Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

15k 3 disk raid5 performans problemi

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
435 Görüntüleme
(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar. dell r720 bir sunucu var ve özellikleri : 32gb ram ve  2x e5-2620 2.0ghz perc h710p mini var. esxi 5.5 u2 kullanılıyor

bu sunucuda 3 adet 15k sas disk var ve raid5 yapıda. 3 tane sanal makina çalışıyor.

Ara sıra "Device naa.5000c5000b36354b performance has improved. I/O latency reduced from 19403 microseconds to 1201 microseconds."  gibi bir event oluşuyor ve rdp bağlantısında takılmalar oluyor. 3 sanal makinada bu io gecikmesi oluşması normal mi? ssd mi alıp çözüm sağlamalıyım yoksa konfigurasyonla ilgili bir problemmi var? yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 31/01/2017 03:21

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

vm'lerin üzerinde çalışan servis/rolleri bilmeden ve en önemlisi kaynak tüketimini izlemeden çözüm üretmeniz zor.

kullandığınız disk sayısı ve raid grubunun bir kapasitesi var, üstünde bir talepte gecikmeler başlaması normal.

öncelikle hypervisor ve vm üzerinde kaynak kullanımını takibe alın, darboğazınızı keşfetmeniz daha kolay olacaktır.

storage almayıp, sadece sunucu diskleri kullanılacak ise, ssd diskler ciddi verim artışı sağlayabilir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 31/01/2017 03:37

(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member
Konu başlatıcı

cevap için teşekkürler. Kaynak tüketimi izlemeliyim farkındayım esxtop ile bakıyorum fakat gözlemlemem gereken alan neresi ordan ne anlam çıkartacağımı bilmiyorum. diskte oluşan io gecikmesi için nereye bakmam lazım normal değer nedir olması gereken değer nedir 3 işletim sistemininde takılmadan çalışması için? ayrıca diyelim 1 tanesi çok gecikme yaşıyor vmlerden 1 tanesi, ne yapmak lazım? 

ayrıca birşey daha sormak istiyorum. VM'nin diski üzerinde resource allocation kısmında share diye bir seçenek var. low medium high diye 3 seçenek var. Önemli vmlerde  high seçersem önce onların disk işlemlerimi gerçekleşir? önceliklendirme nasıl yapabilirim yani vmler arasında io gecikmesi yaşamaması için

Gönderildi : 31/01/2017 05:51

Paylaş: