Bildirimler
Hepsini Temizle

Hyper V üzerindeki Guest performansı  

Bülent ALAÇAM
(@bulentalacam)
Üye

Hyper V üzerindeki Guest performansını görme imkanı var mı. Yani guest üzerinden gelen giden trafiğin local ethernetin kaldırabileceğinden çok mu az mı. Cpu kullanımını SCVMM Admin Console görüyorum ancak mesela guestlerin kullandığı toplam Ram kullanımı ne kadar nasıl görebilirim. Amacım guest üzerinde bulunan programın parent üzerindeki etkisin görmek.

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 07/12/2010 19:06
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Merhaba;


SCCM ile bunu gerçekleştirebilirsin veya Uptime ile HyperV Host ve üzerinde bulunan gust' lerin ne kadar kullandığını görebilirsiniz.


 

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/12/2010 02:28
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

http://www.fakaonline.com/?p=571

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/12/2010 02:30
Bülent ALAÇAM
(@bulentalacam)
Üye

Sanırım operation manager olmadan bunu gerçekleştirme şansımız yok.

11

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/12/2010 10:57
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Selam,


SCOM yada third-party tool çözümleri gayet güzel, bende tavsiye ederim.


Maliyetsiz bir çözüm istersen host üzerinde perfmon ile VM memory, processor, disk, network vs.. utilization'larını görebilirsin. İlk etapta burada oluşan raporları yorumlamak, SCOM üzerinden okumaktan daha zordur ancak kısa sürede çözebilirsiniz.


Memory utilization takibi için ikinci bir yöntemde şu: WS08R2 için SP1 ile Dynamic Memory geliyor. VM Memory durumları realtime ve detaylı olarak Hyper-V Manager konsolundan da takip edilebilecek ancak VM başına. Tümünü tek ekranda görmek mümkün olacak ancak total bir değer olmayacak. Bu yöntemi de kullanabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/12/2010 16:41
Bülent ALAÇAM
(@bulentalacam)
Üye

O zaman SP1 bekleyelim. Birşey daha sorucam. Çoğu insan Hyper V yönetmek için ekstradan 3 party yazılımlar kullanıyor. "core.exe" gibi. microsoft bunları görüp kendisi bunu eklenti olarak koymayı düşünmüyor mu acaba ?

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 08/12/2010 17:52
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Hyper-V'yi yönetmek için thrid-party yazılımlar mı.. mesela?


core.exe nedir?

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/12/2010 19:38
Bülent ALAÇAM
(@bulentalacam)
Üye

 Pardon biraz eksik bilgi oldu. 

Visual Core Configurator 2008

  http://ctxadmtools.musumeci.com.ar/VisualCore2008/VisualCore11_Beta2_Refresh.html

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 09/12/2010 11:09
Serhat AKINCI
(@serhatakinci)
Tecrübeli Üye

Ok. Bu ve bu gibi tool'lar birer Hyper-V yönetim aracı değildir. Bu araçlar üzerinden yeni bir VM, yeni bir VHD, yeni bir virtual network yaratbiliyor musunuz? Var olanları düzenleyebiliyor musunuz. Yada snapshot alıp, export/import yapabiliyor musunuz? Hayır 🙂 Bu nedenle bu araçlar Hyper-V'yi yönetemez. Öncelikle bu noktanın altını çizelim.


Bahsettiğiniz araç ve muadilleri, parent partition olarak kullanılabilen Windows Server Core OS'ler üzerinde konfigürasyon yapabilir ama sadece işletim sistemi için.


Windows Server 2008 Core üzerinde bu tool'ların yapabildiği herşeyi komut satırından yapabiliyorsunuz. Zaten Server Core'un felsefesinin temeli code base'i minimum tutmak ve min. hotfix ile yönetebilmek olduğu için üzerinde herhangi bir GUI bulunmaz yani işlemleri bu nedenle komut satırından yaparız. Ama bahsettiğiniz tool'lar işe biraz daha görsellik ve pratiklik katıyor, güvendiğiniz bir kaynağa ait ise kullanılmasında bir sakınca olmadıını düşünüyorum.


MS tarafında ise Server Core için böyle bir resmi araç çıkacağını sanmıyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 09/12/2010 16:52
Paylaş: