Forum

Sanallaştırma tavsi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sanallaştırma tavsiye

13 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
391 Görüntüleme
(@mehmetkocakaya)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Selamlar;

İki sunucu bir storage, sanallaştırma yazılımı, yedekleme yazılımı ve Win2008 Ent. ile bir sistem kurmak istiyorum.

Kullanan arkadaşların marka-model-teknik hiyerarşi önerilerini bekliyorum.

6 diskli raid 5 düşündüm. Başlıca SQL, ISA ve Sharepoint çalışacak ama sonradan ISA devre dışı kalabilir.

Toplam 75 istemci.

Yazan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 03/07/2012 12:54

(@muratcan-2)
Gönderiler: 2192
Üye

Merhaba,

Sizin isteğiniz tam bir proje planı çıkartılması ve bu forum ortamında çok söz konusu olmayacaktır. İhtiyaçlarınızın, durumunuzun tam tespiti ve yerinde görüşmeler ile ancak nihayi sonuca ulaşırsınız. Bir iki firmayla görüşme yapmanızı tavsiye ederim sonrasında bir firma ile anlaşır yolunuza devam edersiniz.

İyi çalışmalar. 

Gönderildi : 03/07/2012 13:17

(@mehmetkocakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yanlış anlaşıldım sanırım.

İstediğim yapan ve sorun yaşamayan arkadaşların nasıl yazılımlar ve nasıl cihazlarla yaptıklarıydı.

Proje için illaki bir firma ile çalışılacak. 

Teşekkürler.

Gönderildi : 03/07/2012 13:42

(@kemalettintaylan)
Gönderiler: 279
Reputable Member

Merhaba ,

Murat hocamın size soylemiş olduğu konu tamamiyle sizin ihtiyaçlarınızın analizinin yapılıp ondan sonra yapıyı kurmak için fikir öneride bulunulursa daha verimli çalışan yapıya sahip olabilirsiniz.

Gönderildi : 03/07/2012 13:53

(@mehmetkocakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

İkinci kez yanlış anlaşıldım sanırım. Aslında ben de çok ayrıntı istiyor gibi yazmışım. Pardon.

Projeyi burada yazılanlara göre yapmayacağım. Sizlerden istediğim nacizane sadece yaptıysanız şöyle böyle yaptım.

Misal;

IBM ... model iki server ..... model storage Vmware ... ile yaptım 100 kullanıcım var sorun yaşamadım

veya

DELL .....modelleri ile yaptım ama sonradan gördüm ki ram düşük işlemci bir fazla olsaydı iyiydi vb...

50 pc ve SQL var analiz yapmayı gerektirecek pek bişey yok. Switch dir kablodur gibi konular proje aşamasında gündeme gelecektir zaten.

Teşekkürler.

Gönderildi : 03/07/2012 14:04

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

sql server ile sanallaştırma ustunde performans sorunları yaşadık (vmware ve hyper-v)

yedekleme olarak veeam öneririm 

Gönderildi : 03/07/2012 14:10

(@mehmetkocakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Donanım takviyesi ile çözülebilecek bir sorun muydu?

Ya da çözebildiniz mi diye sormak daha mantıklı öncesinde.

vmware vsphere - veeam ent. tavsiyesi almıştım ben de.

Teşekkürler.

Gönderildi : 03/07/2012 14:22

(@mustafagokhankurt)
Gönderiler: 294
Reputable Member

İkinci kez yanlış anlaşıldım sanırım. Aslında ben de çok ayrıntı istiyor gibi yazmışım. Pardon.

Projeyi burada yazılanlara göre yapmayacağım. Sizlerden istediğim nacizane sadece yaptıysanız şöyle böyle yaptım.

Misal;

IBM ... model iki server ..... model storage Vmware ... ile yaptım 100 kullanıcım var sorun yaşamadım

veya

DELL .....modelleri ile yaptım ama sonradan gördüm ki ram düşük işlemci bir fazla olsaydı iyiydi vb...

50 pc ve SQL var analiz yapmayı gerektirecek pek bişey yok. Switch dir kablodur gibi konular proje aşamasında gündeme gelecektir zaten.

Teşekkürler.

Arkadaşım yanlış anlaşılmadın post'u açmakla çok iyi yapmışsın. Kendi kullandığım ve sorun yaşamadığım ürünleri tavsiye etmek istiyorum. 

Server olarak  2x HP Proliant DL 385 G7, storage olarak HP p2000 tavsiye ederim. İhtiyaçdan biraz fazlasını almanı tavsiye ederim.  

İleriye dönük configurasyon export/import, win08 update sonrası sorunlar ve upgrade sorunu yaşamamanız için firewall olarak ISA ya da TMG yerine kutu bir çözüm öneririm. // şuan TMG den kurtulmaya çalışıyoruz.

Sanallaştırma çözümü olarak iki seçenek var. Sağlam bir çözüm için vmware öneririm ama hyper-v de şuan tercih edilebilir seviyeye geldi. Win08 lisansıyla dört vm-guest kurabiliyorsunuz diye biliyorum. Vmware kullanıyorum memnun olmama gibi bir lüksüm yok zaten.

Backup çözümü olarak veeam'i tavsiye ederim. Şu an veeam v6'yı kullanıyorum çokda memnunum.

Donanım olarak HP, backup çözümü olarak veeam, firewall olarak kutu bir çözüm, sanallaştırma olarak vmware ama maliyet olarak hyper-v'yide tercih edebilirsiniz.

Server ve clientları ayrı vlanlara almak için vlanlar arası ACL yazabileceğiniz switch'e de ihtiyacınız olacaktır. Projenin network kısmı sizin envanterinize bağlı.

Firmalarla toplantı yapmadan önce öz hazırlık bakımından iyi bir başlık açmışsınız. Herkesin bilgi, deneyim, ürün bilgisi aynı değil.

Gönderildi : 03/07/2012 14:24

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

sanallaştırma üzerinde donanım oldukca iyi olmasına ragmen sql performans sorununu çözemedik, çok yoğun çalışan bir veritanı olduğu için

(aslında sorun giderme adına çokta süremiz olmadığı için donanım artırma , network portunu gbit'e taşıma gbi bir kac opsiyon deneyebildik sadece )

gerçek bir makinaya taşıyarak işin içinden çıkabildik . 

Gönderildi : 03/07/2012 14:25

(@mehmetkocakaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mustafa bey;

HP ürünlerine önyargım var açıkçası, ama HP ile sorun yaşamayan birinin tavsiyesi de güzel oldu.

Zira
elimde halihazırda ML350 bulunuyor. HP üzerine bir sistemde karar
kılarsam maliyetten bir server azalacaktır. Switch ler de hp:)

ISA
yerine kutu çözüm en öncelikli işerimden fakat o konuda da her marka en
iyisi benim diyor, yukarıdaki arkadaşların belirttiği gibi bir ön
çalışma yapmak gerek.

Vasfi bey;

Donanım olarak 32 Ram - Xeon 6C E5645 düşünüyorum. Switch ler HP Procurve megabit.

Ama Netsis'i maksimum 20 25 kişi kullanacak. Ki onlar da çok yoğun kullanmayacaklar. Sizin yoğunluğunuzla karşılaştırılamayacağını düşünüyorum.

Cevaplar için teşekkürler.

Gönderildi : 03/07/2012 17:27

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba ;

HP DL 380, VMwarev SPhere, Veeam Backup, Netapp Storage bu isimler ile yaptığım çalışmalarda pek başım ağrımadı. Hepsinin işinde usta çocuklar 🙂

Gönderildi : 03/07/2012 22:37

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Ben de aynen sunucu için hp, storage için netapp, ama backup için arcserve öneririm.

Gönderildi : 03/07/2012 23:21

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Ben de aynen sunucu için hp, storage için netapp, ama backup için arcserve öneririm.

Bende ilk iki tercihte Alper hocam'a katılıyorum (Sunucu HP, Storage NetApp) ama backup konusunda Symantec Netbackup diyeceğim.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/07/2012 05:37

Paylaş: