiz yöntemlerle/programlarla yedekleme yapanlar , hangi yazılım ile  yaptığını paylaşma şansı var mı ? komut vb...Komut ile yedekleyenler ,  komut ile yedekleme de incremental alınan backuplar da sorun yaşadıkları oldu mu ? Bu konu için efektif yöntemler var mı ?Benim yaptığım yedekleme işlemi tabiri caiz ise hamallık mı 🙁 . Bu konu için, ne olursa olsun  Ücretli  Esx makine Yedekleme Programları mı önerirsiniz?(V-Motion gibi)

2) Bazı Sunucularımızı(Logo, e-imza) sanallaştıramıyoruz. Logo sunucumuz db boyutu ve haliyle disk boyutu 2 TB'nin üstünde. Esx sunucumuzda  maalesef o kadar yer mevcut değil. E-imza sunucumuzda, doktor sayısı kadar Flash Bellek(E-İmza aracı için gerekiyor) takılı. Yine Esx sunucumuzda o kadar Usb Portu mevcut değil.

Bu iki sunucu için, maliyeti U sunuculara göre düşük olduğu için  satın alma aşamasında  onay almada sorun yaşamadığım 8 TB Boyutlu ,16 Portlu bir Desktop makine alıp üzerine Free lisans Esx kurdum. 

Bu iki  sunucuyu bu Desktop Esx Makineye Yedeklemek sizce mantıklı mı? Aslında sormak istediğim ;

"P2V ile sadece ve sadece yedekleme aracı olarak kullanmak "mantıklı mı ?

Siz benim yerimde olsanız ,  bu iki sunucu(Logo, E-İmza)için nasıl hareket ederdiniz ?

Tavsiye, görüşlerinize çok ihtiyacım var.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Merhaba,

bu şekilde yedekleme yapacağınıza Export OVF template butonu iel makina kapalıyken dışarıya export'unu alablilir ve saklayabilirsiniz. Ayrıca Free ESXi'i yedekleme yöntemleride mevcut. Eğer ortamınızda bir qnap gibi bir nas ünitesi var ise buraya yedekleyebilrisiniz. Normal şartlarda Free ESXi üzerinden incremental backup alamazsınız. Sadece full backup alabilirsiniz.

P2V bence mantıklı değil.  Export OVF template butonu ile cok daha hızlı dışarıya sıkıştırılmış bir kopyasını alabilrisiniz.

VMware vSphere Esx / Esxi Export işlemi

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 21/03/2021 12:47

(@seckincizer)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@tayfundeger

Cevabınız için çok teşekkür ederim Tayfun Bey. Yazılarınızı okuyorum, sizden cevap aldığım için ayrıca mutlu oldum. Tekrar çok teşekkür ederim.

Hemen ovf ile yedeklemeyi denedim.50 GB'lik Sanal makineyi 20 GB'a sıkıştırdı. Converter programına göre hızlı.
Başka bir Esxi sunucuya atarken Converter yerine bunu önermeniz hangi sebepten dolayı olduğunu öğrenme şansım var mı 

• Hızlı olması
  • Daha güvenilir olması

Bir Ana Esxi sunucusundan, Yedek Esxi sunucusuna , bir Virtual Machine'yi atmanın Manual olarak; Ova yedeğini export-import yöntemi  sizce en uygunu mudur ?

Gönderen: @tayfundeger

Ayrıca Free ESXi'i yedekleme yöntemleride mevcut. Eğer ortamınızda bir qnap gibi bir nas ünitesi var ise buraya yedekleyebilrisiniz

Aslında tam olarak istediğimiz , diğer Esxi sunucusuna, araya hiçbir katman girmeden atılması. Yani bir Nas ünitesine değil de, Direkt yedek Esx sunucusuna "Virtual Machines" listesinde güncel halinin gelmesi,yedek Sanal makinenin hemen kullanıma hazır halde olması.

Bu şekilde Free Esxi'yi yedek Free Esxi sunucusuna bir 'Schedule task' ile sadece değişenleri alabilmek , free bir program ile sanırım pek mümkün değil ?

Eğer mümkün değil ise, hangi programı önerirsiniz ? Sizlerin kullandığı bir program var mı ?

Fiziksel bir makineyi , Sanal bir makinede yedeklemek için yine converter yerine  ova olarak export edip ,sanala atmayımı önerirsiniz Bu kısımı çok anlamadıgım için özür dilerim.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 21/03/2021 13:52

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

Gönderen: @seckincizer

@tayfundeger

Cevabınız için çok teşekkür ederim Tayfun Bey. Yazılarınızı okuyorum, sizden cevap aldığım için ayrıca mutlu oldum. Tekrar çok teşekkür ederim.

Hemen ovf ile yedeklemeyi denedim.50 GB'lik Sanal makineyi 20 GB'a sıkıştırdı. Converter programına göre hızlı.
Başka bir Esxi sunucuya atarken Converter yerine bunu önermeniz hangi sebepten dolayı olduğunu öğrenme şansım var mı 

• Hızlı olması
  • Daha güvenilir olması

Bir Ana Esxi sunucusundan, Yedek Esxi sunucusuna , bir Virtual Machine'yi atmanın Manual olarak; Ova yedeğini export-import yöntemi  sizce en uygunu mudur ?

Gönderen: @tayfundeger

Ayrıca Free ESXi'i yedekleme yöntemleride mevcut. Eğer ortamınızda bir qnap gibi bir nas ünitesi var ise buraya yedekleyebilrisiniz

Aslında tam olarak istediğimiz , diğer Esxi sunucusuna, araya hiçbir katman girmeden atılması. Yani bir Nas ünitesine değil de, Direkt yedek Esx sunucusuna "Virtual Machines" listesinde güncel halinin gelmesi,yedek Sanal makinenin hemen kullanıma hazır halde olması.

Bu şekilde Free Esxi'yi yedek Free Esxi sunucusuna bir 'Schedule task' ile sadece değişenleri alabilmek , free bir program ile sanırım pek mümkün değil ?

Eğer mümkün değil ise, hangi programı önerirsiniz ? Sizlerin kullandığı bir program var mı ?

Fiziksel bir makineyi , Sanal bir makinede yedeklemek için yine converter yerine  ova olarak export edip ,sanala atmayımı önerirsiniz Bu kısımı çok anlamadıgım için özür dilerim.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Merhaba,

Eğer fiziksel bir sunucuyu sanala yedeklemek istiyorsanız converterdan başka bir alternatif bulunmuyor. Free ESXi kullanılan ortamlarda acıkcası başka bir yöntem bulunmuyor. OVF template'i default olarak maalesef schedule edemezsiniz. Ancak bunun için bir script yazılabilir mi araştırmak gerekiyor.

OVF template hızlı olduğu için önerdim acıkcası.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 21/03/2021 15:44

(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin

Tayfun hocam güzel bilgiler vermiş ek olarak;

Free sürümleri çok tercih etmemelisiniz ama ülkemiz ve ülkemizdeki yöneticilerin zihniyetleri maliyetler (hepsi değil tabiki) vs vs  neyse konumuza dönelim 🙂 

Size şöyle bir tavsiyede bulunayım Veeam Backup Community ücretsiz versiyonu var. ESXI 2 tarafına kurun arada network bağlantısı vardır mutlaka 🙂 Veeam ile replikasyon ayarlayın bunuda zamanlayın sanal makinlerinizin bir kopyasıda diğer makineye geçmiş olur ve yedekleme işiniz olmuş olur. 

Ek olarak fiziksel makinlerin yedeği içinde yeni Veeam Endpoint Backup var onuda fiziksel makineye yükler sonrasında yedek alacağı yer olarak Veeam Backup Community versiyonun içinde atabilirsiniz.

İyi ayar ve biraz uğraştan sonra istediklerinizi yapabilirsiniz.

Hepsinden hariç amacımız çözüm odaklı olmak ise çok zorlamaz dersen eğer Free ESXI yerine Proxmox' da kullanabilirsin içinde dahili ceph storage ( local diskleri ortak kullanma ) Proxmox Backup Proxmox vMotion gibi özellikler var ve ücretsiz. Ha şuda var performans ve donanımsal uyumluluk ona göre. 

Kolay gelsin. 

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/03/2021 10:08

(@seckincizer)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tayfun Bey ve Cahit Bey

Verdiginiz bilgiler için çok çok teşekkür ederim çok sagolun.

Çok degerli bilgiler benim için .

Tekrar çok teşekkür ederim.

Saygılarımla

Gönderildi : 22/03/2021 11:57

Paylaş: