Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper-V Server 2012 Client Üzerinden Yönetimi

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
973 Görüntüleme
(@mucahityilmaz)
Gönderiler: 498
Honorable Member
Konu başlatıcı

Doğru yere mi açtım bilmiyorum yanlış açtıysam kusura bakmayın. Sorunum şu ki 2-3 gündür uğraşıyorum bir türlü beceremedim. Bunu sanalda yapıp gerçekte aynı şekilde kurmam gerekiyor. Hyper-V Server 2012 Core sürümünü vmware ws ile sanala kuruyorum ip adresini yapılandırıyorum. remote desktop ı enable yapıyorum. remote management de aktif. sonra firewall yapılandırması için netsh advfirewall firewall set rule group="Windows Management Instrumentation (WMI)" new enable=yes komutunu çalıştırıyorum 4 kayıt güncellendi diyor. Daha sonra client tarafına geliyorum aynı komutu çalıştırınca hata veriyor yok böyle bir nesne diyor. sanırım clien türkçe o yüzden. Sonra gittim firewalldan manuel açtım bunu. Sanırım türkçesi uzak yönetim araçları. Sonra dcom ayarını da yapıyorum. Daha sonra rsatı kurdum açtım hyper-v manageri ama bir türlü bağlanadım. Neredeyse sistemleri 10 defa sildim tekrar kurdum. Bir ara rdp ile bağlanabildim ama sonraki seferlerde yine bağlanamadım. Bunu server 2012 veya 2008 de olur nasıl yapıldığını biri anlabilirse çok iyi olacak. Şirkete kurulum yapmam gerekecek yakın zamanda bu şekilde. Yardımlarınızı bekliyorum üstadlar. Teşekkürler şimdiden

Gönderildi : 07/08/2016 23:27

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

hyper-v server tarafında, firewall tamamen devre dışı bırakın.

- netsh advfirewall set allprofiles state off

hyper-v host üzerinde, name, ip, remote managment yapılandırmasını düzenleyin.

client tarafında, component services/ com security tab'ını yapılandırın, fw kapatın.

hosts dosyasını düzenleyin, hyper-v host ip ve name tarafını girin, isim çözdüğünüze emin olun.

control panel /  credentials manager üzerinde, hyper-v host kullanıcı adı - parola ve ismini girin.

ek olarak daha önceki post'unuz da standart lisans alacaktınız diye hatırladım.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/495469.aspx

standart lisansınız var ise, hyper-v server core versiyonu kurmanıza gerek yok.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/08/2016 01:38

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam yardımın için teşekkürler bunların hepsini yaptım. isim çözebiliyorum. 

sanal makine yönetimi hizmetine bağlanılıyor diyor ve hyper-v bilgisayarındaki işlem başarısız oldu diye hata veriyor.

clienttaki admin hesabını aktif ettim ve şifresini de hyper-v ile aynı yaptım admin hesabını açıp bağlanmayı denedim ama yine de olmadı.

daha alımı gerçekleştirmedik hocam ben evde denememi yapıyorum kendimi hazırlamak için. evet standart lisans alacağım 2 vm hakkım olduğunu biiyorum fakat böyle daha performanslı olur diye okumuştum o yüzden uğraşıyorum.

var mıdır başka bir çözüm yoksa ben bu sevdadan vaz mı geçeyim 

Gönderildi : 08/08/2016 12:29

(@turancoskun)
Üye

Mücahit bey,

hyper-v server üzerinde remote managment, standart yapılandırmaya sahip ve it teamler tarafında aktif kullanılmakta.

atladığınız bir nokta olduğunu düşünüyorum, genelde kimlik doğrulama tarafında hatalı parola giriliyor, sırf bu sebepten 3 gün uğraşanları gördüm.

hyper-v host kullanıcısını birde cmdkey ile oluşturup, tekrar deneyin.

run as / cmd : cmdkey /add:hypervname /user:hypervuser /pass:hypervuserpass

eğer uğraşmak istiyorum derseniz, 2012-16 standart ile yola devam edebilirsiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/08/2016 14:24

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Hocam kimlik bilgisni cmdkey ile giriyorum zaten her seferinde parolada sıkıntı yok. iki  tarafta da fw kapalı server tarafında remote management aktif client tarafında dcom ayarı yapılı. client tarafında sistem sürümü farkediyor mu bunda bir sıkıntı çıkarır mı windows 7 kullanıyorum client tarafında

Gönderildi : 08/08/2016 15:37

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Sonunda bağlanmayı başardım küçük bir çocuk gibi mutlu oldum şimdi 🙂

Kısa ve öz yazayım nasıl yaptığımı sonradan arayan olursa kolaylık olsun.

Core sürümünü vmware ws üzerine kurdum. Ip yapılandırmasını yaptım, remote management aktif ettim, bilgisayar adını değiştirdim. Daha sonra yönetici olarak çalıştırdığım cmd ye netsh advfirewall set allprofiles state off komutu ile firewallı kapattım.

Client tarafında bu sefer kendi fiziksel makinemde kullandığım windows 10 üzerinde dcom ayarını yaptım. Firewall açık, kapatmadım. Hosts dosyasına da ekleme yapmadım ama sorun yaşayan arkadaşlar kontrol amaçlı ekleyebilir. Cmdkey /add:HV-01 /user:HV-01\Administrator /Pass:Parola komutuyla windowsa kimlik bilgisini de ekledim.

Sonra windows özelliklerinden hyper-v yi etkinleştirdim, reset istedi tabi ki. Resetten sonra vmwareyi açmaya çalıştığım zaman iki tane hypervisor aynı anda kullanılmaz dedi - biraz uzuncaydı ama kısaca böyle yazıyordu 🙂 -. Bunu çözmek için yönetici çalıştırdığım cmdye bcdedit /set hypervisorlaunchtype off yazıp sistemi resetledim. Daha sonra sistem açılınca tekrar yönetici çalıştırdığım cmdye bcdedit /set hypervisorlaucnhtype auto yazdım ve vmwareyi açtım ve artık çalışıyor ikisi de.

Daha sonra hyper-v yi açtım bağlanmaya çalıştığım zaman WinRM -Windows Remote Management- hizmetinin çalışmadığını ve gerekli izinlerin ayarlanmadığına dair hata verdi. Bunu çözmek için de yönetici olarak çalıştırdığım powershell e winrm s winrm/config/client '@{TrustedHosts="HV-01"}' yazarak enterladım. Hizmetin çalışmadığını ve başlatılması için evet/hayır şeklinde soruyor. Eğer ilk başta kontrol etmek isterseniz powershelle get-service winrm yazarak hizmetin durumuna bakabilirsiniz. Eğer çalışmıyorsa net start winrm komutuyla başlatabilirsiniz. Neyse bunu da yaptıktan sonra tekrar bağlanmaya çalıştım ve sonuç mükemmel 🙂

Turan hocam yardımların için teşekkür ederim. Şimdi firewallı kapatmadan sadece gerekli yapılandırmayı yaparak bağlanmaya çalışacağım 🙂 

Şunu da belirteyim daha sonra aynı şeyleri vmware üzerine kurduğum windows 7de yaptım ama bağlanamadım bir türlü. Belki de çok kurcaladığım için bozuldu ayarlar bilmiyorum.

Gönderildi : 10/08/2016 05:21

(@turancoskun)
Üye

sizin için uzun bir süreç oldu, hayırlı olsun 🙂

geri bildirim için teşekkürler.

firewall tarafında sadece istenen servisler ile başlatmak için, cmd üzerinde "start powershell" komutu ile ps'i açın.

aşağıdaki komutları sırayla çalıştırmanız yeterli.

Set-NetFirewallRule -DisplayGroup 'Windows Management Instrumentation (WMI)' -Enabled true
Set-NetFirewallRule -DisplayGroup 'Remote Event Log Management' -Enabled true
Set-NetFirewallRule -DisplayName "Windows Firewall Remote Management (RPC)" -Enabled True
Set-NetFirewallRule -DisplayName "Windows Firewall Remote Management (RPC-EPMAP)" -Enabled True

Gönderildi : 10/08/2016 11:45

(@mucahityilmaz)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hocam 🙂 gece oynadım bozdum yine bağlanamadım 🙂 

Yalnız garip bişey var hyper-v tarafında ip pc adı remote management ayarını yaptıktan sonra powershelle üstte verdiğiniz komutları girdim ve başka hiçbir şey yapmadım. sonra bir de server 2012 standard kurdum vmware ws üstüne dcom ayarı otomatik aktifti zaten. ben sadece hosts dosyasına ekleme yaptım ve bir de cmdkey ekledim. hyper-v yi kurdum ve bağlandı hiç bir sorun çıkarmadı. server ile server arasında güven ilişkisi sorunu mu olmuyor galiba ben bunu anladım. bir de üstteki komutlara ek rdp yapabilmek için 

Set-NetFirewallRule -DisplayGroup 'Remote Desktop' -Enabled true ekledim.

Gönderildi : 10/08/2016 19:55

Paylaş: