Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dell R410 Esx kurulum sorunu

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
580 Görüntüleme
(@ArhanDogan)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba 

Dell R410 model bir sunucumuz var. Sunucu üzerinde Esx kurmaya çalışıyorum. Tabi öncesinde Raid ayarlarını yapıyorum.

Esx cd si ile boot ettiğimde virtual disk oluşturulamadı uyarısı alıyorum. Bıos dan baktığımda ise Raıd yapılmıs dosklerımı gorebılıyorum

kurulumu bu sunucuya nasıl yapabılırım konu hakkında yardımınızı rıca ederım

Gönderildi : 10/03/2015 21:47

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

http://www.dell.com/support/home/us/en/04/Drivers/DriversDetails?driverId=YGH6K

adresindeki iso ile kurulumu denermisiniz.

iyi çalışmalar

Gönderildi : 11/03/2015 11:36

(@tayfundeger)
Gönderiler: 1935
VMware Guru

merhaba 

Dell R410 model bir sunucumuz var. Sunucu üzerinde Esx kurmaya çalışıyorum. Tabi öncesinde Raid ayarlarını yapıyorum.

Esx cd si ile boot ettiğimde virtual disk oluşturulamadı uyarısı alıyorum. Bıos dan baktığımda ise Raıd yapılmıs dosklerımı gorebılıyorum

kurulumu bu sunucuya nasıl yapabılırım konu hakkında yardımınızı rıca ederım

Dell customized iso ile denermisiniz? Ayrıca kullanmış olduğunuz raid kart uyumsuz olabilir bundan dolayıda böyle birşey ile karşılaşmış olabilirsiniz.

Tayfun DEĞER
Cisco Champions, vExpert, VCP4/5/6, VCP5-DT, VCP-Cloud
https://www.tayfundeger.com
Mail: [email protected]

Gönderildi : 11/03/2015 12:09

(@ArhanDogan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba 

Konuyu tekrar anlatıyorum

Dell R410 Sunucusunda 2 adet 1Tb lık disk var , Üzerinde daha önce kurulmuş olan Server 2008 var ,Raid 1 yapılmış.

Ben bu sunucuda ki Raid yapısını kaldırıp ( Raid 1 yapacağım tekrar ) yeniden oluşturuyorum. Sunucu açıldığında F10 tuşuna basıp bios ' a giriyorum . Sata özelliğini RAID seçiyorum . save edip yeniden başlatıyorum Sunucu açılırken Manage cd' si ile boot ediyorum. Raid 1 yapıyorum. 2 adet disk var ve 930 Gb lık virtual disk oluşuyor. Buraya kadar normal. İşlemler devam ederken bana hangi işletim sistemini kuracağımı soruyor

seçenekler var 2008 server, 2008 server R2 , esx 4.0 , esx5.0 gibi

Esx cdsini takp kruluma başlıyorum. Boot menu geliyor ilerliyor F11 ile devm etmemi söylüyor. F11 e basıyorum. İşte tam bu sırada karşıma kurulumun yapılacağı disk çıkması gerekiyr ki Esx kurulumu devam etsin.

Bundan vazgeçiyorum ve Server 2012 kurup üzerinde Hyper-V yapmaya karar veriyorum. Yine aynı adımlar Raid1 oluşuyor görünürde hangi işletim sistemini kuracağımı soruyor. Servrr 2012 ile devam ediyorum . Dil seçeneğini vs ayarlıyorum standart kuruum yapacapım ilerliyorum . KArşıma işletim sisteminin hangi diske yapılması gerektiğini belirten ekran geliyor ama burasıda bomboş yanı dısklerı gormyor

Eksik yapılan sey nedir diye merak ediyorum.

Br sunucuda Raıd nasıl yapılır, Raıd yaptıkdan sonra Neden virtual dıskı gormez anlamadım.

Rica etsem ( videoları da izledim ) 1'er TB lık 2 dıskı olan bır sunucuya Esx kurmak ıcın ızleyecegım yol ne olmalıdır 

özelikle R410 Poweredge için adım adım nasıl ılrleyebılırım .  yonlendırmenızı rıca ederım

Gönderildi : 28/03/2015 03:40

(@ArhanDogan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Esx kurulumunda işlem devam ederlen dsk seçeçecğim ekrana geliyor 

"Contains a VMFS partition " altında 

stroge device  diyorum ve karşıma kokoca bir sıfır geliyor 

Gönderildi : 28/03/2015 04:23

(@ArhanDogan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam merhaba 

Sizin belirttiginiz gibi raid kart uyumsuz cikti.

Once f10 ile raid biosa girdim diski raid olarak ayarladjm

Sonra mevcut raid diskleri silerek yeniden raid yaptim ve bu kez raid 1olarak

Gordu.Daha sonra esx  4.1 ile boot edip esx i kurdum.Esx5.0 ustu desteklemiyor

Bu nedenledw yapmis oldugum raidi gormuyirdu

Boylecw kurulumu tamamlamis oldum.sunucu server 2008 i destekliyor dell sayfasindan

Raid disk driveri indirip kurarsam esx 5.5 kurulumunuda yaparim diye dusunuyorum

Tesekkur ederim  

Gönderildi : 30/03/2015 05:35

Paylaş: